Olimpiyatlarda Endonezya - Indonesia at the Olympics
Olimpiyatlarda Endonezya | |
---|---|
IOC kodu | İÇİNDE |
NOC | Endonezya Olimpiyat Komitesi |
İnternet sitesi |
www |
Madalyalar 59. Sırada |
|
Yaz görünümleri | |
Endonezya ilkolarak 1952'de Olimpiyat Oyunlarına katıldıve ozamandan beri , Yeni Yükselen Güçler Oyunları etrafındaki tartışmalar nedeniyle 1964 ve ABD liderliğindeki 1980'e katıldıklarıhariç,her Yaz Olimpiyat Oyununda yarışmak için sporcular gönderdi. 1980 Yaz Olimpiyatları boykotu . Endonezya, Kış Olimpiyat Oyunlarına hiç katılmadı.
Milli Olimpiyat Komitesi Endonezya için 1946 yılında oluşturulan ve 1952 yılında tanındı.
Endonezyalı sporcular 2020 yılı itibarıyla badmintonda yirmi bir , halterde on beş ve okçulukta bir olmak üzere toplam 37 madalya kazandı . Güneydoğu Asya ülkeleri arasında Endonezya, toplam madalya sayısı bakımından birinci (37) ve altın madalya sayısı bakımından (8) ikinci sırada yer alırken, sadece 10 altın madalyası olan Tayland'ın arkasından geliyor.
Okçular Lilies Handayani , Nurfitriyana Saiman ve Kusuma Wardhani , 1988 Seul Olimpiyatları'ndaki bayanlar takım etkinliğinde cumhuriyetin ilk kez podyum bitişi olan gümüş madalya kazandı . Müstakbel evli çift Susi Susanti ve Alan Budikusuma , 1992 Barselona Olimpiyatları'nda sırasıyla badminton bayanlar ve tek erkekler müsabakalarında ülkenin ilk iki altın madalyasını kazandılar . Barselona 1992 aynı zamanda Endonezya'nın 2 altın madalya kazandığı tek Oyun oldu. O zamandan beri Endonezya, 2012 Londra Olimpiyatları hariç tüm badmintonda müteakip her Yaz Olimpiyatlarında tek bir altın madalya kazandı .
Ülkenin en son altın madalya sahipleri , çift bayanlar badminton müsabakasını kazanan Greysia Polii ve Apriyani Rahayu'dur . Onların zaferi Endonezya'yı Çin'den sonra Olimpiyatlarda badmintonun beş disiplininde de altın madalya kazanan ikinci ülke yaptı . 33 yaş ve 356 günlük olan Polii, aynı zamanda Olimpiyat altın madalyası kazanan en yaşlı kadın badminton oyuncusu oldu.
Madalyalar
Yaz Oyunlarına Göre Madalyalar
|
Kış Oyunlarına Göre Madalyalar
|
Gösteri ve sergi etkinlikleriyle madalyalar
Oyunlar | Sporcular | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam | Rütbe |
---|---|---|---|---|---|---|
1972 Münih | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 1 |
1988 Seul | 6 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 |
1992 Barselona | 5 | 0 | 3 | 1 | 4 | 9 |
2008 Pekin | 5 | 0 | 0 | 1 | 1 | 13 |
Toplam | 20 | 2 | 5 | 3 | 10 | 6 |
Spor dallarına göre madalyalar
Spor madalyaları*Gösteri ve sergi sporları bu listeye dahil değildir.
|
Gösteri ve gösteri sporları madalyaları*Yalnızca gösteri ve sergi sporları madalya sahipleri için
|
madalya listesi
- Gösteri ve Gösteri Sporları Madalyası
Cinsiyete göre madalyalar |
|||||
---|---|---|---|---|---|
Cinsiyet | Toplam | Yüzde | |||
Erkek | 5 | 6 | 9 | 20 | %54.05 |
Dişi | 2 | 6 | 6 | 14 | 37.84% |
Karışık | 1 | 2 | 0 | 3 | %8,11 |
Toplam | 8 | 14 | 15 | 37 |
100%
|
Bireysel madalyalar
Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin resmi verilerine göre . Bu, Endonezya için iki veya daha fazla Olimpiyat madalyası kazanan kişilerin listesidir.
atlet | Spor | yıllar | Oyunlar | Cinsiyet | Toplam | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Liliyana Natsir | Badminton | 2008–2016 | Yaz mevsimi | Kadınlar | 1 | 1 | 0 | 2 |
Susi Susanti | Badminton | 1992–1996 | Yaz mevsimi | Kadınlar | 1 | 0 | 1 | 2 |
Hristiyan Hadinata | Badminton | 1972–1988 | Yaz mevsimi | erkekler | 1 | 0 | 1 | 2 |
Eko Yuli Iran | Ağırlık kaldırma | 2008–2020 | Yaz mevsimi | erkekler | 0 | 2 | 2 | 4 |
Raema Lisa Rumbewas | Ağırlık kaldırma | 2000–2008 | Yaz mevsimi | Kadınlar | 0 | 2 | 1 | 3 |
Triyatno | Ağırlık kaldırma | 2008–2016 | Yaz mevsimi | erkekler | 0 | 1 | 1 | 2 |
utami çiğ | Badminton | 1972–1988 | Yaz mevsimi | Kadınlar | 0 | 1 | 1 | 2 |
- Kalın harflerle yazılanlar hala aktif rakipler
- Gösteri ve Gösteri Sporları Madalyası
Olimpiyat katılımcıları
Yaz Olimpiyatları
Spor |
1952 |
1956 |
1960 |
1968 |
1972 |
1976 |
1984 |
1988 |
1992 |
1996 |
2000 |
2004 |
2008 |
2012 |
2016 |
2020 |
Sporcular |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Okçuluk | Tutulmadı | 1 | 2 | 2 | 4 | 4 | 3 | 1 | 2 | 2 | 1 | 4 | 4 | 30 | |||
Atletizm | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 1 | 5 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 33 | ||
Badminton | Tutulmadı | 13 | 20 | 19 | 14 | 11 | 9 | 10 | 11 | 107 | |||||||
plaj Voleybolu | Tutulmadı | 4 | 4 | ||||||||||||||
Boks | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 4 | 2 | 1 | 21 | |||||||
Kano | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||
Bisikletçilik | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | ||||||||||||
Dalış | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||
eskrim | 1 | 4 | 2 | 2 | 1 | 10 | |||||||||||
Futbol | 21 | 21 | |||||||||||||||
Judo | Tutulmadı | 4 | 1 | 2 | 1 | 1 | 9 | ||||||||||
Kürek | 1 | 2 | 2 | 5 | |||||||||||||
yelken | 5 | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 14 | |||||||||
Çekim | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 9 | ||||||||
Sörf yapmak | Tutulmadı | 1 | 1 | ||||||||||||||
Yüzme | 1 | 3 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 6 | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 27 | |||
Masa Tenisi | Tutulmadı | 1 | 3 | 2 | 2 | 8 | |||||||||||
Tekvando | Tutulmadı | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||
Tenis | Tutulmadı | 3 | 5 | 2 | 2 | 2 | 14 | ||||||||||
Ağırlık kaldırma | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | 3 | 5 | 4 | 1 | 3 | 6 | 5 | 6 | 7 | 5 | 54 |
Güreş | 2 | 2 | |||||||||||||||
Toplam | 3 | 30 | 22 | 6 | 6 | 7 | 16 | 29 | 42 | 40 | 47 | 38 | 24 | 22 | 28 | 28 | 388 |
Spor |
1952 |
1956 |
1960 |
1968 |
1972 |
1976 |
1984 |
1988 |
1992 |
1996 |
2000 |
2004 |
2008 |
2012 |
2016 |
2020 |
Sporcular |
Bayrak taşıyıcıları
Oyunlar | Bayrak taşıyıcı | Spor |
---|---|---|
1896 Atina | katılmadı | |
1900 Paris | ||
1904 St.Louis | ||
1908 Londra | ||
1912 Stokholm | ||
1920 Anvers | ||
1924 Paris | ||
1928 Amsterdam | ||
1932 Los Angeles | ||
1936 Berlin | ||
1948 Londra | ||
1952 Helsinki | Bilinmeyen | |
1956 Melbourne | ||
1960 Roma | ||
1964 Tokyo | katılmadı | |
1968 Meksiko | Bilinmeyen | |
1972 Münih | Wiem Gommies | Boks |
1976 Montréal | Donald Pandiangan | Okçuluk |
1980 Moskova | katılmadı | |
1984 Los Angeles | lukman niyodu | Yüzme |
1988 Seul | Tony Maringgi | Masa Tenisi |
1992 Barselona | Hristiyan Hadinata | Badminton antrenörü |
1996 Atlanta | Hendrik Simangunsong | Boks |
2000 Sidney | Rexy Mainaky | Badminton |
2004 Atina | Hristiyan Hadinata | Badminton antrenörü |
2008 Pekin | Gusti Oka Sulaksana Yaptım | yelken |
2012 Londra | Ben Gede Siman Sudartawa | Yüzme |
2016 Rio de Janeiro | Maria Natalya Londa | Atletizm |
2020 Tokyo | Rio Waida | Sörf yapmak |
Notlar
Ayrıca bakınız
- Olimpiyat Oyunları
- Paralimpik Oyunlar
- Endonezya Paralimpik Oyunları'nda
- Gençlik Olimpiyatları'nda Endonezya
- Olimpiyatlarda Endonezya'nın bayrak taşıyıcılarının listesi
- Kategori:Endonezya için Olimpiyat yarışmacıları
- Kategori:Endonezya için paralimpik yarışmacılar
Referanslar
Dış bağlantılar
- "Endonezya" . Uluslararası Olimpik Komitesi.
- "Endonezya" . Olympedia.com.tr
- "Olimpiyat Analitiği/INA" . olympanalyt.com.tr