1992 Yaz Olimpiyatları'nda kürek - Erkekler tek çifte - Rowing at the 1992 Summer Olympics – Men's single sculls
Erkeklerin tek kürekleri XXV Olimpiyat Oyunları'nda
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
mekan | Banyoles Gölü | |||||||||
Tarih | 27 Temmuz – 1 Ağustos | |||||||||
yarışmacılar | 22 ülkeden 22 | |||||||||
kazanma zamanı | 6:51.40 | |||||||||
madalyalılar | ||||||||||
| ||||||||||
Kürek de 1992 Yaz Olimpiyatları | ||
---|---|---|
Tek kürek | erkekler | Kadınlar |
kolsuz çift | erkekler | Kadınlar |
çift kürek | erkekler | Kadınlar |
coxed çifti | erkekler | |
kolsuz dört | erkekler | Kadınlar |
dörtlü | erkekler | |
dörtlü kürek | erkekler | Kadınlar |
Sekiz | erkekler | Kadınlar |
Erkekler tek sculls de yarışma 1992 Yaz Olimpiyatları'nda içinde Barcelona 1 Ağustos 27 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti Banyoles Gölü . Etkinlik, 1992 Yaz Olimpiyatları programında Kürek çekmenin bir parçası olarak yürütülen açık stil, bireysel bir kürek etkinliğiydi . 22 ülkeden 22 yarışmacı yer aldı ve her ülke etkinlikte tek bir tekneyle sınırlıydı. Etkinlik, Olimpiyat şampiyonu olarak başarılı bir şekilde tekrar eden dördüncü adam olan Alman Thomas Lange tarafından kazanıldı (1988'de Doğu Alman takımındaki zaferinden sonra). O (1936 yılından beri "Almanya" ilk görünüşü oldu Gustav Schäfer Almanya, Batı Almanya ve Doğu Almanya Birleşik Ekibi temsil Alman kürekçiler 1988 1960 den 8 Oyunları'nda 10 madalya kazanmıştı olsa altın madalya kazandı) Václav Çekoslovakyalı Chalupa , erkekler tek çifte dalında ülkenin ilk madalyası olan gümüşü aldı. Polonyalı Kajetan Broniewski , bronz madalyasıyla 1960'tan bu yana bu ülkedeki ilk madalyayı kazandı.
Arka plan
Bu, etkinliğin 21. görünüşüydü. Kürek, 1896'da programa dahil edilmişti, ancak kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Tek kürekler, 1900'den başlayarak, kürek yarışına her itiraz edildiğinde yapıldı.
1988 Oyunlarındaki 22 tekli kürekçiden altısı geri döndü: altın madalyalı Doğu Almanyalı Thomas Lange (şu anda birleşik Almanya için yarışıyor), bronz madalyalı Yeni Zelandalı Eric Verdonk , beşinci sırada bitiren Polonyalı Kajetan Broniewski , yedinci sırada bitiren (ve 1976'dan 1984'e kadar üç kez altın madalya kazandı) Finlandiya'dan Pertti Karppinen , sekizinci sırada bitiren Sovyetler Birliği'nden Jüri Jaanson (şimdi Estonya için yarışıyor) ve on birinci sırada bitiren Uruguay'dan Jesus Posse . Lange'nin tekrar etmesi tercih edilirdi, ancak güçlü bir alan vardı. Lange 1989 ve 1991 Dünya Şampiyonalarını kazanırken, Jaanson 1990'da kazanmıştı . Çekoslovakyalı Václav Chalupa , 1989 Diamond Challenge Sculls'un yanı sıra üç yılda da ikinci olmuştu . Pan American şampiyonu Meksikalı Joaquín Gómez oldu. Verdonk ayrıca 1990'da Diamond Challenge kazananıydı.
Letonya, Lübnan ve Türkiye, etkinlikte ilk kez sahneye çıktılar; bazı eski Sovyet cumhuriyetleri Birleşik Takım olarak birlikte yarıştı. Amerika Birleşik Devletleri, çoğu ülkeler arasında 17. görünümünü yaptı.
Yarışma formatı
Bu kürek çekme olayı tek bir kürek olayıydı, yani her tekne tek bir kürekçi tarafından itildi. "Kürek" kısmı, kürekçinin teknenin her iki yanında birer tane olmak üzere iki kürek kullandığı anlamına gelir. Parkur, 1912'de Olimpiyat standardı haline gelen 2000 metrelik mesafeyi kullandı.
Turnuva, 1968'den beri kullanılan dört turlu formatı (üç ana tur ve bir repesaj) kullandı. Yarışma, 1960'ta standartlaştırılmış altı tekne ısısını kullanmaya devam etti. Sıralama yarışları, "B" finalinden 7. sıraya kadar genişledi. 1964'te tanıtılan 12. sıra, her tekneyi sıralayan "D" ile "A" arasında dört finale sahip oldu. Ek "C/D" veya teselli yarı finalleri de eklendi.
- Çeyrek Finaller: Her biri 5 veya 6 tekneden oluşan dört eleme. Her seride en iyi tekne (toplam 4) doğrudan "A/B" yarı finallerine yükseldi. Kalan tekneler (toplam 18) repesaj'a gitti.
- Röpeşaj: Her biri 4 veya 5 tekneden oluşan dört eleme. Her seride en iyi iki tekne (toplam 8) "A/B" yarı finallerinde çeyrek final kazananlarıyla yeniden bir araya geldi. Diğer tekneler (toplam 10), artık madalya için yarışmadıkları "C/D" yarı finallerine gittiler.
- Yarı Finaller: Dört yarı final. Halen madalya yarışında olan tekneler için her biri 6 tekneden oluşan iki "A/B" yarı finali; her seride ilk üç tekne (toplam 6) Final A'ya yükseldi, kalan tekneler (toplam 6) Final B'ye gitti. Kalan tekneleri madalya şansı olmadan sıralama finallerine ayırmak için iki "C/D" yarı finali kullanıldı; her seride ilk üç tekne (toplam 6) Final C'ye giderken kalan tekneler (toplam 4) Final D'ye gitti.
- Final: Dört final. Final A, ilk 6 tekneden oluşuyordu. Final B, 7 ile 12 arasındaki tekneleri yerleştirdi. Final C, 13 ile 18 arasındaki tekneleri yerleştirdi. Final D, 19 ile 22 arasındaki tekneleri yerleştirdi.
Takvim
Tüm zamanlar Orta Avrupa Yaz Saati'ne göre ( UTC+2 )
Tarih | Zaman | Yuvarlak |
---|---|---|
27 Temmuz 1992 Pazartesi | 11:10 | Çeyrek finaller |
29 Temmuz 1992 Çarşamba | 10:30 | repesaj |
Perşembe, 30 Temmuz 1992 | 9:20 | yarı finaller |
Cumartesi, 1 Ağustos 1992 | 7:40 | Finaller |
Sonuçlar
Çeyrek finaller
Her elemenin galibi "A/B" yarı finallerine katılmaya hak kazanır. 2.–6. sıradaki kürekçiler repesaj turuna yükselir.
1. çeyrek
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Vaclav Chalupa | Çekoslovakya | 7:06.01 | QAB |
2 | Wade Hall-Craggs | Büyük Britanya | 7:11.58 | r |
3 | Gabor Mitring | Macaristan | 7:11.93 | r |
4 | Greg Walker | Amerika Birleşik Devletleri | 7:13.62 | r |
5 | İsa Müfrezesi | Uruguay | 7:38.96 | r |
6 | Niall O'Toole | İrlanda | 7:50.46 | r |
2. çeyrek
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Sergio Fernandez | Arjantin | 6:59.14 | QAB |
2 | Jüri Jaanson | Estonya | 7:00.85 | r |
3 | Xeno Müller | İsviçre | 7:06.20 | r |
4 | Joaquin Gomez | Meksika | 7:08.77 | r |
5 | Uşiş Lasmanis | Letonya | 7:14.61 | r |
6 | Frans Göbel | Hollanda | 7:17.75 | r |
Çeyrek Final 3
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Thomas Lange | Almanya | 7:08.13 | QAB |
2 | Kajetan Broniewski | Polonya | 7:11.01 | r |
3 | Massimo Marconcini | İtalya | 7:17.67 | r |
4 | Konstantinos Kariotis | Yunanistan | 7:23.00 | r |
- | Ali Rıza Bilal | Türkiye | DNF | r |
Çeyrek Final 4
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Harald Faderbauer | Avusturya | 6:57.72 | QAB |
2 | Eric Verdonk | Yeni Zelanda | 6:58.35 | r |
3 | Ihor Mohilniy | Birleşik Ekip | 7:15.69 | r |
4 | Pertti Karppinen | Finlandiya | 7:25.87 | r |
5 | Hıristiyan Francis | Lübnan | 8:08.47 | r |
repesaj
Her serinin ilk ikisi "A/B" yarı finallerine katılmaya hak kazandı. 3-5. sıradaki kürekçiler "C/D" (teselli) yarı finaline yükseldi.
Repesaj ısısı 1
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Eric Verdonk | Yeni Zelanda | 7:02.40 | QAB |
2 | Joaquin Gomez | Meksika | 7:02.84 | QAB |
3 | Massimo Marconcini | İtalya | 7:06.71 | QCD |
4 | İsa Müfrezesi | Uruguay | 7:31.32 | QCD |
Repesaj ısısı 2
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Kajetan Broniewski | Polonya | 7:01.64 | QAB |
2 | Xeno Müller | İsviçre | 7:04.73 | QAB |
3 | Greg Walker | Amerika Birleşik Devletleri | 7:11.85 | QCD |
4 | Hıristiyan Francis | Lübnan | 8:14.79 | QCD |
Repesaj ısısı 3
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Jüri Jaanson | Estonya | 7:05.52 | QAB |
2 | Pertti Karppinen | Finlandiya | 7:08.82 | QAB |
3 | Frans Göbel | Hollanda | 7:09.98 | QCD |
4 | Gabor Mitring | Macaristan | 7:22.13 | QCD |
5 | Ali Rıza Bilal | Türkiye | 7:26.03 | QCD |
Repeşaj ısısı 4
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Konstantinos Kariotis | Yunanistan | 7:01.57 | QAB |
2 | Uşiş Lasmanis | Letonya | 7:03.27 | QAB |
3 | Niall O'Toole | İrlanda | 7:07.68 | QCD |
4 | Wade Hall-Craggs | Büyük Britanya | 7:08.92 | QCD |
5 | Ihor Mohilniy | Birleşik Ekip | 7:08.92 | QCD |
yarı finaller
Yarı Finaller A/B için, her serinin ilk üçü Final A'ya ve 4. ve 6. sıradaki kürekçiler Final B'ye yükseldi.
Yarı Finaller C/D için, her serinin ilk üçü Final C'ye ve 4-5. sıradaki kürekçiler Final D'ye yükseldi.
Yarı Final C/D 1
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Massimo Marconcini | İtalya | 7:06.61 | kalite kontrol |
2 | Frans Göbel | Hollanda | 7:09.72 | kalite kontrol |
3 | Wade Hall-Craggs | Büyük Britanya | 7:09.94 | kalite kontrol |
4 | Ali Rıza Bilal | Türkiye | 7:10.22 | QD |
5 | Hıristiyan Francis | Lübnan | 8:12.79 | QD |
Yarı Final C/D 2
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Ihor Mohilniy | Birleşik Ekip | 7:03.91 | kalite kontrol |
2 | Gabor Mitring | Macaristan | 7:05.04 | kalite kontrol |
3 | İsa Müfrezesi | Uruguay | 7:05.53 | kalite kontrol |
4 | Greg Walker | Amerika Birleşik Devletleri | 7:05.54 | QD |
5 | Niall O'Toole | İrlanda | 9:25.95 | QD |
Yarı Final A/B 1
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Thomas Lange | Almanya | 6:54.54 | KG |
2 | Vaclav Chalupa | Çekoslovakya | 6:56.12 | KG |
3 | Kajetan Broniewski | Polonya | 7:02.65 | KG |
4 | Pertti Karppinen | Finlandiya | 7:12.05 | QB |
5 | Konstantinos Kariotis | Yunanistan | 7:12.91 | QB |
6 | Joaquin Gomez | Meksika | 7:26.84 | QB |
Yarı Final A/B 2
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Sergio Fernandez | Arjantin | 6:53.40 | KG |
2 | Jüri Jaanson | Estonya | 6:55.64 | KG |
3 | Eric Verdonk | Yeni Zelanda | 6:56.79 | KG |
4 | Xeno Müller | İsviçre | 6:57.64 | QB |
5 | Uşiş Lasmanis | Letonya | 7:10.69 | QB |
6 | Harald Faderbauer | Avusturya | 7:42.85 | QB |
Finaller
son D
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman |
---|---|---|---|
19 | Greg Walker | Amerika Birleşik Devletleri | 7:12.32 |
20 | Ali Rıza Bilal | Türkiye | 7:35.15 |
21 | Niall O'Toole | İrlanda | 8:01.78 |
22 | Hıristiyan Francis | Lübnan | 8:06.14 |
son C
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman |
---|---|---|---|
13 | Massimo Marconcini | İtalya | 7:05.36 |
14 | Wade Hall-Craggs | Büyük Britanya | 7:09.05 |
15 | Gabor Mitring | Macaristan | 7:12.65 |
16 | Frans Göbel | Hollanda | 7:12.76 |
17 | Ihor Mohilniy | Birleşik Ekip | 7:14.34 |
18 | İsa Müfrezesi | Uruguay | 7:18.27 |
Nihai B
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman |
---|---|---|---|
7 | Joaquin Gomez | Meksika | 6:57.13 |
8 | Harald Faderbauer | Avusturya | 6:58.97 |
9 | Uşiş Lasmanis | Letonya | 7:01.54 |
10 | Pertti Karppinen | Finlandiya | 7:08.15 |
11 | Konstantinos Kariotis | Yunanistan | 7:19.47 |
- | Xeno Müller | İsviçre | DNS |
son bir
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Zaman |
---|---|---|---|
Thomas Lange | Almanya | 6:51.40 | |
Vaclav Chalupa | Çekoslovakya | 6:52.93 | |
Kajetan Broniewski | Polonya | 6:56.82 | |
4 | Eric Verdonk | Yeni Zelanda | 6:57.45 |
5 | Jüri Jaanson | Estonya | 7:12.92 |
6 | Sergio Fernandez | Arjantin | 7:15.53 |
Sonuçlar özeti
Rütbe | Kürekçi | Ulus | Çeyrek finaller | repesaj | yarı finaller | Finaller |
---|---|---|---|---|---|---|
Thomas Lange | Almanya | 7:08.13 | Hoşçakal | 6:54.54 Yarı Finaller A/B |
6:51.40 Final A |
|
Vaclav Chalupa | Çekoslovakya | 7:06.01 | Hoşçakal | 6:56.12 Yarı Finaller A/B |
6:52.93 Final A |
|
Kajetan Broniewski | Polonya | 7:11.01 | 7:01.64 | 7:02.65 Yarı Finaller A/B |
6:56.82 Final A |
|
4 | Eric Verdonk | Yeni Zelanda | 6:58.35 | 7:02.40 | 6:56.79 Yarı Finaller A/B |
6:57.45 Final A |
5 | Jüri Jaanson | Estonya | 7:00.85 | 7:05.52 | 6:55.64 Yarı Finaller A/B |
7:12.92 Final A |
6 | Sergio Fernandez | Arjantin | 6:59.14 | Hoşçakal | 6:53.40 Yarı Finaller A/B |
7:15.53 Final A |
7 | Joaquin Gomez | Meksika | 7:08.77 | 7:02.84 | 7:26.84 Yarı Finaller A/B |
6:57.13 Son B |
8 | Harald Faderbauer | Avusturya | 6:57.72 | Hoşçakal | 7:42.85 Yarı Finaller A/B |
6:58.97 Son B |
9 | Uşiş Lasmanis | Letonya | 7:14.61 | 7:03.27 | 7:10.69 Yarı Finaller A/B |
7:01.54 Son B |
10 | Pertti Karppinen | Finlandiya | 7:25.87 | 7:08.82 | 7:12.05 Yarı Finaller A/B |
7:08.15 Son B |
11 | Konstantinos Kariotis | Yunanistan | 7:23.00 | 7:01.57 | 7:12.91 Yarı Finaller A/B |
7:19.47 Son B |
12 | Xeno Müller | İsviçre | 7:06.20 | 7:04.73 | 6:57.64 Yarı Finaller A/B |
DNS Son B |
13 | Massimo Marconcini | İtalya | 7:17.67 | 7:06.71 | 7:06.61 Yarı Finaller C/D |
7:05.36 Son C |
14 | Wade Hall-Craggs | Büyük Britanya | 7:11.58 | 7:08.92 | 7:09.94 Yarı Finaller C/D |
7:09.05 Son C |
15 | Gabor Mitring | Macaristan | 7:11.93 | 7:22.13 | 7:05.04 Yarı Finaller C/D |
7:12.65 Son C |
16 | Frans Göbel | Hollanda | 7:17.75 | 7:09.98 | 7:09.72 Yarı Finaller C/D |
7:12.76 Son C |
17 | Ihor Mohilniy | Birleşik Ekip | 7:15.69 | 7:08.92 | 7:03.91 Yarı Finaller C/D |
7:14.34 Son C |
18 | İsa Müfrezesi | Uruguay | 7:38.96 | 7:31.32 | 7:05.53 Yarı Finaller C/D |
7:18.27 Son C |
19 | Greg Walker | Amerika Birleşik Devletleri | 7:13.62 | 7:11.85 | 7:05.54 Yarı Finaller C/D |
7:12.32 Son D |
20 | Ali Rıza Bilal | Türkiye | DNF | 7:26.03 | 7:10.22 Yarı Finaller C/D |
7:35.15 Son D |
21 | Niall O'Toole | İrlanda | 7:50.46 | 7:07.68 | 9:25.95 Yarı Finaller C/D |
8:01.78 Son D |
22 | Hıristiyan Francis | Lübnan | 8:08.47 | 8:14.79 | 8:12.79 Yarı Finaller C/D |
8:06.14 Son D |