1984 Yaz Olimpiyatları'nda kürek çekme - Erkekler dümensiz çift - Rowing at the 1984 Summer Olympics – Men's coxless pair
Erkekler coxless çifti XXIII Olimpiyat Oyunlarında
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yer | Casitas Gölü | ||||||||||||
Tarih | 30 Temmuz - 5 Ağustos | ||||||||||||
Rakipler | 14 ulustan 28 | ||||||||||||
Takımlar | 14 | ||||||||||||
Kazanma zamanı | 6: 45,39 | ||||||||||||
Madalya kazananlar | |||||||||||||
| |||||||||||||
Kürek de 1984 Yaz Olimpiyatları | ||
---|---|---|
Tek kürek | erkekler | KADIN |
Çift kürek | erkekler | KADIN |
Coxless çifti | erkekler | KADIN |
Coxed çifti | erkekler | |
Dörtlü kürek | erkekler | KADIN |
Coxless dört | erkekler | |
Coxed dört | erkekler | KADIN |
Sekiz | erkekler | KADIN |
Erkekler coxless çifti de (m2-) yarışma 1984 Yaz Olimpiyatları'nda gerçekleşti Gölü Casitas içinde Ventura County, Kaliforniya , ABD'de. 30 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında yapıldı ve Doğu Bloku boykotu ve dolayısıyla Doğu Almanya'dan hakim takımın bulunmaması nedeniyle sonuç tamamen açıktı . Etkinliği Romanya'dan gelen ekip kazandı .
Arka fon
Doğu Almanya , Meksika'daki 1968 Yaz Olimpiyatları'ndan bu yana her Yaz Olimpiyatları'nda dümensiz çift yarışmasını kazanmıştı ve hüküm süren dünya şampiyonuydu . Sovyetler Birliği bu etkinlikte geçen Yaz Olimpiyatları'nda gümüş kazanmış, 1981 Dünya Kürek Şampiyonası'nı kazanmış ve 1983'te gümüş madalya kazanmıştı . Doğu Bloku boykotu nedeniyle her iki ülke de yokken , son dünya şampiyonalarını kazanan tek rakip ülke, şampiyonluğu 1982'de kazanan Norveç'ti . Bu nedenle rekabet tamamen açık olarak kabul edildi.
Önceki M2- yarışmalar
Sonuçlar
Isıtır
Açılış turunun elemeleri 31 Temmuz'da kürek çekildi. Her elemenin ilk üçü yarı finale yükselirken, diğer takımlar repeşaja gidecekti.
Grup 1
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 |
Axel Wöstmann Thomas Möllenkamp |
Batı Almanya | 6: 53.83 | SF |
2 |
Fernando Ciman Luis María Lasúrtegui |
ispanya | 6: 54,34 | SF |
3 |
Joost Adema Sjoerd Hoekstra |
Hollanda | 7: 01.47 | SF |
4 |
John Houlding Jim Relle |
Kanada | 7: 07.70 | R |
5 |
Robert Booth Jim Stride |
Avustralya | 7: 23.71 | R |
Grup 2
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 |
Hans Magnus Grepperud Sverre Løken |
Norveç | 6: 56.29 | SF |
2 |
Petru Iosub Valer Toma |
Romanya | 6: 56.60 | SF |
3 |
Dave De Ruff John Strotbeck Jr. |
Amerika Birleşik Devletleri | 07: 00.34 | SF |
4 |
Rubén D'Andrilli Claudio Guindón |
Arjantin | 07: 00.87 | R |
5 |
Alfred Fischer (kürekçi) Markus Wechsler |
İsviçre | 7: 03.28 | R |
Grup 3
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 |
Marco Romano Pasquale Aiese |
İtalya | 7: 03.06 | SF |
2 |
Geoff Horan Allan Horan |
Yeni Zelanda | 7: 05.44 | SF |
3 |
John Beattie Richard Stanhope |
Büyük Britanya | 7: 16.39 | SF |
4 |
Ronaldo de Carvalho Ricardo de Carvalho |
Brezilya | 7: 32.69 | R |
Repeşaj
Repeşaj 1 Ağustos'ta kürek çekildi. İlk üçü yarı finale yükselirken, diğer iki takım elendi.
İsviçre ekibi repeşajdaki koltukları değiştirdi ve ardından yarışmanın geri kalanı için yeni konfigürasyonu sürdürdü.
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 |
Markus Wechsler Alfred Fischer (kürekçi) |
İsviçre | 7: 02.94 | SF |
2 |
Rubén D'Andrilli Claudio Guindón |
Arjantin | 7: 04.33 | SF |
3 |
Ronaldo de Carvalho Ricardo de Carvalho |
Brezilya | 7: 05.24 | SF |
4 |
John Houlding Jim Relle |
Kanada | 7: 09.92 | |
5 |
Robert Booth Jim Stride |
Avustralya | 7: 10.12 |
Yarı finaller
Yarı finaller 2 Ağustos'ta kürek çekildi. İlk üçü A finaline yükselirken, diğer takımlar B finaline gidecekti.
Grup 1
Almanlar ve Hollandalılar yarı finallerinde koltuk değiştirdiler ve finallerinde yeni konfigürasyonu korudular.
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 |
Hans Magnus Grepperud Sverre Løken |
Norveç | 6: 53.52 | FA |
2 |
Thomas Möllenkamp Axel Wöstmann |
Batı Almanya | 6: 57.14 | FA |
3 |
Dave De Ruff John Strotbeck Jr. |
Amerika Birleşik Devletleri | 6: 59.10 | FA |
4 |
Geoff Horan Allan Horan |
Yeni Zelanda | 7: 02.89 | FB |
5 |
Sjoerd Hoekstra Joost Adema |
Hollanda | 7: 04.61 | FB |
6 |
Ronaldo de Carvalho Ricardo de Carvalho |
Brezilya | 7: 05.92 | FB |
Grup 2
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 |
Petru Iosub Valer Toma |
Romanya | 6: 53.23 | FA |
2 |
Fernando Ciman Luis María Lasúrtegui |
ispanya | 6: 53.58 | FA |
3 |
Marco Romano Pasquale Aiese |
İtalya | 6: 58,38 | FA |
4 |
Markus Wechsler Alfred Fischer (kürekçi) |
İsviçre | 7: 05.81 | FB |
5 |
Rubén D'Andrilli Claudio Guindón |
Arjantin | 7: 08.35 | FB |
6 |
John Beattie Richard Stanhope |
Büyük Britanya | 7: 09.17 | FB |
Finaller
B finali
B finali 3 Ağustos'ta yapıldı.
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman |
---|---|---|---|
7 |
Sjoerd Hoekstra Joost Adema |
Hollanda | 7: 02.62 |
8 |
Ronaldo de Carvalho Ricardo de Carvalho |
Brezilya | 7: 03.97 |
9 |
Geoff Horan Allan Horan |
Yeni Zelanda | 07: 04.00 |
10 |
Rubén D'Andrilli Claudio Guindón |
Arjantin | 7: 05.01 |
11 |
Markus Wechsler Alfred Fischer (kürekçi) |
İsviçre | 07: 07.00 |
12 |
John Beattie Richard Stanhope |
Büyük Britanya | 7: 08.07 |
Bir final
A finali 5 Ağustos'ta yapıldı. İspanya sürpriz bir madalyaydı ve 2016 itibariyle gümüş madalya, ulusun kazandığı tek Olimpiyat kürek madalyası oldu.
Sıra | Kürekçi | Ülke | Zaman |
---|---|---|---|
Petru Iosub Valer Toma |
Romanya | 6: 45,39 | |
Fernando Ciman Luis María Lasúrtegui |
ispanya | 6: 48.87 | |
Hans Magnus Grepperud Sverre Løken |
Norveç | 6: 51.81 | |
4 |
Thomas Möllenkamp Axel Wöstmann |
Batı Almanya | 6: 52,53 |
5 |
Marco Romano Pasquale Aiese |
İtalya | 6: 55.88 |
6 |
Dave De Ruff John Strotbeck Jr. |
Amerika Birleşik Devletleri | 6: 58.46 |
Notlar
Referanslar
- Perelman, Richard B., ed. (1985). Resmi Rapor Los Angeles 1984, Cilt 1: Organizasyon ve Planlama . Los Angeles: Los Angeles Olimpik Organizasyon Komitesi.
- Perelman, Richard B., ed. (1985). Resmi Rapor Los Angeles 1984, Cilt 2: Rekabet ve Özet ve Sonuçlar . Los Angeles: Los Angeles Olimpik Organizasyon Komitesi.
- Cilt 2 Bölüm 1
- Cilt 2 Bölüm 2
- Cilt 2 Bölüm 3 (sayfa 469 sonrası)