Avustralya Akademi Ödülü kazananları ve adaylarının listesi - List of Australian Academy Award winners and nominees
Bu liste , film endüstrisinde çalışan ve Akademi Ödüllerine (Oscar olarak da bilinir) aday gösterilen veya kazanan Avustralyalıları detaylandırır . Bu ödüller sinemalarda yayınlanan sinema filmlerindeki olağanüstü başarıları onurlandırıyor ve ilk olarak 1929'da Amerika Birleşik Devletleri Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından sunuldu . 2016 itibariyle, Avustralyalılar tarafından 154 aday arasından toplam 43 ödül kazanıldı. Ek olarak, Avustralyalılara Bilim ve Mühendislik başarıları için dört kez ödül verildi.
Sanat yönetmeni ve kostüm tasarımcısı Catherine Martin , En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Yapım Tasarımı kategorilerinde altı aday arasından dört galibiyetle diğer tüm Avustralyalılardan daha fazla ödül aldı . Cate Blanchett yedi adaylıkla bu listede en çok aday gösterilen kişi oldu ve bu da En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı . Peter Weir , En İyi Film , En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo kategorilerinde galibiyet alamadan beş adaylık aldı .
Mayıs Robson bir Oscar adaylığı alan ilk Avustralya doğumlu insandı En İyi Kadın Oyuncu içinde 1933 için bir gün için Lady . In 1942 , Ken G. Hall adlı belgesel Oscar'ını kazanan ilk Avustralyalı oldu Kokoda Cephe Hattı! içinde İyi Belgesel kategorisinde. Suzanne Baker ona verildi Oscar, kazanan ilk Avustralyalı kadın oldu 1977 için En İyi Animasyon Kısa için Leisure . Cate Blanchett, oyunculuk kategorilerinde birden fazla ödül kazanan ilk Avustralyalı aktör oldu. Peter Finch ilk aktördü Oscar verilecek ölümünden sonra kazanan, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü deki performansıyla Ağı içinde 1976 . Oscar ödül sadece diğer oyunculuk ölümünden sonra dost Avustralyalı oldu Heath Ledger onun performansı sırasında 32 yıl sonra Karanlık Şövalye ona Kazanılan En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü de 2008 .
Avustralyalılar tüm kategorilerde en az bir kez aday gösterildi. En İyi Kostüm Tasarımı Oscar'ı, 17 adaylıktan yedi galibiyetle Avustralyalılar için en başarılı kategori oldu. Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülleri , En İyi Orijinal Müzik ve En İyi Belgesel (Kısa Konu) bu listede Avustralyalıların kazanmadan aday gösterildiği kategorilerdir.
Adaylar ve kazananlar
Aşağıdaki tablolarda yıllar, filmlerin vizyona girdiği yıllara karşılık gelmektedir; Akademi Ödülü töreni ertesi yıl yapılır.
Üretim
En iyi fotoğraf
En İyi Yabancı Film
En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü | |||||
Yıl | yönetmen(ler) | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
2016 ( 89. ) |
Martin Butler Bentley Dekanı |
tanna | aday | Bu kategoride son turda aday olan ilk Avustralya filmi. |
En İyi Belgesel Özelliği
En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1942 ( 15. ) |
Ken G. Hall | Kokoda Cephe Hattı! | Kazandı | Herhangi bir kategoride Akademi Ödülü kazanan ilk Avustralyalı. | |
1980 ( 53 ) |
David Bradbury | Cephe hattı | aday | ||
1983 ( 56. ) |
Robin Anderson Bob Connolly |
İlk temas | aday | ||
1986 ( 59 ) |
David Bradbury | Şili: Hasta Cuando? | aday | ||
2007 ( 80. ) |
Eva Orner | Karanlık Tarafa Taksi | Kazandı | Alex Gibney ile paylaşıldı . |
En İyi Belgesel (Kısa Konu)
En İyi Belgesel Akademi Ödülü (Kısa Konu) | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1947 ( 20. ) |
Avustralya Haber ve Bilgi Bürosu | Posta Kutusundaki Okul | aday | ||
1979 ( 52. ) |
Phillip Borsos | Çiviler | aday |
En İyi Animasyon Filmi
En İyi Animasyon Film dalında Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
2006 ( 79. ) |
George Miller | Mutlu ayaklar | Kazandı |
En İyi Kısa Animasyon Filmi
En İyi Kısa Animasyon Film Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1977 ( 50. ) |
Suzanne Baker | boş zaman | Kazandı | Akademi Ödülü kazanan ilk Avustralyalı kadın. | |
2003 ( 76. ) |
Adam Elliot | harvie krumpet | Kazandı | Elliot o zamandan beri Oscar'ını Avustralya Hareketli Görüntü Merkezi'ne (ACMI) bağışladı . | |
2004 ( 77 ) |
Sejong Park Andrew Gregory |
Doğumgünü çocuğu | aday | ||
2005 ( 78. ) |
Anthony Lucas | Jasper Morello'nun Gizemli Coğrafi Keşifleri | aday | ||
2010 ( 83. ) |
Shaun Tan | Kayıp Şey | Kazandı | Andrew Ruhemann ile paylaşıldı. |
En İyi Canlı Aksiyon Kısa Filmi
En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
2006 ( 79. ) |
Peter Templeman Stuart Parkyn |
Kurtarıcı | aday | ||
2008 ( 81 ) |
Tamara Anghie | Yeni çocuk | aday | Steph Green ile aday gösterildi. | |
2010 ( 83. ) |
Luke Doolan Drew Bailey |
Mucize Balık | aday | ||
2017 ( 90. ) |
Derin Seale Josh Lawson |
Onbir O'Saat | aday |
Verim
En iyi kadın oyuncu
En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1932 / 33 (6.) |
Mayıs Robson | bir günlük bayan | aday | Oscar'a aday gösterilen ilk Avustralyalı. Ayrıca 75 yaşında oyunculuk Oscar'ına aday gösterilen en yaşlı Avustralyalı . | |
1984 (57.) |
Judy Davis | Hindistan'a Bir Geçiş | aday | ||
1998 ( 71. ) |
Cate Blanchett | Elizabeth | aday | ||
2001 (74.) |
Nicole Kidman | Moulin Rouge! | aday | Kidman Amerika Birleşik Devletleri'nde doğdu. Avustralya yapımı bir yapım için ilk kadın adaylığı. | |
2002 (75.) |
Saatler | Kazandı | Bu kategoride bir kereden fazla aday gösterilen ilk Avustralyalı ve art arda, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan ilk Avustralyalı ve Biyografide bir kadın Avustralyalı için ilk galibiyet . | ||
2003 (76.) |
Keisha Kalesi-Hughes | Baline sürücüsü | aday | Avustralya doğumlu, Yeni Zelandalı aktris. | |
Naomi Watt | 21 gram | aday | İngiliz doğumlu, Avustralyalı aktris | ||
2007 (80.) |
Cate Blanchett | Elizabeth: Altın Çağ | aday | Bu adaylık, Blanchett'i aynı karakteri ( İngiltere'nin I. Elizabeth'i ) iki farklı filmde canlandırdığı için bu kategoride aday gösterilen ilk aktris ve beşinci genel oyuncu yaptı (diğer adaylığı Elizabeth (1998) idi). | |
2010 (83.) |
Nicole Kidman | Tavşan Deliği | aday | ||
2012 (85.) |
Naomi Watt | İmkansız | aday | ||
2013 (86.) |
Cate Blanchett | Mavi Yasemin | Kazandı | ||
2015 (88.) |
Carol | aday | |||
2017 (90.) |
Margot Robbie | ben, Tonya | aday | Gerçek hayattaki bir sporcuyu ( Tonya Harding ) canlandırmak için aday gösterilen ilk kadın oyuncu . |
En iyi yardımcı kadın oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1940 (13.) |
Judith Anderson | Rebeka | aday | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterilen ilk Avustralyalı. | |
1963 (36.) |
Diane Cilento | Tom Jones | aday | ||
1992 (65.) |
Judy Davis | kocalar ve karılar | aday | Hem En İyi Kadın Oyuncu hem de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterilen ilk Avustralyalı. | |
1998 (71.) |
Rachel Griffiths | Hilary ve Jackie | aday | ||
1999 (72.) |
Toni Collette | Altıncı His | aday | ||
2004 (77.) |
Cate Blanchett | Havacı | Kazandı | Başka bir Oscar kazananı ( Katherine Hepburn ) canlandırdığı için Oscar kazanan ilk genel sanatçı . | |
2006 (79.) |
Skandal Üzerine Notlar | aday | |||
2007 (80.) |
Ben orada değilim | aday | Blanchett , aynı yıl çift oyunculuk adaylığı alan ilk Avustralyalı ve on birinci genel oyuncu oldu (diğeri Elizabeth: The Golden Age ile En İyi Kadın Oyuncu ). Bu performans aynı zamanda onu bir erkeği canlandırdığı için kadın oyuncu Oscar'ına aday gösterilen üç kadından biri yaptı. | ||
2010 (83.) |
Jacki Dokumacı | Hayvan Krallığı | aday | ||
2012 (85.) |
Umut ışığı | aday | |||
2016 (89.) |
Nicole Kidman | Aslan | aday | ||
2019 (92.) |
Margot Robbie | bomba | aday |
En iyi aktör
En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1971 ( 44. ) |
Peter Finch | lanet olasıca pazar | aday | ||
1976 ( 49 ) |
Ağ | Kazandı | Oscar tarihinde ölümünden sonra kazanan ilk aktör. Ölümünden sonra aday gösterilen ilk Avustralyalı aktör. | ||
1996 ( 69 ) |
Geoffrey Rush | Parlamak | Kazandı | Oyunculuk Oscar'ını kazanan ilk Avustralya doğumlu ve yaşayan ilk Avustralyalı. | |
1999 ( 72. ) |
Russell Crowe | Köstebek | aday | Crowe, memleketi Yeni Zelanda'dan dört yaşındayken taşındı ve şu anda Avustralya'da yaşıyor. | |
2000 ( 73. ) |
gladyatör | Kazandı | |||
Geoffrey Rush | Tüy | aday | |||
2001 ( 74 ) |
Russell Crowe | Güzel bir zihin | aday | ||
2005 ( 78. ) |
heath defteri | Brokeback Dağı | aday | ||
2012 ( 85 ) |
Hugh Jackman | Sefiller | aday |
En iyi Yardımcı Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1998 ( 71. ) |
Geoffrey Rush | aşık Shakespeare | aday | ||
2008 ( 81 ) |
heath defteri | Kara şövalye | Kazandı | Bu kategoride kazanan ilk Avustralyalı. Ölümünden sonra oyunculuk Oscar'ını kazanan ikinci kişi (birincisi Avustralyalı Peter Finch'ti). |
|
2010 ( 83. ) |
Geoffrey Rush | Kralın konuşması | aday |
zanaat
En İyi Sinematografi
En İyi Sinematografi Akademi Ödülü | |||||
Yıl | yönetmen(ler) | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1950 ( 23 ) |
Robert Krasker | Üçüncü adam | Kazandı | Siyah beyaz sinematografi dalında ödül aldı. | |
1985 ( 58 ) |
John Seale | tanık | aday | ||
1988 ( 61. ) |
Yağmur Adam | aday | |||
1990 ( 63 ) |
Dekan Semler | Kurtlarla dans | Kazandı | ||
1996 ( 69 ) |
John Seale | İngiliz Hasta | Kazandı | ||
2001 ( 74 ) |
Andrew Lesnie | Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği | Kazandı | ||
Donald McAlpine | Moulin Rouge! | aday | |||
2002 ( 75. ) |
Dion Arı | Chicago | aday | Beebe Avustralya'da doğdu ama 4 yaşında Güney Afrika'ya taşındı. | |
2003 ( 76. ) |
Russel Boyd | Usta ve Komutan: Dünyanın Uzak Tarafı | Kazandı | ||
John Seale | Soğuk Dağ | aday | |||
2005 ( 78. ) |
Dion Arı | Bir Geyşa'nın anıları | Kazandı | ||
2015 ( 88. ) |
John Seale | Mad Max: Öfke Yolu | aday | ||
2016 ( 89. ) |
Greig Fraser | Aslan | aday |
En İyi Kostüm Tasarımı
En İyi Kostüm Tasarımı Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1951 ( 24 ) |
Orry-Kelly | Paris'te Bir Amerikalı | Kazandı | En İyi Kostüm Tasarımı, Renk için aday gösterildi. Walter Plunkett ve Irene Sharaff ile paylaşıldı . | |
1957 ( 30 ) |
küçük kızlar | Kazandı | |||
1959 ( 32. ) |
Bazıları Sıcak Sever | Kazandı | En İyi Kostüm Tasarımı, Siyah Beyaz Adayı | ||
1962 ( 35 ) |
Çingene | aday | En İyi Kostüm Tasarımı, Renk Adaylığı | ||
1966 ( 39. ) |
Jocelyn Rickards | Morgan! | aday | En İyi Kostüm Tasarımı, Siyah Beyaz | |
1967 ( 40 ) |
John Truscott | Camelot | Kazandı | ||
1980 ( 53 ) |
Anna Kıdemli | Parlak Kariyerim | aday | ||
1993 ( 66 ) |
Janet Patterson | Piyano | aday | ||
1995 ( 68 ) |
Lizzy Gardiner Tim Chappel |
Çöl Kraliçesi Priscilla'nın Maceraları | Kazandı | ||
1996 ( 69 ) |
Janet Patterson | Bir Hanımefendinin Portresi | aday | ||
1997 ( 70 ) |
Oscar ve Lucinda | aday | |||
2001 ( 74 ) |
Catherine Martin Angus Strathie |
Moulin Rouge! | Kazandı | ||
2003 ( 76. ) |
wendy stitler | Usta ve Komutan: Dünyanın Uzak Tarafı | aday | ||
2008 ( 81 ) |
Catherine Martin | Avustralya | aday | ||
2009 ( 82. ) |
Janet Patterson | Parlak yıldız | aday | ||
2013 ( 86 ) |
Catherine Martin | Muhteşem Gatsby | Kazandı | Dört Oscar kazanan ilk Avustralyalı, herhangi bir Avustralyalı tarafından en fazla. | |
Michael Wilkinson | amerikan koşuşturması | aday | İlk kez iki Avustralyalı kostüm tasarımcısı aynı yıl En İyi Kostüm Tasarımı kategorisinde aday gösterildi (Catherine Martin, The Great Gatsby ). | ||
2015 ( 88. ) |
Jenny Beavan | Mad Max: Öfke Yolu | Kazandı |
En İyi Yönetmen
En İyi Yönetmen Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1942 ( 15. ) |
John Farrow | Ada uyanmak | aday | Farrow, 1947'de ABD vatandaşlığını kabul ettiğinde Avustralya vatandaşı olmaktan çıktı. | |
1983 ( 56. ) |
Bruce Beresford | şefkatli merhamet | aday | ||
1985 ( 58 ) |
Peter Weir | tanık | aday | ||
1989 ( 62. ) |
Ölü Ozanlar Derneği | aday | |||
1993 ( 66 ) |
Jane Campion | Piyano | aday | Campion Yeni Zelanda'da doğdu ama Avustralya'da yaşıyor. | |
1995 ( 68 ) |
Chris Noonan | bebek | aday | ||
Mel Gibson | Cesur Yürek | Kazandı | Amerika'da doğdu, 12 yaşında Avustralya'ya taşındı | ||
1996 ( 69 ) |
Scott Hicks | Parlamak | aday | Uganda'da doğdu, 14 yaşında Avustralya'ya taşındı, | |
1998 ( 71. ) |
Peter Weir | Truman Şov | aday | ||
2003 ( 76. ) |
Usta ve Komutan: Dünyanın Uzak Tarafı | aday | |||
2010 ( 83. ) |
Tom Hooper | Kralın konuşması | Kazandı | Hooper, İngiliz-Avustralyalı. | |
2015 ( 88. ) |
George Miller | Mad Max: Öfke Yolu | aday | ||
2016 ( 89. ) |
Mel Gibson | demir testeresi sırtı | aday |
En İyi Düzenleme
En İyi Film Kurgusu Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1961 ( 34 ) |
Alan Osbiston | Navarone Silahları | aday | Alan Osbiston, Avustralya doğumlu bir İngiliz film editörüydü. | |
1993 ( 66 ) |
Veronika Jenet | Piyano | aday | ||
1994 ( 67 ) |
Richard Francis-Bruce | Esaretin Bedeli | aday | ||
1995 ( 68 ) |
Se7en | aday | |||
Marcus D'Arcy | bebek | aday | Jay Friedkin ile paylaşıldı . | ||
1996 ( 69 ) |
Pip Karmel | Parlamak | aday | ||
1997 ( 70 ) |
Richard Francis-Bruce | Birinci Hava Kuvvetleri | aday | ||
2001 ( 74 ) |
Jill Bilcock | Moulin Rouge! | aday | ||
2003 ( 76. ) |
Lee Smith | Usta ve Komutan: Dünyanın Uzak Tarafı | aday | ||
2008 ( 81 ) |
Kara şövalye | aday | |||
Kirk Baxter | Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi | aday | Angus Duvarı ile paylaşıldı . | ||
2010 ( 83. ) |
Sosyal ağ | Kazandı | Bu kategoride kazanan ilk Avustralyalı. Angus Duvarı ile paylaşıldı. |
||
2011 ( 84 ) |
Ejderha Dövmeli Kız | Kazandı | Aynı kategoride art arda Oscar kazanan ilk Avustralyalı. Angus Duvarı ile paylaşıldı. |
||
2015 ( 88. ) |
Margaret Sixel | Mad Max: Öfke Yolu | Kazandı | Sixel Güney Afrika'da doğdu | |
2017 ( 90. ) |
Lee Smith | Dunkirk | Kazandı | ||
Paul Machlis | bebek sürücü | aday | Jonathan Amos ile paylaşıldı . |
En İyi Makyaj ve Saç Şekillendirme
En İyi Makyaj ve Saç Şekillendirme Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referanslar |
---|---|---|---|---|---|
1995 ( 68 ) |
Paul Pattison | Cesur Yürek | Kazandı | Ödül Lois Burwell ve Peter Frampton ile paylaşıldı . | |
2005 ( 78. ) |
Dave Elsey Nikki Gooley |
Star Wars: Bölüm III – Sith'in İntikamı | aday | ||
2010 ( 83. ) |
Dave Elsey | Kurt adam | Kazandı | Ödül Rick Baker ile paylaşıldı | |
2012 ( 85 ) |
Rick Bulucu | Hobbit: Beklenmedik Yolculuk | aday | Peter King ve Tami Lane ile aday gösterildi . | |
2015 ( 88. ) |
Lesley Vanderwalt Elka Wardega Damian Martin |
Mad Max: Öfke Yolu | Kazandı |
En İyi Müzik, Orijinal Skor
En İyi Orijinal Müzik dalında Akademi Ödülü | |||||
Yıl | besteci(ler) | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1974 ( 47 ) |
douglas gamley | Küçük Prens | aday | En İyi Müzik, Orijinal Şarkı Puanı ve/veya Uyarlama Puanına aday gösterildi. İngiliz doğumlu Angela Morley , Avusturya asıllı Amerikalı Frederick Loewe ve Amerika doğumlu Alan Jay Lerner ile ortak adaylık . | |
1996 ( 69 ) |
David Hirschfelder | Parlamak | aday | En İyi Müzik, Orijinal Dramatik Puan için aday gösterildi. | |
1998 ( 71. ) |
Elizabeth | aday |
En İyi Müzik, Orijinal Şarkı
En İyi Orijinal Şarkı Akademi Ödülü | ||||||
Yıl | yazar(lar) | Şarkı | Film | Sonuç | Notlar | Referanslar |
---|---|---|---|---|---|---|
1978 ( 51. ) |
John Farrar | " Umutsuzca Sana Adanmış " | Gres | aday | ||
1981 ( 54. ) |
Peter Allen | " Arthur'un Teması (Yapabileceğinizin En İyisi) " | Arthur | Kazandı | Burt Bacharach , Christopher Cross ve Carole Bayer Sager ile paylaşıldı . |
En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Not: 2012'den önce kategori En İyi Sanat Yönetmeni-Set Dekorasyonu olarak adlandırılıyordu.
En İyi Yapım Tasarımı Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1967 ( 40 ) |
John Truscott | Camelot | Kazandı | Edward Carrere ve John W. Brown ile paylaşıldı . | |
1969 ( 42. ) |
Ken Muggleston | Oliver! | Kazandı | Vernon Dixon ile paylaşıldı . | |
1993 ( 66 ) |
Luciana Arrighi | Howard'ın Sonu | Kazandı | Arrighi, Brezilya'da doğup Avustralya'da büyüyen bir İtalyan. Ian Whittaker ile paylaşıldı | |
1995 ( 68 ) |
Roger Ford Kerrie Brown |
bebek | aday | ||
1996 ( 69 ) |
Catherine Martin | Romeo + Juliet | aday | Brigitte Broch ile paylaşıldı | |
1999 ( 72. ) |
Luciana Arrighi | Anna ve Kral | aday | Ian Whittaker ile paylaşıldı | |
2001 ( 74 ) |
Catherine Martin | Moulin Rouge! | Kazandı | Brigitte Broch ile paylaşıldı. | |
2008 ( 81 ) |
Michael Carlin | Düşes | aday | ||
2013 ( 86 ) |
Catherine Martin Beverley Dunn |
Muhteşem Gatsby | Kazandı | ||
2015 ( 88. ) |
Colin Gibson Lisa Thompson |
Mad Max: Öfke Yolu | Kazandı | ||
2018 ( 91 ) |
Fiona Crombie | Favori | aday | Alice Felton ile paylaşıldı |
En İyi Ses Miksajı
En İyi Ses Miksajı için Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1998 ( 71. ) |
Paul Brincat | İnce kırmızı çizgi | aday | Andy Nelson ve Anna Behlmer ile birlikte aday gösterildi | |
1999 ( 72. ) |
David Lee | matris | Kazandı | John T. Reitz , Gregg Rudloff ve David E. Campbell ile paylaşıldı | |
2001 ( 74 ) |
Roger Savage Guntis |
Moulin Rouge! | aday | Andy Nelson ve Anna Behlmer ile aday gösterildi . | |
Gethin Creagh | Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği | aday | Creagh Yeni Zelanda'da doğdu ama Avustralyalı olarak kabul ediliyor. Christopher Boyes , Michael Semanick ve Hammond Peek ile aday gösterildi . | ||
2014 ( 87 ) |
David Lee | kırılmamış | aday | Jon Taylor ve Frank A. Montaño ile aday gösterildi | |
2015 ( 88. ) |
Ben Osmo | Mad Max: Öfke Yolu | Kazandı | Chris Jenkins ve Gregg Rudloff ile aday gösterildi | |
2016 ( 89. ) |
Andy Wright Robert Mackenzie Peter Grace |
demir testeresi sırtı | Kazandı | Kevin O'Connell ile aday gösterildi |
En İyi Ses Düzenleme
En İyi Ses Kurgusu Akademi Ödülü | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
2015 ( 88. ) |
David Beyaz | Mad Max: Öfke Yolu | Kazandı | Mark Mangini ile aday gösterildi | |
2016 ( 89. ) |
Robert Mackenzie Andy Wright |
demir testeresi sırtı | aday |
En İyi Görsel Efektler
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Yazma Akademi Ödülü (Uyarlama Senaryo) | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1956 ( 29 ) |
John Farrow | Seksen Günde Dünya Çapında | Kazandı | Avustralya'da doğdu, ancak 1947'de ABD vatandaşlığını kabul ettiğinde Avustralya vatandaşı olmaktan çıktı. SJ Perelman ve James Poe ile aday gösterildi . | |
1980 ( 53 ) |
Jonathan Hardy David Stevens Bruce Beresford |
Kırıcı Morant | aday | Jonathan Hardy Yeni Zelanda'da ve David Stevens İsrail'de doğdu . | |
1995 ( 68 ) |
George Miller Chris Noonan |
bebek | aday | ||
2016 ( 89. ) |
Luke Davies | Aslan | aday |
En İyi Orijinal Senaryo
En İyi Yazma Akademi Ödülü (Orijinal Senaryo) | |||||
Yıl | isim | Film | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1957 ( 30 ) |
Ivan Goff | Bin Yüzlü Adam | aday | Ralph Wheelwright, R. Wright Campbell ve Ben Roberts ile paylaşıldı | |
1986 ( 59 ) |
John Cornell Paul Hogan Ken Shadie |
"Timsah" Dundee | aday | ||
1990 ( 63 ) |
Peter Weir | Yeşil Kart | aday | ||
1992 ( 65 ) |
Nick Enright George Miller |
Lorenzo'nun Yağı | aday | ||
1993 ( 66 ) |
Jane Campion | Piyano | Kazandı | Campion Yeni Zelanda'da doğdu ama Avustralya'da yaşıyor. | |
1996 ( 69 ) |
Scott Hicks Jan Sardi |
Parlamak | aday | Hicks Uganda'da doğdu ama 14 yaşında Avustralya'ya taşındı. | |
2018 ( 91 ) |
Tony McNamara | Favori | aday | Deborah Davis ile paylaşıldı |
Bilim ve Mühendislik
Akademi Bilimsel ve Teknik Ödülü | |||||
Yıl | isim | Alan | Durum | Notlar | Referans(lar) |
---|---|---|---|---|---|
1997 ( 70 ) |
Jim Frazier | Fotoğrafçılık | Kazandı | Frazier konsept için ödüllendirildi. Diğer alıcıları Iain Neil, Rick Gelbard, sinema fotoğrafçılığı için Panavision/Frazier Lens Sisteminin tasarımı ve geliştirilmesinde yer aldı . | |
1998 ( 71. ) |
Gary Tregaskis | Bilgisayar yazılımı | Kazandı | Gary Tregaskis, birincil tasarım için; Flame ve Inferno yazılımının geliştirilmesi ve uygulanması için Dominique Boisvert, Phillip Panzini, Andre LeBlanc. | |
2001 ( 74 ) |
Bruce Tulloch Norman Jackson Andrew Brent John Lancken |
Film ses dublajı ve miksajı için Dijital Ses Dublaj ekipmanının (Fairlight DaD) geliştirilmesi. | Kazandı | Bruce Tulloch ve Norman Jackson, film seslendirme mühendisleri tarafından film müziklerini karıştırmak için kullanılan bir teknoloji geliştirdi. Emilijo Mihatov Ürün Müdürüydü, Andrew Brent teknik destekti ve John Lancken pazar geliştirmeydi. Ürün Fairlight ESP Pty Ltd, Sidney Avustralya tarafından üretilmiştir. | |
2003 ( 76. ) |
Michael Carlos Andrew Cannon Christopher Alfred |
Sinema filmi post prodüksiyonu için dijital ses düzenleme | Kazandı | Michael Carlos, Andrew Cannon ve Christopher Alfred, teknolojiyi Fairlight ESP Pty Ltd , Sidney, Avustralya'da geliştirdi. | |
2010 ( 83. ) |
Tony Clark Alan Rogers Neil Wilson Rory McGregor |
Uzaktan işbirliği ve görsel efektlerin gözden geçirilmesi için bir araç olan cineSync'in yazılım tasarımı ve sürekli geliştirilmesi | Kazandı |
Ayrıca bakınız
Referanslar
Dış bağlantılar
- daha fazla okuma