Kenichi Ogata (seslendirme sanatçısı) - Kenichi Ogata (voice actor)
Kenichi Ogata | |
---|---|
緒方 賢一 | |
Doğmak |
|
29 Mart 1942
Meslek |
|
aktif yıllar | 1970–günümüz |
Ajan | umikaze |
Boy uzunluğu | 162 cm (5 ft 4 inç) |
Kenichi Ogata (緒方賢一, Ogata Kenichi 1942 29 Mart doğumlu) bir Japon oyuncu ve bir seslendirme sanatçısı gelen Fukuoka Prefecture . Onun en önemli projelerden bazıları olmuştur Ranma ½ olarak Genma Saotome , Mahōjin Guru Guru Kita Kita oyaji olarak, Dedektif Conan Profesör olarak Hiroshi Agasa , Atashin'chi Baba gibi Inuyasha olarak Myoga , Ya at Sağ Geri: Kirby! olarak Kral Dedede ve Ganbare Goemon olarak seri Ebisumaru köşeli ve Tekne Kaptan Sen Under Arrest (manga) konum Televizyon ve Sinema Sırasıyla. En çok karakter seslendirdiği eser ise Süper Robot Savaşları dizisinde yer almıştır. O işler için kullanılan Aoni Üretim ve şimdi Umikaze çalışıyor.
biyografi
Kenichi Ogata, 29 Mart 1942'de doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra aşçılık eğitimi alan Ogata, daha sonra komedi oyuncusu olmayı hedeflediği liseye gitti ve bazı tiyatro topluluklarında çalıştı. İlk seslendirme oyunculuğu Mazinger Z'deydi ve o zamandan beri ses oyunculuğu yapıyor.
Eşsiz yumuşak sesiyle tanınır, aynı zamanda büzücü ve kötü rolleriyle tanınır ve Tensai Bakabon'daki rolüyle köklü bir üne sahiptir .
Filmografi
televizyon animasyonu
1970'ler
- Getter Robo (1974) (Genel Yarasa)
- Great Mazinger (1974) (Ankoku Daishogun, Nuke)
- Uzay Savaş Gemisi Yamato (1974) (Analizör)
- Getter Robo G (1975) (Hidra)
- Grendizer (1975) (Brackky)
- Çelik Jeeg (1975) (İkima, Kurowashi no Don)
- Gansou Tensai Bakabon (1975) (Nyarome, Thief, Weather Forecaster, Dog of Flanders, ek sesler)
- Savaşçılar V (1976) (Girua, Dangeru)
- Gaiking (1976) (Hayami Bunta)
- Wakusei Robo Danguard Ace (1977) (Gudon, Rugā)
- Kaptan Gelecek (1978) (Grag)
- Kaptan Harlock (1978) (Baş Mühendis Maji)
- Mobile Suit Gundam (1979) (Kot)
1980'ler
- Kaibutsu-kun (1980) (Birasu olmayan)
- Maeterlinck'in Mavi Kuşu: Tyltyl ve Mytyl'in Maceracı Yolculuğu (1980) (Ateş Ruhu)
- Uzay İmparatoru Tanrı Sigma (1980) (Maruchīno)
- Nils'in Harika Maceraları (1980) (Lasse)
- Ninja Hattori-kun (1981) (Shishimaru)
- Güneşin Dişi Dougram (1981) (Nanashi)
- Urusei Yatsura (1981) (Ataru'nun babası)
- Savaş Mecha Xabungle (1982) ( Kashim King)
- Oyun Merkezi Arashi (1982) (Ippeita)
- Zırhlı Asker Votoms (1983) (Boror)
- Igano Kabamaru (1983) (Saizo Igano)
- Chikkun Takkun (1984) (Gijigiji)
- Ai Shoujo Pollyanna Monogatari (1986) (Tom)
- Anmitsu Hime (1986) (Wantan)
- Uçusen Yay (1986) (Rana)
- Sakız Krizi (1987) (Doctor Raven)
- Kimagure Orange Road (1987) (Jingoro, Kyosuke'nin büyükbabası)
- Anpanman (1988) (Hedoroman)
- Osomatsu-kun (1988) (Shinigami, 80-83 ve Kemunpasu bölümlerinde Dayōn'un yedeği)
- Yanan Vahşi Adam (1988). (Kenkichi Kokuho)
- Mashin Kahraman Wataru (1988) (Genryūsai Shinobibe)
- Alfred J. Kwak (1989) (Henk)
- Lupin III: Güle güle Özgürlük Krizi (1989) (Ed)
- Guyver (1989) (Genzo Makishima/Enzim)
- Peter Pan'ın Maceraları (1989) (Smee)
- Ranma ½ (1989) ( Genma Saotome )
1990'lar
- Kyatto Ninden Teyandee (1990) (Nekomata Reikainosuke)
- Sihirli Melek Tatlı Nane (1990) (Sirke)
- Watashi no Ashinaga Ojisan (1990) (George)
- Robin Hood hiçbir Daibōken (1990) (Keşiş Tuck)
- Üç Gözlü (1990) ( Ban Shunsaku )
- Bush Bebek (1992) (Kurankushou)
- YuYu Hakusho (1992) (Tarukane)
- Nintama Rantarou (1993) (Shinbei'nin babası)
- Mahōjin Guru Guru (1994) (Udberg "Kita Kita Oyaji" Eldol)
- Nanatsu no Umi no Tico (1994) (Alphonse Aldretti)
- Tenchi Universe (1995) (Azaka, hem Guardian hem Knight)
- Dedektif Conan (1996) (Profesör Hiroshi Agasa )
- Rurouni Kenshin (1996) (Heizo Ogawa)
- Midori no Makibao (1996) (Genjirou)
- Elfleri Avlayanlar (1996) (Pierre)
- Anime Ganbare Goemon (1997) (Ebisumaru)
- Recca'nın Alevi (1997) (Koku)
- Lupin III: Walther P-38 Anısına (1997) (Bomū)
- Cesurların Kralı GaoGaiGar (1997) (Leo Shishio, Liger Shishio, Pasdar)
- Pokémon (1997) (John, Rohho, köy muhtarı)
- Tutuklusun (1997) (Boxy)
- Akihabara'daki Siber Ekip (1998) (Shimabukurō Sengakuji)
- Dokkiri Doktor (1998) (Rokoro Shibuya)
- Seksi Komando Gaiden: Sugoiyo! Masaru-san (1998) (Bosu)
- Excel Efsanesi (1999) (Esop)
- Tek Parça (1999) (Gorōsei, Gancho)
2000'ler
- InuYasha (2000) ( Myoga )
- UFO Bebek (2000) (Housho Sayonji)
- Vandread: İkinci Aşama (2000) (Tarak Elder)
- Acı bakla III: Alcatraz Bağlantısı (2001) (Areji)
- Kirby: Hemen Ya! (2001) ( Kral Dedede )
- Şaman Kral (2001) (Şamon)
- Atashin'chi (2002) (Baba)
- Bomberman Jetters (2002) (Doctor Ein)
- MegaMan NT Savaşçısı (2002) (TopMan)
- Pokémon Gelişmiş Nesil (2002) (Tessen)
- Dokkoida (2003) (Kurisaburou Kurinohara, Doktor Marron Flower)
- Çavuş. Kurbağa (2004) (Keroro'nun babası)
- Kan+ (2005) (Ted A. Adams)
- Doraemon (2005) (Sensei Funyako)
- MÄR (2005) (Vidar)
- Aria the Natural (2006) (Maestro)
- Bincho-tan (2006) (Madake-jiichan)
- Gintama (2006) (Noel Baba)
- Haruhi Suzumiya'nın Melankolisi (2006) ( Shamisen )
- Nana (2006) (Andou)
- Üçüncü (2006) (Noru)
- Juushin Enbu Kahraman Masalları (2007) (Sonnei)
- To Love-Ru (2008) (Müdür)
- Taze Güzel Tedavi! (2009) (Choro Tiramisu)
- Chi'nin Yeni Adresi (2009) (Fuji)
2010'lar
- Yugioh Zexal! (2011) (Jinlong)
- Kayıp Geleceğin Peşinde (2014) (Mitsunori Ogawa)
- Nobunaga Konçertosu (2014) (Takugen)
- Nisekoi (2014) (Issei Ichijo)
- Komik Psikosomatik Tıp (2015) (Sukizō Kangoshi)
- Kahraman Akademim (2017) (Gran Torino)
- Altair: Bir Savaş Kaydı " (2017) (Şehir Halil)
- Işıltılı (2018) (Santori)
- The Rising of the Shield Hero (2019) (Beloukas "Köle Tüccarı")
2020'ler
- Dragon Quest: The Adventure of Dai (2020) (Pirinç)
- Getter Robo Arc (2021) (Profesör Han)
- Irina: Vampir Kozmonot (2021) (Fjodor Gergiev)
Orijinal video animasyonu (OVA)
- Dangaioh (1987) (Kaptan Garimoth)
- Wicked City (1987) (Erkek İş Arkadaşı)
- Gosenzo-sama Banbanzai! (1989) (Kinekuni Yomota)
- Galaktik Kahramanların Efsanesi (1989) (Marinesk)
- Maceracı Çocuk (1992) (Doktor Masago)
- Dragon Half (1993) (Kral Siva)
- Mega Man: Bir Yıldızın Üstünde (1993) ( Dr. Wily )
- Final Fantasy: Legend of the Crystals (1994) (Ra Devil)
- Venüs 5 (1994) (Buccha)
- Sabre Marionette R (1997) (Ojiji)
- Cesurların Kralı GaoGaiGar Finali (2000) (Leo Shishio)
- Apocalypse Zero (2010) (Lise müdürü, Kagenari)
Çeşitli tarihler
- Ranma ½ OVA ( Genma Saotome )
Orijinal net animasyon (ONA)
- Komik Psikosomatik Tıp (2015) (Sukizō Kangoshi)
tiyatro animasyonu
- Lupin III: Babil Altın Efsanesi (1985) (Sam)
- MAROKO (1990) (Kinekuni Yomota)
- Doraemon: Nobita ve Teneke Labirent (1993) (Nejirin Kaptanı)
- Anılar (1995) (Omaeda)
- Mahojin Guru Guru (1996) (Udberg "Kita Kita Oyaji" Eldol)
- Hameln Kemancı (1996) (Bas)
- Crayon Shin-chan: The Storm Denilen: Savaşan Devletler Savaşı (2002) (Niemon)
- Dobutsu no Mori (2006) (Kotobuki)
Çeşitli tarihler
- InuYasha serisi (Myōga the Flea)
- Uzay Savaş Gemisi Yamato serisi (Analizör)
- Urusei Yatsura serisi (Ataru'nun babası)
- Tutuklusun Filmi (Boat Captain) 1999
Video oyunları
- Ape Escape 2 ve 3 (Ukki White)
- Delikanlı Arc (Chongara)
- Mavi Ejderha (Fushira)
- Cesur Eskrimci Musashi (Tekira)
- Crash Bandicoot ( Aku Aku )
- Crash Bandicoot: Çarpık (Aku Aku)
- Crash Bandicoot: Cortex'in Gazabı (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 4: Zamanı Geldi (Aku Aku)
- Crash Bash (Aku Aku)
- Crash Nitro Kart (Aku Aku)
- Çarpışma Takımı Yarışı (Aku Aku)
- Crash Twinsanity (Aku Aku)
- Şeytan Kralları (Shimazu Yoshihiro)
- Herkesin Golfü (Stud)
- Ganbare Goemon (Ebisumaru)
- Savaş Tanrısı III (Poseidon)
- Harry Potter ve Felsefe Taşı (Filius Flitwick)
- Inuyasha: Lanetli Maskenin Sırrı (Myoga)
- Mana-Khemia 2: Ochita Gakuen'den Renkinjutsushi- tachi'ye (Gotou)
- Mega Adam Efsaneleri ( Barrell Caskett )
- Mega Man Legends 2 (Barrell Caskett)
- Mobile Suit Gundam Battlefield Rekoru UC 0081 (Bob Rock)
- Mobile Suit Gundam Yan Hikaye 0079: Küllerden Doğuş (Bob Rock)
- Güç Taşı (Aporusu)
- Puyo Puyon (İskelet T)
- Radiata Hikayeleri (Jasune Colton)
- Ranma ½ (Genma Saotome)
- Sengoku Basara: Savaş Kahramanları (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara: Samuray Kahramanları (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 2 (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 4 (Shimazu Yoshihiro)
- Skylanders: Devler (Pop Fizz)
- Uzay Savaş Gemisi Yamato serisi (Analizör)
- Steambot Günlükleri (Nutmeg)
- Suikoden V ( Kalyon )
- Zaman Sıçraması (Dede)
- Wild Arms Alter Kodu: F (Aruhazādo)
- Harika 101 ( James Shirogane )
Canlı aksiyon rolleri
- Uzay Savaş Gemisi Yamato (2010) (Analizörün sesi)
- Toto Neechan (2016)
- Segodon (2018) ( Nakayama Tadayasu )
- Kirin ga Kuru (2020) (Keşiş)
Dublaj rolleri
Canlı Aksiyon
- Ace Ventura: Doğa Çağırdığında (Fulton Greenwall ( Ian McNeice ))
- Tiffany'de Kahvaltı (Nippon Televizyon Sürümü) (Bay Yunioshi)
- Butch Cassidy ve Sundance Kid (2013 Star Channel/On-Demand Dub) (Percy Garris)
- Casper (1998 NTV Dub) (Uzatma)
- Ewoks: Endor Savaşı ( Noa )
- Zor Ölüm 2 (1992 Fuji TV baskısı) (Leslie Barnes)
- Yok Edici (1981 Fuji TV Dub) (New Jersey Eyalet Senatörü)
- Full House (Lou, mağaza müdürü)
- Gremlinler 2: Yeni Parti (DVD ve 1994 TV Asahi Dubs) (Beyin Gremlin)
- Dünya Tarihi, Bölüm I (1992 TV Asahi Dub) (Sezar, Swiftus)
- Indiana Jones ve Son Haçlı Seferi (Fuji TV baskısı) ( Sallah )
- Johnny Dangerously (1991 NTV Dub) (Çapak)
- Jumanji (1998 Fuji TV Sürümü) ( Hunter Van Pelt )
- Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği ( Barliman Butterbur )
- Pippi Uzunçorap (Thunder-Karlsson)
- Polis Akademisi 2: İlk Görevleri (Zed) (1988 Fuji TV Dub)
- Polis Akademisi 3: Eğitime Dönüş (Zed) (1988 TBS Dub)
- Polis Akademisi 4: Devriyede Vatandaşlar (Zed) (1989 TBS Dub)
- Quincy, ME (Teğmen Frank Monahan)
- Kayalık IV (Dük)
- Londra'nın She-Wolf'u (PC Leary ( Richard Coleman ))
- The Sting (DVD baskısı) (FBI Ajanı Polk)
- Teenage Mutant Ninja Turtles II: Sızıntının Sırrı (Profesör Jordan Perry)
- V (Nippon TV baskısı) (Willie)
Animasyon
- Animaniacs (Beyin)
- Arthur Noel , Büyük Noel Baba
- Ahır (Otis ve Ben)
- Ahırda (Otis)
- Cesur Küçük Tost Makinesi (Siyah Beyaz TV)
- Dinozorlar (Gus)
- DuckTales (Bigtime Beagle)
- Pinky ve Beyin (Beyin)
- NIMH'nin Sırrı (Sullivan)
- Yıldız Savaşları: Ewoks (Chirpa)
- Roger Rabbit'i Kim Çerçeveledi (Marvin Acme ve Woody Ağaçkakan )
- O'Faby (Polis memuru)
Japonca Seslendirme
- Sıçrama Dağı (Br'er Akbaba 1)
- X-Bombacısı (Dr. Gedora) -->
Ödüller
Yıl | Ödül | Kategori | Sonuç |
---|---|---|---|
2019 | 13. Seiyu Ödülleri | Başarı Ödülü | Kazanmak |
Referanslar
- Maeda, Hisashi. "Haruhi Suzumiya'nın Melankolinin Resmi Sanatı". (Kasım 2007) Newtype ABD . s. 133–139.
Dış bağlantılar
- Resmi ajans profili (Japonca)
- Kenichi Ogata GamePlaza-Haruka Seslendirme Veritabanında (Japonca)
- Kenichi Ogata , Hitoshi Doi'nin Seiyuu Veritabanında (Japonca)
- Kenichi Ogata at Anime Haber Ağı 'ansiklopedi s