Belarus, Rusya ve Ukrayna'daki kabilelerin ve devletlerin listesi - List of tribes and states in Belarus, Russia and Ukraine
Bir kısmı bir dizi üzerinde |
---|
Tarihi Belarus |
Tarih öncesi |
Ortaçağ |
Erken Modern |
|
Modern |
|
Belarus portalı |
Bir kısmı bir dizi üzerinde |
||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarihçesi Rusya | ||||||||||||||
Tarih Öncesi • Antik Çağ • Erken Slavlar
Feodal Rus ' (1097–1547) Novgorod Cumhuriyeti • Vladimir-Suzdal Moğol fethi • Moskova Büyük Dükalığı
Rus Devrimi (1917–1923) Şubat Devrimi • Geçici Hükümet
|
||||||||||||||
Zaman çizelgesi 860-1721 • 1721-1796 • 1796-18551855-1892 • 1892-1917 • 1917-1927 1927-1953 • 1953-1964 • 1964-1982 1982-1991 • 1991- , bu |
||||||||||||||
Rusya portalı | ||||||||||||||
Bir kısmı bir dizi üzerinde |
---|
Tarihçesi Ukrayna |
Ukrayna portalı |
Aşağıdakiler, çağdaş Beyaz Rusya , Rusya ve Ukrayna topraklarında yaşayan kabilelerin bir listesidir . Kabileler daha sonra , ikinci binyılın ilk yarısında var olan Litvanya Büyük Dükalığı'nın yarı özerk beylikleri de dahil olmak üzere Kiev Rus'un oluşumundan başlayarak Slavlar tarafından değiştirildi veya pekiştirildi . Alan daha sonra olmaya genişletildi Rus Çarı ardından Rus İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi, Sovyetler Birliği .
Proto-Slav halkı
Proto-Slav diline bakın
İlk Slavlar ile değiştirilen veya dahil edilen kabile topluluklarının Geç Antik Dönem'e kadar Taş Devri ve Bronz Çağı klan kültürleri .
- Bükk kültürü
- Bug-Dinyester kültürü
- Catacomb kültürü
- Cernavodă kültürü
- Cucuteni-Trypillia kültürü
- İpli Eşya kültürü
- Dinyeper-Donets kültürü
- Küresel Amfora kültürü
- Khvalynsk kültürü
- Korchak kültürü
- Lipiţa kültürü
- Lusat kültürü
- Mariupol kültürü
- Orta Dinyeper kültürü
- Pomeranya kültürü
- Przeworsk kültürü
- Samara kültürü
- Srubna kültürü
- Sredny Stog kültürü
- Trzciniec kültürü
- Usatovo kültürü
- Venethi
- Yamna kültürü
Antik dönem
Bkz Erken Slavlar , Slav halkları ve Balto-Slav dilleri
Slavlar çeşitli bir gruptu kabile toplumlarında içinde Demir Çağı ve Göç Yaş kimin aşiret örgütleri bugünün temellerini oluşturdu Avrupa Slav ulusların .
- Antes insanlar
- Chernoles kültürü
- Chernyakhov kültürü
- Penkovka kültürü
- Kaşubyalılar
- Kiev kültürü
- Krivichs
- Ilmen Slavları
- Lekitler
- Milograd kültürü
- Obotrites
- Polabian Slavlar
- Sclaveni veya Sclaviniae
- Veleti
Erken Orta Çağ (yaklaşık 500 - 1097)
Bakınız Slavlaşma , Slav halkları , Doğu Slavlar , Batı Slavlar , Güney Slavlar
- Arsania
- Kuyaba
- Dregovichs
- Drevlyanlar
- Dulebes
- Krivichs
- Polanlar
- Radimichler
- Severialılar
- Tivertsi
- Ulich'ler
- Vyatichs
- Beyaz Hırvatlar
- Rus Kağanlığı (839-882)
- Novgorod Rus ' (862-882)
- Kiev Rus ' (882–1097)
Liubech Konseyi ve sonrası (1097–1237)
- Kiev Prensliği
-
Galiçya-Volhynia Krallığı ( 1199'da Halych ve Volhynia beyliklerinin birleşmesinden sonra kuruldu)
- Halych Beyliği (1124'ten beri)
- Volhynia Prensliği (1154'ten beri)
- Rostov-Suzdal Prensliği (1157'den beri - Vladimir-Suzdal Prensliği )
-
Novgorod Cumhuriyeti (1136'dan beri)
- Pskov Cumhuriyeti (yaklaşık 1200'den beri)
- Smolensk Prensliği
-
Polotsk Prensliği
- Drutsk Prensliği (1101'den beri)
- Vitebsk Prensliği (1101'den beri)
- Grodno Prensliği (1117'den beri)
- Koknese Beyliği (1180'ler-1206)
- Jersika Prensliği (1203'ten beri)
- Minsk Prensliği (1070'den beri)
- Pereyaslavl Prensliği
- Turov ve Pinsk Prensliği
- Chernigov Prensliği
-
Novgorod-Seversk Prensliği ( Chernigov ile kişisel birlik)
- Putyvl Prensliği (1150'den beri)
- Rylsk Prensliği (1152'den beri)
- Kursk Prensliği (1195'ten beri)
-
Ryazan Prensliği
- Murom Prensliği (1127'den beri)
- Pronsk Prensliği (1129'dan beri)
- Kolomna Prensliği (1165'ten beri)
- Peremyshl Prensliği (hiç Galiçya-Volhynia'lı Büyük Dükalığı sonraki bir anonim, Polonya Krallığı )
- Tmutarakan Prensliği ( 1097'de Kumanlar tarafından yıkıldı )
Moğol istilası ve boyunduruğu (1237–1380)
Gönderen Rus Moğol istilası için Kulikovo Savaşı
- Kiev Büyük Dükalığı (1362'de Litvanya'ya)
- Galiçya Büyük Dükalığı-Volhynia ( 1253'ten beri - Krallık; Litvanya Büyük Dükalığı ve 1349'da Polonya Krallığı'na )
-
Vladimir-Suzdal Büyük Dükalığı
- Vladimir Prensliği (1238'den beri; 1364'te Moskova'ya)
- Beloozero Prensliği (1238'den beri)
- Tver Prensliği (1246'dan beri)
- Moskova Prensliği (1276'dan beri; 1330'dan beri - Büyük Dükalık)
- Suzdal Prensliği-Nizhny Novgorod (1341'den beri)
- Chernigov Büyük Dükalığı
-
Novgorod Cumhuriyeti
- Büyük Perm Prensliği (1323'ten beri)
- Pskov Cumhuriyeti
-
Smolensk Prensliği
- Toropets Prensliği (Smolensk ile kişisel birlik; 1362'de Litvanya'ya)
-
Polotsk Prensliği (1307'de Litvanya'ya)
- Grodno Prensliği (1315'te Litvanya'ya)
- Vitebsk Prensliği (1320'de Litvanya'ya)
- Minsk Prensliği (1326'da Litvanya'ya)
- Turov ve Pinsk Prensliği ( 1336'da Litvanya'ya)
- Ryazan Prensliği
- Novgorod-Seversk Prensliği ( 1356'da Litvanya'ya)
- Rostov Prensliği
- Yaroslavl Prensliği
- Pereyaslavl Prensliği (1239'da Moğollar tarafından yok edildi)
Muscovy'nin Yükselişi (1380–1480)
Kulikovo Savaşı'ndan sonra
- Moskova Büyük Dükalığı
- Tarusa Prensliği (1395'te Moskova'ya)
- Murom Prensliği (1393'te Moskova'ya)
-
Suzdal Prensliği - Nizhny Novgorod (1425'te Moskova'ya)
- Suzdal Beyliği (1451'de Moskova'ya)
- Yaroslavl Beyliği (1471'de Moskova'ya)
- Rostov Prensliği (1474'te Moskova'ya)
- Novgorod Cumhuriyeti (1478'de Moskova'ya)
- Büyük Perm Prensliği
- Tver Büyük Dükalığı
- Ryazan Büyük Dükalığı
- Pskov Cumhuriyeti
- Beloozero Prensliği
- Trubetsk Prensliği
- Smolensk Prensliği (1404'te Litvanya'ya)
- Starodub Prensliği (1406'da Litvanya'ya)
- Çernigov Büyük Dükalığı (1406'da Litvanya'ya)
-
Novosil Beyliği (1425'te Litvanya'ya)
- Vorotynsk Prensliği (1407'de Litvanya'ya)
- Belyov Prensliği (1407'de Litvanya'ya)
- Mosalsk Prensliği
- Mezetsk Prensliği
Büyük Dükalık, Çarlık ve İmparatorluk (1480'den beri)
Ugra nehrindeki Büyük standdan sonra
- Tver Büyük Dükalığı (1485'te Moskova'ya)
- Beloozero Prensliği (1485'te Moskova'ya)
- Mosalsk Prensliği (1494'te Moskova'ya)
- Mezetsk Prensliği (1504'te Moskova'ya)
- Büyük Perm Beyliği ( 1505'te Moskova'ya)
- Pskov Cumhuriyeti (1510'da Moskova'ya)
- Ryazan Büyük Dükalığı (1521'de Moskova'ya)
- Trubetsk Prensliği (1566'da Rusya'ya)
eski Altın Orda ülkeleri
- Kazan Hanlığı ( 1552'de Rusya Çarlığı'na)
- Astrakhan Hanlığı (1556'da Rusya'ya)
- Sibir Hanlığı (1598'de Rusya'ya)
- Nogai Horde (1634'te Rusya'ya)
- Qasim Hanlığı (1681'de Rusya'ya)
- Kırım Hanlığı ( 1783'te Rusya İmparatorluğu'na )
- Kazak Hanlığı (1847'de İmparatorluğa)
- Buhara Emirliği (1868'den beri Rus himayesi)
- Hiva Hanlığı (1873'ten beri Rus himayesi)
- Kokand Hanlığı (1883'te İmparatorluğa)
- Litvanya Büyük Dükalığı ( 1569'da Lublin Birliği'ne kadar , daha sonra bkz. Polonya-Litvanya Topluluğu )
Modern zamanlar (1917'den beri)
Şubat Devrimi'nden sonra :
- Rusya cumhuriyeti
- Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti → Sovyetler Birliği
- Ukrayna ( Ukrayna Devleti , Batı Ukrayna )
- Don Cumhuriyeti → Güney Rusya
- Kuban Halk Cumhuriyeti
- Beyaz Rusya Sosyalist Sovyet Cumhuriyeti → Lit-Bel → Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti → Sovyetler Birliği
- Belarus Halk Cumhuriyeti ( Ober Ost )
- Sovyet Ukrayna → Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti → Sovyetler Birliği
- Karpat-Ukrayna
Soğuk Savaştan Sonra :
Ayrıca bakınız
- İtalya'nın tarihi devletlerinin listesi
- Almanya'nın tarihi devletlerinin listesi
- Ortaçağ Slav kabilelerinin listesi
- Lech, Čech ve Rus