Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tarihi yollar ve yollar - Historic trails and roads in the United States
Amerika Birleşik Devletleri'nde, Amerikan Kızılderilileri tarafından kullanılanlar da dahil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri'nin yerleşimi ve gelişimi için önemli olan birçok tarihi patika ve yol vardır .
Aşağıdaki listeler sadece 1926'da Amerikan Otoyol Sisteminin oluşturulmasından önce kullanılan rotaları içermektedir . Daha birçok yerel rota, ilgili kasaba için girişlerde tartışılmaktadır.
Yerleşim yolları
- Albany Post Road dan 1642 tarafından kullanılıyor, Bowling Green (New York) için Albany "denilen, Broadway uzun menziller için"
- Bozeman Trail , Virginia City, Montana'dan Wyoming'in merkezine
- California Road , Fort Smith, Arkansas'tan California'ya 1849'da kuruldu
- Kaliforniya Trail adlı Missouri California'ya.
- Carolina Yolu dan Roanoke, Virginia aracılığıyla Büyük Vagon Yolu üzerinde Piedmont için Augusta, Georgia .
- Hint Bölgesi'nden Wyoming'e Arkansas Nehri boyunca Cherokee Yolu .
- Coushatta-Nacogdoches İzi (veya Natchitoches)
- El Camino Real (Kaliforniya)
- El Camino Real de Tierra Adentro
- El Camino Viejo
- Çiftlik Otoyolu , Boston Post Road Stratford, Connecticut'tan Nichols, Connecticut'a kadar 1696'yı tamamladı .
- Federal Yol (Cherokee topraklar) dan Atina için, Gürcistan Chattanooga ve Knoxville , Tennessee
- Federal Yol (Creek toprakları) dan Fort Wilkinson yakın ( Milledgeville, Georgia için Fort STODDERT yakın ( Mobile, Alabama )
- Forbes Road , Fort Pitt , Pennsylvania'dan Fort Bedford, Pennsylvania'ya kadar 1759'da kuruldu
- Gaines İz içinde Mississippi Bölgesi yakınlarından Muscle Shoals üzerinde Tennessee Nehri için Çırçır Limanı üst üzerinde Tombigbee Nehri ve üzerinde Fort STODDERT alt Tombigbee üzerinde
- Büyük Vagon Yolu dan (Pennsylvania Vagon Yolu) Pennsylvania için Gürcistan
- Jackson'un Askeri Yolu dan Nashville için New Orleans
- Memphis'ten Little Rock Yolu'na
- Mormon Yolu
- Mullan Yolu dan Fort Benton, Montana için Walla Walla, Washington
- natchez izi
- Ulusal Yol (Cumberland Yolu)
- Oregon Yolu
- Eski İspanyol Trail dan Santa Fe, New Mexico güney Kaliforniya'ya
- Eski Tel Yol gelen, St. Louis, Missouri için Fort Smith, Arkansas
- Ozark Yolu
- San Antonio-El Paso Yolu
- Santa Fe Yolu
- Siskiyou Yolu
- Güney Göçmen Yolu
- Southwest Trail dan, St. Louis, Missouri için Texarkana, Teksas
- Stockton - Los Angeles Yolu
- Wilderness Yolu tarafından keşfedildiğinde (Wilderness Trail) Daniel Boone adlı Shenandoah vadi içinden Cumberland Gap için Ohio Nehri
Hint yolları
- Katawba Yolu
- Coushatta İzi
- Coushatta-Nacogdoches İzi
- Büyük Savaşçı Yolu
- Natchitoches Trace , Missouri Nehri'nin ağzından Natchitoches, Louisiana'ya
- Tuscarora Yolu
- Yolunu Kittanning gelen Frankstown, Pennsylvania aracılığıyla, Alleghenys için Kittanning, Pennsylvania
Posta ve yolcu yolları
- Boston Post Road veya King's Highway 1 Ocak 1673'te Post Road'u döşeyen ilk yolculuk .
- San Antonio-San Diego Posta Hattı (1857-1861) San Antonio , Teksas - San Diego, California
- Butterfield Overland Stage Route (1858-1861) St. Louis, Missouri - San Francisco, California
- Pony Ekspres Rota (1860-1862) Saint Joseph, Missouri - Sacramento, California
- Orta Kara Yolu (1861-1869)
boşluklar ve geçişler
- Apache Geçişi
- Cumberland Boşluğu
- Cooke Geçidi , Katliam Kanyonu
- Ölü Adam Geçidi
- Delaware Su Boşluğu
- Donner Geçişi
- Glorieta Geçidi
- King's Highway (Charleston'dan Boston'a)
- yavru bakımı boşluğu
- Lemhi Geçidi
- Lolo Geçişi
- Monida Geçişi
- Raton Geçişi
- Güney Geçidi
- Uyarıcı Geçişi
Sığır yolları
- Abilene Yolu
- Chisholm Yolu
- İyi Geceler-Loving Trail
- Teksas Yolu (Shawnee Yolu)
Erken motor yolları
İyi Yollar Hareket bisikletliler için daha iyi yollar için ajite Mayıs 1860 yılında kurulmuş. 20. yüzyılın başında, otomobillere artan ilgi karşısında bisiklete olan ilgi azalmaya başladı. 1913'te Lincoln Otoyol Birliği, New York'taki Times Meydanı'ndan San Francisco, California'ya kadar mevcut yolları kullanan otomobiller için uygun bir otoyol planlamak, tanıtmak ve imzalamak için kuruldu . Bu bir başarıydı ve bunu Kuzey Amerika'da adlandırılmış otomobil parkurlarının geliştirilmesi izledi . Bunların çoğu daha sonra numaralı otoyollara dönüştürüldü .
Ayrıca bakınız
- Ulusal Tarihi Parkur
- Rota 66
- Potawatomi Ölüm Yolu
- Eyalet yaban hayatı parkurları (Amerika Birleşik Devletleri)
- Gözyaşı İzi
- paralı