Dünya Atletizm Şampiyonası - World Athletics Championships
Dünya Atletizm Şampiyonası | |
---|---|
Durum | aktif |
Tür |
Dünya Şampiyonası Atletizm |
Tarih) | değişen |
Sıklık | bienal |
Ülke | değişen |
Açılışını yapmak | 1983 |
Önceki etkinlik | 2019 |
Bir sonraki etkinlik | 2022 |
tarafından organize edildi | Dünya Atletizm |
İnternet sitesi | www |
Dünya Atletizm Şampiyonası iki yılda bir olan atletizm tarafından düzenlenen yarışma Dünya Atletizm (eski IAAF, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği).
Dünya Şampiyonaları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin , 1932'den beri oyunlarda sürekli olarak bulunmasına rağmen , 1976 Montreal Olimpiyatları için erkekler 50 km'lik olimpiyat programından vazgeçmesine yanıt olarak 1976'da başlatıldı . IAAF, Olimpiyatlardan bir buçuk ay sonra bunun yerine kendi dünya şampiyonası etkinliğine ev sahipliği yapmayı seçti. Bu, IAAF'ın Olimpiyat Oyunlarından (geleneksel olarak sporun ana şampiyonası) ayrı olarak ev sahipliği yaptığı ilk Dünya Şampiyonasıydı.
1980'de ikinci bir sınırlı etkinlik düzenlendi ve 1983'teki açılış şampiyonaları, tüm etkinliklerle birlikte, yarışmanın resmi başlangıcı olarak kabul edildi. 1980 yılına kadar, Olimpiyat şampiyonları da hüküm süren Dünya şampiyonları olarak kabul edildi.
İlk çıkışlarında, bu şampiyonalar daha sonra iki yıllık bir döngüye geçtikleri 1991 yılına kadar dört yılda bir yapıldı.
Tarih
Dünya Atletizm Şampiyonasına sahip olma fikri, yarışmanın 1983'teki ilk etkinliğinden çok önceydi. 1913'te IAAF, Olimpiyat Oyunlarının Dünya Atletizm Şampiyonası olarak hizmet etmesine karar verdi . Bu, 1960'ların sonlarında birçok IAAF üyesinin kendi Dünya Şampiyonalarına sahip olma arzusu artmaya başlayana kadar 50 yılı aşkın bir süredir uygun kabul edildi. 1976'da Porto Riko'daki IAAF Konsey Toplantısında Olimpiyat Oyunlarından ayrı bir Dünya Atletizm Şampiyonası onaylandı.
Stuttgart , Batı Almanya ve Helsinki , Finlandiya'dan gelen tekliflerin ardından , IAAF Konseyi, 1983'te yapılacak ve 1952 Yaz Olimpiyatlarının yapıldığı Helsinki Olimpiyat Stadı'nda yapılacak olan açılış yarışmasını Helsinki'ye verdi .
İki IAAF dünya şampiyonası etkinliği, 1983'teki Dünya Atletizm Şampiyonası'nın açılış baskısından önce gerçekleşti. 1976 Dünya Şampiyonası'nın sadece bir etkinliği vardı – erkekler 50 kilometrelik yürüyüş , 1976 Yaz Olimpiyatları için Olimpiyat programından çıkarıldı ve IAAF, ayar yaparak yanıt verdi. kendi yarışmasına katılıyor. Dört yıl sonra, 1980 Dünya Şampiyonası sadece iki yeni onaylanmış kadın yarışması içeriyordu ( 400 metre engelli ve 3000 metre ), bunların hiçbiri 1980 Yaz Olimpiyatları programında yer almıyordu .
Yıllar geçtikçe rekabetin boyutu büyüdü. 1983 yılında 154 ülkeden tahminen 1.300 sporcu katıldı. 2003 yarışmasında Paris'te , kapsama alanı 179 farklı ülkeye iletilerek 203 ülkeden 1.907 sporcuya ulaştı.
Ayrıca yıllar içinde kompozisyonda bir değişiklik oldu, hepsi kadınlara yönelik birkaç yeni etkinlik eklendi. 2005 yılına gelindiğinde , tek fark erkeklerin 50 km'lik yürüyüş yarışması ve bayanlar 100 m engelli ve heptatlon ile erkeklerin 110 m engelli ve dekatlondaki eşdeğer yarışmalarıydı .
Aşağıdaki liste, yeni etkinliklerin ilk kez ne zaman eklendiğini gösterir.
- 1987 , bayanlar 10.000 m ve 10 km yürüyüş eklendi.
- 1993 , bayanlar üç adım atlama eklendi.
- 1995 , bayanlarda 3.000 m yerini 5000 m aldı .
- 1999 , bayanlar sırıkla atlama ve çekiç eklendi ve bayanlar 20 km yürüyüşü 10 km yürüyüşün yerini aldı.
- 2005 , bayanlar 3000 m engelli koşusu eklendi.
- 2017 , bayanlar 50 km yürüyüş eklendi.
- 2019 , karışık 4×400 m bayrak yarışı eklendi.
Şampiyonalar
Tüm zamanların madalya tablosu
2019 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan sonra güncellendi .
Rütbe | Ulus | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri | 170 | 117 | 94 | 381 |
2 | Kenya | 60 | 50 | 41 | 151 |
3 | Rusya | 43 | 52 | 48 | 143 |
4 | Almanya | 38 | 36 | 47 | 121 |
5 | Jamaika | 35 | 49 | 43 | 127 |
6 | Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda | 30 | 36 | 38 | 104 |
7 | Etiyopya | 29 | 30 | 26 | 85 |
8 | Sovyetler Birliği | 23 | 27 | 28 | 78 |
9 | Küba | 22 | 24 | 14 | 60 |
10 | Doğu Almanya | 21 | 19 | 16 | 56 |
11 | Çin | 19 | 25 | 23 | 67 |
12 | Polonya | 19 | 15 | 25 | 59 |
13 | Çek Cumhuriyeti | 15 | 5 | 5 | 25 |
14 | Fransa | 13 | 18 | 23 | 54 |
15 | Avustralya | 12 | 14 | 10 | 36 |
16 | Güney Afrika | 12 | 7 | 8 | 27 |
17 | İtalya | 11 | 16 | 17 | 44 |
18 | Ukrayna | 11 | 13 | 15 | 39 |
19 | Fas | 10 | 12 | 8 | 30 |
20 | Belarus | 10 | 11 | 12 | 33 |
21 | İsveç | 9 | 6 | 6 | 21 |
22 | Norveç | 9 | 4 | 4 | 17 |
23 | Bahamalar | 8 | 9 | 8 | 25 |
24 | ispanya | 7 | 18 | 14 | 39 |
25 | Finlandiya | 7 | 8 | 7 | 22 |
26 | Bahreyn | 7 | 3 | 3 | 13 |
27 | Kanada | 6 | 14 | 16 | 36 |
28 | Japonya | 6 | 7 | 16 | 29 |
29 | Portekiz | 6 | 7 | 9 | 22 |
30 | Cezayir | 6 | 1 | 3 | 10 |
31 | Yeni Zelanda | 6 | 1 | 1 | 8 |
32 | Romanya | 5 | 8 | 11 | 24 |
33 | Yunanistan | 5 | 6 | 11 | 22 |
34 | Hollanda | 5 | 5 | 9 | 19 |
35 | Bulgaristan | 5 | 3 | 8 | 16 |
36 | Çekoslovakya | 4 | 4 | 3 | 11 |
37 | Hırvatistan | 4 | 3 | 2 | 9 |
38 | Katar | 4 | 2 | 3 | 9 |
39 | Kolombiya | 4 | 2 | 2 | 8 |
Uganda | 4 | 2 | 2 | 8 | |
41 | İrlanda | 4 | 2 | 0 | 6 |
42 | İsviçre | 4 | 0 | 4 | 8 |
- | Yetkili Tarafsız Sporcular | 3 | 8 | 1 | 12 |
43 | Batı Almanya | 3 | 6 | 3 | 12 |
44 | Trinidad ve Tobago | 3 | 5 | 7 | 15 |
45 | Meksika | 3 | 4 | 7 | 14 |
46 | Litvanya | 3 | 2 | 1 | 6 |
47 | Ekvador | 3 | 1 | 1 | 5 |
Mozambik | 3 | 1 | 1 | 5 | |
49 | Danimarka | 3 | 0 | 1 | 4 |
50 | Estonya | 2 | 6 | 2 | 10 |
51 | Dominik Cumhuriyeti | 2 | 1 | 1 | 4 |
52 | Tacikistan | 2 | 1 | 0 | 3 |
53 | Grenada | 2 | 0 | 1 | 3 |
Venezuela | 2 | 0 | 1 | 3 | |
55 | Brezilya | 1 | 6 | 6 | 13 |
56 | Namibya | 1 | 4 | 1 | 6 |
57 | Türkiye | 1 | 3 | 0 | 4 |
58 | Belçika | 1 | 2 | 5 | 8 |
59 | Zambiya | 1 | 2 | 0 | 3 |
60 | Slovenya | 1 | 1 | 3 | 5 |
61 | Tunus | 1 | 1 | 1 | 3 |
62 | Botsvana | 1 | 1 | 0 | 2 |
Eritre | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Panama | 1 | 1 | 0 | 2 | |
65 | Saint Kitts ve Nevis | 1 | 0 | 4 | 5 |
66 | Slovakya | 1 | 0 | 3 | 4 |
67 | Suriye | 1 | 0 | 2 | 3 |
68 | Senegal | 1 | 0 | 1 | 2 |
Somali | 1 | 0 | 1 | 2 | |
70 | Barbados | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kuzey Kore | 1 | 0 | 0 | 1 | |
72 | Macaristan | 0 | 7 | 7 | 14 |
73 | Nijerya | 0 | 4 | 5 | 9 |
74 | Fildişi Sahili | 0 | 4 | 1 | 5 |
75 | Kazakistan | 0 | 3 | 5 | 8 |
76 | Burundi | 0 | 2 | 1 | 3 |
Cibuti | 0 | 2 | 1 | 3 | |
İsrail | 0 | 2 | 1 | 3 | |
79 | Kamerun | 0 | 2 | 0 | 2 |
Porto Riko | 0 | 2 | 0 | 2 | |
81 | Avusturya | 0 | 1 | 3 | 4 |
82 | Bosna Hersek | 0 | 1 | 1 | 2 |
Kıbrıs | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Gana | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Letonya | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Sri Lanka | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Surinam | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Tanzanya | 0 | 1 | 1 | 2 | |
89 | Bermuda | 0 | 1 | 0 | 1 |
Mısır | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sudan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
92 | Sırbistan | 0 | 0 | 3 | 3 |
93 | Amerikan Samoası | 0 | 0 | 1 | 1 |
Burkina Faso | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Cayman Adaları | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dominika | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Haiti | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Hindistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İran | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suudi Arabistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Güney Kore | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Zimbabve | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplamlar (102 ülke) | 779 | 787 | 781 | 2347 |
- Notlar
^[1] ANA, Rus sporcuların2017ve2019Şampiyonalarındayarıştığı isimdir. Madalyaları resmi madalya tablosuna dahil edilmedi.
Tüm zamanların yerleştirme tablosu
Gelen IAAF yerleştirme tablo toplam puan ilk sekiz puan atayarak ve bu nedenle sekiz yerleştirilmiş finalist için bir nokta için elde edilir. Beraberliğin olduğu durumlarda puanlar paylaşılır. Ancak, IAAF sitesi tüm noktaları en yakın tam sayıya yuvarlanmış olarak gösterir.
2017 Şampiyonasından sonra güncellendi
Rütbe | Ülke | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Madalyalar | Puan | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri | 155 | 106+1= | 88+2= | 64+5= | 79+3= | 66+3= | 67 | 65+4= | 352 | 3600 |
2 | Almanya | 60 | 61 | 60+2= | 74+2= | 64+1= | 59+1= | 51+5= | 42+1= | 183 | 2246.5 |
3 | Rusya | 46 | 51+5= | 46+3= | 55+2= | 44+3= | 44+2= | 36+1= | 41 | 151 | 1772 |
4 | Kenya | 55 | 48 | 37 | 42 | 35 | 23 | 42 | 16 | 140 | 1517 |
5 | Büyük Britanya | 28 | 33 | 38 | 37+2= | 45+1= | 30+1= | 27+1= | 21 | 99 | 1229 |
- Notlar
- ^[a] 1976,1980,1983ve1987ŞampiyonalarındaDoğu Almanya(510 puan) veBatı Almanya(191.5 puan) sporcuları tarafından kazanılan puanlar dahil.
- ^[b] 2017 ŞampiyonalarındaYetkili Tarafsız Sporcular tarafından kazanılanpuanlar (55.5 puan) dahil.
Birden fazla madalya
Birden çok kazanan
Kalın yüz, aktif sporcuları ve tür başına tüm sporcular (bu tablolara dahil olmayanlar dahil) arasında en yüksek madalya sayısını gösterir.
erkekler
Tüm etkinlikler
Rütbe | atlet | Ülke | Olaylar | İtibaren | NS | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hüseyin Bolt | Jamaika | 100 m / 200 m / 4 × 100 m röle | 2007 | 2017 | 11 | 2 | 1 | 14 |
2 | LaShawn Merritt | Amerika Birleşik Devletleri | 400 m / 4 × 400 m röle | 2005 | 2015 | 8 * | 3 | - | 11 * |
3 | Carl Lewis | Amerika Birleşik Devletleri | 100 m / 200 m / 4 × 100 m bayrak yarışı / Uzun atlama | 1983 | 1993 | 8 | 1 | 1 | 10 |
4 | Michael Johnson | Amerika Birleşik Devletleri | 200 m / 400 m / 4 × 400 m röle | 1991 | 1999 | 8 | - | - | 8 |
5 | Mo Farah | Büyük Britanya | 5000 m / 10.000 m | 2011 | 2017 | 6 | 2 | - | 8 |
6 | Sergey Bubka |
Sovyetler Birliği Ukrayna |
Sırıkla atlama | 1983 | 1997 | 6 | - | - | 6 |
7 | Jeremy Wariner | Amerika Birleşik Devletleri | 400 m / 4 × 400 m röle | 2005 | 2009 | 5 | 1 | - | 6 |
8 | Kenenisa Bekele | Etiyopya | 5000 m / 10.000 m | 2003 | 2009 | 5 | - | 1 | 6 |
Lars Riedel | Almanya | Disk atma | 1991 | 2001 | 5 | - | 1 | 6 | |
10 | Maurice Greene | Amerika Birleşik Devletleri | 100 m / 200 m / 4 × 100 m röle | 1997 | 2001 | 5 | - | - | 5 |
* sadece elemelere katıldığı bayrak yarışında bir madalya dahil
Bireysel etkinlikler
Rütbe | atlet | Ülke | Olaylar | İtibaren | NS | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hüseyin Bolt | Jamaika | 100 m / 200 m | 2007 | 2017 | 7 | 1 | 1 | 9 |
2 | Mo Farah | Büyük Britanya | 5000 m / 10.000 m | 2011 | 2017 | 6 | 2 | - | 8 |
3 | Sergey Bubka |
Sovyetler Birliği Ukrayna |
Sırıkla atlama | 1983 | 1997 | 6 | - | - | 6 |
Michael Johnson | Amerika Birleşik Devletleri | 200 m / 400 m | 1991 | 1999 | 6 | - | - | 6 | |
5 | Carl Lewis | Amerika Birleşik Devletleri | 100 m / 200 m / Uzun atlama | 1983 | 1993 | 5 | 1 | 1 | 7 |
6 | Kenenisa Bekele | Etiyopya | 5000 m / 10.000 m | 2003 | 2009 | 5 | - | 1 | 6 |
Lars Riedel | Almanya | Disk atma | 1991 | 2001 | 5 | - | 1 | 6 | |
8 | Ezekiel Kemboi | Kenya | 3000 m engelli koşu | 2003 | 2015 | 4 | 3 | - | 7 |
9 | Haile Gebrselassie | Etiyopya | 5000 m / 10.000 m | 1993 | 2003 | 4 | 2 | 1 | 7 |
10 | Hicham El Guerrouj | Fas | 1500 m / 5000 m | 1995 | 2003 | 4 | 2 | - | 6 |
Kadınlar
Tüm etkinlikler
Rütbe | atlet | Ülke | Olaylar | İtibaren | NS | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Allyson Felix | Amerika Birleşik Devletleri | 200 m / 400 m / 4 × 100 m röle / 4 × 400 m röle / 4 × 400 m karma röle | 2005 | 2019 | 13 * | 3 | 2 | 18 * |
2 | Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaika | 100 m / 200 m / 4 × 100 m röle | 2007 | 2019 | 9 | 2 * | - | 11 * |
3 | Gail Devers | Amerika Birleşik Devletleri | 100 m / 100 m engelli / 4 × 100 m bayrak yarışı | 1991 | 2001 | 5 | 3 | - | 8 |
4 | Sanya Richards-Ross | Amerika Birleşik Devletleri | 400 m / 4 × 400 m röle | 2003 | 2015 | 5 | 2 | - | 7 |
5 | jessica sakal | Amerika Birleşik Devletleri | 4 × 400 m röle / 4 × 400 m karma röle | 2009 | 2019 | 5 *** | 1 * | - | 6 **** |
Tirunesh Dibaba | Etiyopya | 5000 m / 10.000 m | 2003 | 2017 | 5 | 1 | - | 6 | |
Natasha Hastings | Amerika Birleşik Devletleri | 4 × 400 m röle | 2007 | 2017 | 5 **** | 1 | - | 6 **** | |
8 | Jearl Miles Clark | Amerika Birleşik Devletleri | 400 m / 4 × 400 m röle | 1993 | 2003 | 4 | 3 | 2 | 9 |
9 | Valerie Adams (Vili) | Yeni Zelanda | Gülle atma | 2005 | 2013 | 4 | 1 | - | 5 |
Vivian Cheruiyot | Kenya | 5000 m / 10.000 m | 2007 | 2015 | 4 | 1 | - | 5 |
* sadece elemelere katıldığı bayrak yarışında bir madalya dahil
*** sadece elemelere katıldığı bayrak yarışmalarında üç madalya
dahil **** katıldığı bayrak yarışmalarında dört madalya dahil sadece ısıtır
Bireysel etkinlikler
Rütbe | atlet | Ülke | Olaylar | İtibaren | NS | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tirunesh Dibaba | Etiyopya | 5000 m / 10.000 m | 2003 | 2017 | 5 | 1 | - | 6 |
2 | Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaika | 100 m / 200 m | 2009 | 2019 | 5 | - | - | 5 |
3 | Gail Devers | Amerika Birleşik Devletleri | 100 m / 100 m engelli | 1991 | 2001 | 4 | 2 | - | 6 |
4 | Allyson Felix | Amerika Birleşik Devletleri | 200 m / 400 m | 2005 | 2017 | 4 | 1 | 2 | 7 |
5 | Valerie Adams (Vili) | Yeni Zelanda | Gülle atma | 2005 | 2013 | 4 | 1 | - | 5 |
Vivian Cheruiyot | Kenya | 5000 m / 10.000 m | 2007 | 2015 | 4 | 1 | - | 5 | |
7 | Jackie Joyner-Kersee | Amerika Birleşik Devletleri | Heptatlon / Uzun atlama | 1987 | 1993 | 4 | - | - | 4 |
Brittney Reese | Amerika Birleşik Devletleri | Uzun atlama | 2009 | 2017 | 4 | - | - | 4 | |
Anita Wlodarczyk | Polonya | Çekiç fırlatma | 2009 | 2017 | 4 | - | - | 4 | |
10 | Liu Hong | Çin | 20 km yürüyüş | 2009 | 2019 | 3 | 2 | - | 5 |
En çok forma giyen sporcular
En az sekiz edisyonda yarışan 61 sporcu var.
Uygulama. | İsim | Ülke | Tartışmalı yıllar | Olaylar |
---|---|---|---|---|
13 | Jesús Angel Garcia Bragado | ispanya | 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 19 | 50 km yürüyüş |
11 | Susana Feitor | Portekiz | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | 10 km yürüyüş / 20 km yürüyüş |
Joao Vieira | Portekiz | 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | 20 km yürüyüş / 50 km yürüyüş | |
10 | Franka Dietzsch | Almanya | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 | Disk atma |
Nicoleta Grasu | Romanya | 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 | Disk atma | |
Virgilius Alekna | Litvanya | 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 | Disk atma | |
Kim Collins | Saint Kitts ve Nevis | 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 15 | 100 m / 200 m / 4x100 m | |
9 | Laverne Havva | Bahamalar | 87 , 91 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 | Cirit atma |
Tim Berrett | Kanada | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 | 20 km yürüyüş / 50 km yürüyüş | |
Jackie Edwards | Bahamalar | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 | Uzun Atlama / Üç Atlama | |
Maria Mutola | Mozambik | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 | 800 m | |
Elisângela Adriano | Brezilya | 91 , 93 , 97 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | Gülle atma / Disk atma | |
Venelina Veneva-Mateeva | Bulgaristan | 91 , 95 , 99 , 01 , 03 , 05 , 09 , 11 , 15 | Yüksek atlayış | |
Danny McFarlane | Jamaika | 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 | 400 m / 400 m engelli / 4x400 m | |
Hatem Gula | Tunus | 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 13 | 20 km yürüyüş | |
Debbie Ferguson-McKenzie | Bahamalar | 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 07 , 09 , 11 , 13 | 100 m / 200 m / 4x100 m | |
Nicola Vizzoni | İtalya | 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 | Çekiç fırlatma | |
Chris Brown | Bahamalar | 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 | 400 m / 4x400 m | |
Zhang Wenxiu | Çin | 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 | Çekiç fırlatma | |
Ines Henriques | Portekiz | 01 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | 20 km yürüyüş / 50 km yürüyüş | |
Allyson Felix | Amerika Birleşik Devletleri | 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | 200 m / 400 m / 4x100 m / 4x400 m / 4x400 m Karışık | |
Bat-Ochiryn Ser-Od | Moğolistan | 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | Maraton | |
8 | Merlene Ottey | Jamaika / Slovenya | 83 , 87 , 91 , 93 , 95 , 97 , 03 , 07 | 100 m / 200 m / 4x100 m |
Jan Železný | Çekoslovakya / Çek Cumhuriyeti | 87 , 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 | Cirit atma | |
Yelena Nikolayeva | Sovyetler Birliği / Rusya | 87 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 | 10 km yürüyüş / 20 km yürüyüş | |
Fiona Mayıs | İngiltere / İtalya | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 | Uzun atlama | |
Beverly McDonald'sı | Jamaika | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 | 100 m / 200 m / 4x100 m | |
Lars Riedel | Almanya | 91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 | Disk atma | |
Dragutin Topic |
SFR Yugoslavya / IWP * / FR Yugoslavya / Sırbistan ve Karadağ / Sırbistan |
91 , 93 , 95 , 97 , 99 , 05 , 07 , 09 | Yüksek atlayış | |
Iryna Yachenko | Sovyetler Birliği / Beyaz Rusya | 91 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 07 , 09 | Disk atma | |
eunice berber | Sierra Leone / Fransa | 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 | Heptatlon / Uzun Atlama / 100 m engelli | |
Kevin Sullivan | Kanada | 93 , 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 | 1500 m | |
Manuel Martinez | ispanya | 93 , 95 , 97 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 | Gülle atma | |
Steffi Nerius | Almanya | 93 , 95 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 | Cirit atma | |
Amy Acuff | Amerika Birleşik Devletleri | 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 | Yüksek atlayış | |
chandra üzengi | Bahamalar | 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 | 100 m / 200 m / 4x100 m | |
Aleksander Tammert | Estonya | 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 | Disk atma | |
Maria Vasco | ispanya | 95 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | 10 km yürüyüş / 20 km yürüyüş | |
Koji Murofushi | Japonya | 95 , 97 , 99 , 01 , 03 , 07 , 11 , 13 | Çekiç fırlatma | |
Szymon Ziółkowski | Polonya | 95 , 99 , 01 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 | Çekiç fırlatma | |
Marlon Devonish | Büyük Britanya | 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | 100 m / 200 m / 4x100 m | |
Nadine Kleinert | Almanya | 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | Gülle atma | |
Sergey Makarov | Rusya | 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | Cirit atma | |
Ēriks Paçavraları | Letonya | 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | Cirit atma | |
Roman Sebrle | Çek Cumhuriyeti | 97 , 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 | Dekatlon | |
Ömer Zepeda | Meksika | 97 , 01 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 17 | 20 km yürüyüş / 50 km yürüyüş | |
Mario Pestano | ispanya | 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 | Disk atma | |
Félix Sanchez | Dominik Cumhuriyeti | 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 | 400 m engelli / 4x400 m | |
Bouabdellah Tahri | Fransa | 99 , 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 | 1500 m / 3000 m engelli koşu | |
Zoltán Kővágó | Macaristan | 01 , 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 15 , 17 | Disk atma | |
Mélina Robert-Michon | Fransa | 01 , 03 , 07 , 09 , 13 , 15 , 17 , 19 | Disk atma | |
Ruth Beitia | ispanya | 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 | Yüksek atlayış | |
Gerd Kanter | Estonya | 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 | Disk atma | |
Ezekiel Kemboi | Kenya | 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 | 3000 m engelli koşu | |
Churandy Martina | Hollanda Antilleri / Hollanda | 03 , 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 19 | 100 m / 200 m / 4x100 m | |
Zuzana Hejnova | Çek Cumhuriyeti | 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | 400 m engelli / 4x400 m | |
Horacio Nava | Meksika | 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | 20 km yürüyüş / 50 km yürüyüş | |
Krisztián Pars | Macaristan | 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | Çekiç fırlatma | |
Martyn Rooney | Büyük Britanya | 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | 400 m / 4x400 m / 4x400 m Karışık | |
Levern Spencer | Aziz Lucia | 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | Yüksek atlayış | |
Dragana Tomašević | Sırbistan ve Karadağ / Sırbistan | 05 , 07 , 09 , 11 , 13 , 15 , 17 , 19 | Disk atma |
* Almanya'nın Stuttgart kentinde düzenlenen 1993 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Yugoslavya Atletizm Federasyonu'nun Yugoslav savaşlarından kaynaklanan Birleşmiş Milletler yaptırımları nedeniyle IAAF tarafından askıya alındığı için Bireysel Dünya Şampiyonası Katılımcısı (IWP) olarak tamamlayan Dragutin Topić .
Dünya Rekorları
Müsabakada toplam 32 dünya rekoru kırıldı veya eşitlendi: 17'si erkekler, 13'ü kadınlar ve 2'si karma bayrak yarışında.
Dünya Şampiyonalarında kırılan ilk dünya rekoru , 1983 bayanlar 400 m finalini kazanmak için 47.99 saniye koşan Çekoslovakyalı Jarmila Kratochvílová'ya aitti .
1993 Şampiyonasında beş dünya rekorunun zirvesi geldi .
En son dünya rekoru, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nden Dalilah Muhammed'in 52.16'lık bir süre belirlediği Kadınlar 400 metre engellide kırıldı . 1997, 2001, 2007 veya 2013 baskılarında hiçbir dünya rekoru belirlenmeden, etkinliğin tarihi genişledikçe dünya rekorları daha az yaygın hale geldi.
Amerikalı atletler on üç dünya rekoru ile en başarılı olanlar olurken, onu dörderde Jamaika ve Büyük Britanya takip ediyor. Jamaikalı sprinter Usain Bolt , dört ile yarışmada en fazla dünya rekorunu kırarken , Amerikalı Carl Lewis üç rekor kırdı . Jonathan Edwards , bir şampiyonada iki kez dünya rekoru kırma ayrıcalığına sahip: 1995 erkekler üç adım atlama finalinde yeni kırdığı dünya rekorunu geliştiriyor . Erkekler 4 × 100 metre bayrak yarışı , 1983 ile 2011 yılları arasında beş setle en fazla dünya rekorunu elde etti.
Ben Johnson'ın 1987 Dünya Şampiyonası erkekler 100 metre finalinde 9.83 saniyelik derecesi başlangıçta bir dünya rekoru olarak kabul edildi, ancak bu 1989'da Johnson'ın 1981 ve 1988 yılları arasında steroid kullandığını kabul etmesiyle iptal edildi.
Ayrıca, 2009 Jamaikalı erkekler 4 × 100 metre bayrak yarışı takımı 37.31 saniyelik süresi geriye dönük olarak, takımın 2008 Olimpiyatları'ndaki 37.10'luk süresinin Nesta Carter'ın (Dünyada bulunmayan) diskalifiye edilmesinden sonra iptal edilmesinden sonra dünya rekoru olarak kabul edildi. Şampiyonluk takımı).
Seks | Etkinlik | Kayıt | atlet | Ulus | Tarih | Yıl |
---|---|---|---|---|---|---|
erkekler | 4 × 100 metre röle | 37.86 |
Emmit King Willie Gault Calvin Smith Carl Lewis |
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 10 Ağustos | 1983 |
Kadınlar | 400 metre | 47.99 | Jarmila Kratochvílová | Çekoslovakya (TCH) | 10 Ağustos | 1983 |
Kadınlar | Yüksek atlayış | 2,09 m | Stefka Kostadinova | Bulgaristan (BUL) | 30 Ağustos | 1987 |
erkekler | 100 metre | 9.86 | Carl Lewis | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 25 Ağustos | 1991 |
erkekler | Uzun atlama | 8,95 m | Mike Powell | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 30 Ağustos | 1991 |
erkekler | 4 × 100 metre röle | 37.50 |
Andre Cason Leroy Burrell Dennis Mitchell Carl Lewis |
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 1 Eylül | 1991 |
erkekler | 110 metre engelli | 12.91 | Colin Jackson | Büyük Britanya ve NI (GBR) | 20 Ağustos | 1993 |
erkekler | 4 × 100 metre röle | 37.40 |
Jon Drummond Andre Cason Dennis Mitchell Leroy Burrell |
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 21 Ağustos | 1993 |
erkekler | 4 × 400 metre bayrak yarışı | 2:54.29 |
Andrew Valmon Quincy Watts Butch Reynolds Michael Johnson |
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 22 Ağustos | 1993 |
Kadınlar | 400 metre engelli | 52.74 | Sally Gunnell | Büyük Britanya ve NI (GBR) | 19 Ağustos | 1993 |
Kadınlar | Üçlü atlama | 15.09 m | Anna Biryukova | Rusya (RUS) | 21 Ağustos | 1993 |
erkekler | Üçlü atlama | 18,16 m | Jonathan Edwards | Büyük Britanya ve NI (GBR) | 7 Ağustos | 1995 |
erkekler | Üçlü atlama | 18,29 m | Jonathan Edwards | Büyük Britanya ve NI (GBR) | 7 Ağustos | 1995 |
Kadınlar | 400 metre engelli | 52.61 | Kim Batten | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 11 Ağustos | 1995 |
Kadınlar | Üçlü atlama | 15,50 m | Inessa Kravets | Ukrayna (UKR) | 10 Ağustos | 1995 |
erkekler | 400 metre | 43.18 | Michael Johnson | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 26 Ağustos | 1999 |
Kadınlar | Sırıkla atlama | 4.60 m | Stacy Dragila | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 21 Ağustos | 1999 |
erkekler | 20 kilometre yarış yürüyüşü | 1:17:21 | Jefferson Perez | Ekvador (ECU) | 23 Ağustos | 2003 |
erkekler | 50 kilometre yarış yürüyüşü | 3:36:03 | Robert Korzeniowski | Polonya (POL) | 27 Ağustos | 2003 |
Kadınlar | Sırıkla atlama | 5.01 m | Yelena Işınbayeva | Rusya (RUS) | 12 Ağustos | 2005 |
Kadınlar | Cirit atma | 71.70 m | Osleidys Menéndez | Küba (CUB) | 14 Ağustos | 2005 |
Kadınlar | 20 kilometre yürüyüş | 1:25:41 | Olimpiada İvanova | Rusya (RUS) | 7 Ağustos | 2005 |
erkekler | 100 metre | 9.58 | Hüseyin Bolt | Jamaika (REÇEL) | 16 Ağustos | 2009 |
erkekler | 200 metre | 19.19 | Hüseyin Bolt | Jamaika (REÇEL) | 20 Ağustos | 2009 |
erkekler | 4 × 100 metre röle | 37.31 |
Steve Mullings Michael Frater Usain Bolt Asafa Powell |
Jamaika (REÇEL) | 22 Ağustos | 2009 |
Kadınlar | Çekiç fırlatma | 77,96 m | Anita Wlodarczyk | Polonya (POL) | 22 Ağustos | 2009 |
erkekler | 4 × 100 metre röle | 37.04 |
Nesta Carter Michael Frater Yohan Blake Usain Bolt |
Jamaika (REÇEL) | 4 Eylül | 2011 |
erkekler | Dekatlon | 9.045 puan | ashton yemek | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 29 Ağustos | 2015 |
Kadınlar | 50 kilometre yarış yürüyüşü | 4:05:56 | Ines Henriques | Portekiz (POR) | 13 Ağustos | 2017 |
Karışık | 4 × 400 metre bayrak yarışı | 3:12.42 |
Tyrell Richard Jessica Sakal Yasemin Engelleyici Obi Igbokwe |
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 28 Eylül | 2019 |
Karışık | 4 × 400 metre bayrak yarışı | 3:09.34 |
Wilbert London III Allyson Felix Courtney Okolo Michael Cherry |
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 29 Eylül | 2019 |
Kadınlar | 400 metre engelli | 52.16 | Dalilah Muhammed | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 4 Ekim | 2019 |
Ayrıca bakınız
- IAAF Onur Listesi
- IAAF Yılın Sporcusu
- Uluslararası Atletizm Şampiyonası ve Oyunları
- Dünya Para Atletizm Şampiyonası
- Dünya Atletizm Şampiyonası madalya kazananların listesi (erkekler)
- Dünya Atletizm Şampiyonası madalyalı listesi (kadınlar)
Notlar ve referanslar
Dış bağlantılar
- Dünya Şampiyonaları için resmi Dünya Atletizm sitesi
- Geçmiş Dünya Şampiyonalarının Sonuçları
- Atletizm Sonuçları Almanak
- Dünya Atletizm Şampiyonası'nda en çok madalya kazananlar
- IAAF İstatistik Kitabı – IAAF Dünya Şampiyonası Londra 2017
- IAAF İstatistik Kitabı – IAAF Dünya Atletizm Şampiyonası Doha 2019