1988 Yaz Olimpiyatları'nda Doğu Almanya - East Germany at the 1988 Summer Olympics
1988 Yaz Olimpiyatları'nda Doğu Almanya | |
---|---|
IOC kodu | DDR |
NOC | GDR Ulusal Olimpiyat Komitesi |
içinde Seul | |
yarışmacılar | 16 spor dalında 259 (157 erkek, 102 kadın) |
Bayrak taşıyıcı | Ulf Timmermann |
Madalyalar 2. Sırada |
|
Yaz Olimpiyatları görünümleri ( genel bakış ) | |
Diğer ilgili görünüşler | |
Almanya (1896–1936, 1992–) Almanya Birleşik Takımı (1956–1964) |
Gelen sporcular Doğu Almanya ( Demokratik Alman Cumhuriyeti de bağımsız bir devlet olarak son kez Olimpiyat Oyunları'nda yarıştı) 1988 Yaz Olimpiyatları'nda yer Seul , Güney Kore . 1990'da Almanya'nın yeniden birleşmesinin ardından , 1992 Yaz Olimpiyatları'nda tek bir Alman takımı yarışacaktı . 157 erkek ve 102 kadın olmak üzere 259 yarışmacı, 16 spor dalında 157 müsabakaya katıldı. Takım resmen 3 Eylül 1988'de açıklandı.
madalyalılar
Doğu Almanya, son madalya sıralamasında 37 altın madalya ve toplamda 102 madalya ile ikinci sırada tamamladı.
Altın
- Ulf Timmermann - Atletizm, erkekler gülle atma
- Jürgen Schult - Atletizm, erkekler disk atma
- Christian Schenk — Atletizm, erkekler dekatlonu
- Sigrun Wodars - Atletizm, bayanlar 800 metre
- Martina Hellmann - Atletizm, bayanlar disk atma
- Petra Felke - Atletizm, bayanlar cirit atma
- Andreas Zülow - Boks, erkekler hafif
- Henry Maske - Boks, erkekler orta sıklet
- Olaf Heukrodt - Kano, erkekler C1 500 m Kanada tekler
- Birgit Fischer ve Anke Nothnagel - Kano, kadınlar K2 500 m kano çiftleri
- Heike Singer , Birgit Fischer , Anke Nothnagel ve Ramona Portwich - Kano, kadınlar K4 500 m kayık dörtlü
- Lutz Heßlich - Bisiklete binme, erkekler 1000 m sürat koşusu (scratch)
- Olaf Ludwig - Bisiklete binme, erkekler bireysel yol yarışı
- Jan Schur , Uwe Ampler , Mario Kummer ve Maik Landsmann - Bisiklete binme, erkekler takımı zamana karşı
- Holger Behrendt - Jimnastik, erkek yüzükleri
- Thomas Lange - Kürek, erkekler tek kürek
- Roland Schröder , Ralf Brudel , Olaf Förster ve Thomas Greiner - Kürek, erkek ayaksız dört ayak
- Hendrik Reiher , Karsten Schmeling , Bernd Eichwurzel , Frank Klawonn ve Bernd Niesecke - Kürek, erkekler dörtlü
- Jutta Behrendt - Kürek, bayanlar tek çifte
- Birgit Peter ve Martina Schröter — Kürek, bayanlar çift kürek
- Jana Sorgers , Kerstin Förster , Kristina Mundt ve Beate Schramm - Kürek, kadınların dörtlü kürekleri
- Birte Siech , Martina Walther , Gerlinde Doberschütz , Carola Hornig ve Sylvia Rose - Kürek, kadın dörtlü
- Ute Stange , Ute Wild , Judith Zeidler , Daniela Neunast , Beatrix Schröer , Annegret Strauch , Ramona Balthasar , Kathrin Haacker ve Anja Kluge — Rowing, sekizli bayanlar
- Axel Wegner - Atıcılık, erkek skeet atışı
- Uwe Dassler - Yüzme, erkekler 400 m serbest stil
- Kristin Otto — Yüzme, bayanlar 50 m serbest stil
- Kristin Otto — Yüzme, bayanlar 100 m serbest stil
- Heike Friedrich — Yüzme, bayanlar 200 m serbest stil
- Kristin Otto - Yüzme, bayanlar 100 m sırtüstü
- Silke Hörner - Yüzme, bayanlar 200 m kurbağalama
- Kristin Otto — Yüzme, bayanlar 100 m kelebek
- Kathleen Nord - Yüzme, bayanlar 200 m kelebek
- Daniela Hunger — Yüzme, bayanlar 200 m bireysel karışık
- Manuela Stellmach , Daniela Hunger , Katrin Meissner ve Kristin Otto — Yüzme, bayanlar 4 × 100 m serbest stil bayrak yarışı
- Birte Weigang , Silke Hörner , Katrin Meissner ve Kristin Otto — Yüzme, bayanlar 4 × 100 m karışık bayrak yarışı
- Joachim Kunz - Halter, erkekler hafif (67½ kg)
- Thomas Flach , Bernd Jäkel ve Jochen Schümann — Yelken, erkekler Soling
Gümüş
- Ronald Weigel - Atletizm, erkekler 20 km yürüyüş
- Ronald Weigel - Atletizm, erkekler 50 km yürüyüş
- Torsten Voss - Atletizm, erkekler dekatlonu
- Petra Müller - Atletizm, bayanlar 400 metre
- Christine Wachtel - Atletizm, bayanlar 800 metre
- Gloria Siebert - Atletizm, bayanlar 100 m engelli
- Silke Möller , Kerstin Behrendt , Marlies Göhr ve Ingrid Lange — Atletizm, bayanlar 4 × 100 m bayrak yarışı
- Heike Drechsler - Atletizm, bayanlar uzun atlama
- Kathrin Neimke - Atletizm, kadınlar gülle atma
- Diana Gansky - Atletizm, bayanlar disk atma
- Sabine John - Atletizm, kadın heptatlonu
- Andreas Tews - Boks, erkek sinek sıklet
- Andreas Stähle — Kano, erkekler K1 500 m kayık tekler
- Jörg Schmidt - Kano, erkekler C1 1000 m Kanada tekler
- Olaf Heukrodt ve Ingo Spelly - Kano, erkekler C2 1000 m Kanada çiftleri
- Birgit Fischer - Kano, tek bayanlar K1 500 m kayık
- Carsten Wolf , Steffen Blochwitz , Roland Hennig ve Dirk Meier - Bisiklet, erkekler 4000 m takım takibi
- Christa Luding-Rothenburger - Bisiklete binme, kadın koşusu
- Udo Wagner - Eskrim, erkekler folyo bireysel
- Sylvio Kroll - Jimnastik, erkekler uzun at atlama
- Ralf Büchner , Holger Behrendt , Ulf Hoffmann , Sylvio Kroll , Sven Tippelt ve Andreas Wecker — Jimnastik, erkek takımı kombine egzersizleri
- Dagmar Kersten - Jimnastik, kadın asimetrik barları
- Sven Loll - Judo, erkekler hafif (71 kg)
- Henry Stöhr - Judo, erkekler ağır sıklet (+95 kg)
- Mario Streit , Detlef Kirchhoff ve René Rensch - Kürek, erkek çiftler
- Ralf Schumann - Atıcılık, erkekler için hızlı ateş eden tabanca
- Frank Baltrusch - Yüzme, erkekler 200 m sırtüstü
- Patrick Kühl — Yüzme, erkekler 200 m bireysel karışık
- Steffen Zesner , Uwe Dassler , Thomas Flemming ve Sven Lodziewski — Yüzme, erkekler 4 × 200 m serbest stil bayrak yarışı
- Heike Friedrich — Yüzme, bayanlar 400 m serbest stil
- Astrid Strauss — Yüzme, bayanlar 800 m serbest stil
- Kathrin Zimmermann - Yüzme, bayanlar 200 m sırtüstü
- Birte Weigang — Yüzme, bayanlar 100 m kelebek
- Birte Weigang — Yüzme, bayanlar 200 m kelebek
- Ingo Steinhöfel — Halter, erkekler orta sıklet (75 kg)
Bronz
- Jens-Peter Herold - Atletizm, erkekler 1.500 metre
- Hansjörg Kunze — Atletizm, erkekler 5.000 metre
- Hartwig Gauder - Atletizm, erkekler 50 km yürüyüş
- Heike Drechsler - Atletizm, bayanlar 100 metre
- Heike Drechsler - Atletizm, bayanlar 200 metre
- Kathrin Dörre - Atletizm, kadın maratonu
- Ellen Fiedler - Atletizm, bayanlar 400 m engelli
- Dagmar Neubauer-Rübsam , Sabine Busch , Kirsten Emmelmann ve Petra Müller — Atletizm, bayanlar 4 × 400 m bayrak yarışı
- Beate Koch - Atletizm, bayanlar cirit atma
- Anke Behmer - Atletizm, kadın heptatlonu
- André Wohllebe - Kano, erkekler K1 1000 m kayık tekler
- André Wohllebe , Hans-Jörg Bliesener , Kay Bluhm ve Andreas Stähle — Kano, erkekler için K4 1000 m kayık dörtlü
- Bernd Dittert - Bisiklete binme, erkekler 4000 m bireysel takip
- Holger Behrendt - Jimnastik, erkekler yatay bar
- Sven Tippelt - Jimnastik, erkekler paralel barları
- Sven Tippelt — Jimnastik, erkek yüzükleri
- Ulrike Klotz , Bettina Schieferdecker , Dörte Thümmler , Gabriele Fähnrich , Martina Jentsch ve Dagmar Kersten — Jimnastik, kadın takımı kombine egzersizleri
- Torsten Bréchôt - Judo, erkekler yarı orta sıklet (78 kg)
- Steffen Zühlke , Steffen Bogs , Heiko Habermann ve Jens Köppen — Kürek, erkekler dörtlü kürek
- Uwe Dassler — Yüzme, erkekler 1500 m serbest stil
- Steffen Zesner , Thomas Flemming , Lars Hinneburg ve Dirk Richter — Yüzme, erkekler 4 × 100 m serbest stil
- Katrin Meissner — Yüzme, bayanlar 50 m serbest stil
- Manuela Stellmach - Yüzme, bayanlar 200 m serbest stil
- Anke Möhring — Yüzme, bayanlar 400 m serbest stil
- Cornelia Sirch - Yüzme, bayanlar 100 m sırtüstü
- Cornelia Sirch - Yüzme, bayanlar 200 m sırtüstü
- Silke Hörner - Yüzme, bayanlar 100 m kurbağalama
- Daniela Hunger — Yüzme, bayanlar 400 m bireysel karışık
- Ronny Weller - Halter, erkek ağır siklet (110 kg)
- Andreas Schröder - Güreş, erkekler serbest stil süper ağır siklet
Atletizm
Erkekler yarışması
Erkekler 5.000 metre
Erkekler 10.000 metre
-
Hansjörg Künze
- Isı — 28:22.09
- Final — 27:39.35 (→ 6. sıra)
erkekler maratonu
-
Jörg Peter
- Final — başlamadı (→ sıralama yok)
Erkekler 4 × 400 m bayrak yarışı
-
Jens Carlowitz , Michael Schimmer , Mathias Schersing ve Thomas Schönlebe
- Isı — 3:08.13
-
Jens Carlowitz , Frank Möller , Mathias Schersing ve Thomas Schönlebe
- Yarı Final — 3:00.60
-
Jens Carlowitz , Mathias Schersing , Frank Möller ve Thomas Schönlebe
- Final — 3:01.13 (→ 4. sıra)
Erkekler 3.000 m engelli koşusu
- Isı — 8:36.45
- Yarı final — 8:16.27
- Final — 8:19.82 (→ 10. sıra)
Erkekler cirit atma
-
Gerald Weiss
- Yeterlilik — 79.16m
- Final — 81.30 m (→ 6. sıra)
-
Silvio Warsönke
- Yeterlilik — 78.22m (→ ilerlemedi)
-
Detlef Michel
- Yeterlilik — 77.70 m (→ ilerlemedi)
Erkekler disk atma
Erkekler gülle atma
- Ulf Timmermann
-
Udo Beyer
- Nitelikli ısı – 20.97m
- Final – 21.40 m (→ 4.lük)
Erkekler çekiç atmak
-
Ralf Haber
- Nitelikli ısı — 78.16m
- Final — 80.44m (→ 4.lük)
-
Günther Rodehau
- Nitelikli ısı — 78.12m
- Final — 72.36m (→ 12. sıra)
Erkek dekatlon
- Christian Schenk — 8488 puan (→ Altın madalya ))
- 100 metre — 11.25s
- Uzun atlama — 7.43m
- Gülle atma — 15,48m
- Yüksek atlama — 2.27m
- 400 metre — 48,90 sn
- 110 m engelli — 15.13s
- Disk atma — 49.28m
- Sırıkla atlama — 4.70 m
- Cirit atma — 61.32m
- 1.500 metre — 4:28.95s
- Torsten Voss — 8399 puan (→ Gümüş madalya ))
- 100 metre — 10.87s
- Uzun atlama — 7.45m
- Gülle atma — 14.97m
- Yüksek atlama — 1.97m
- 400 metre — 47.71s
- 110 m engelli — 14.46s
- Disk atma — 44.36m
- Sırıkla atlama — 5,10 m
- Cirit atma — 61.76m
- 1.500 metre — 4:33.02s
- Uwe Freimuth — 7860 puan (→ 18. sıra)
- 100 metre — 11.57s
- Uzun atlama — 7.00 m
- Gülle atma — 15.60 m
- Yüksek atlama — 1.94m
- 400 metre — 49.84s
- 110 m engelli — 15.04s
- Disk atma — 46.66m
- Sırıkla atlama — 4.90 m
- Cirit atma — 60.20 m
- 1.500 metre — 4:46.04s
Erkekler 20 km yürüyüş
- Ronald Weigel
-
Axel Noack
- Final — 1:21:14 (→ 8. sıra)
Erkekler 50 km yürüyüş
- Ronald Weigel
- Hartwig Gauder
-
Dietmar Meisch
- Final — 3'46:31 (→ 9. sıra)
kadın yarışması
Bayanlar 4 × 100 m bayrak yarışı
Bayanlar 4 × 400 m bayrak yarışı
-
Grit Breuer , Dagmar Neubauer-Rübsam , Kirsten Emmelmann ve Petra Müller
- Isı — 3:27.37
- Dagmar Neubauer-Rübsam , Kirsten Emmelmann , Sabine Busch ve Petra Müller
kadın maratonu
- Katrin Dörre – 2"26:21 (→ Bronz madalya )
- Birgit Stephan – bitiremedi (→ sıralama yok)
Bayanlar disk atma
- Martina Hellmann
- Diana Gansky
-
Gabriele Reinsch
- Eleme – 66.88m
- Final – 67.26m (→ 7. sıra)
Bayanlar cirit atma
- Petra Felke
- Beate Koch
-
SilkeRenk
- Yeterlilik – 63.64m
- Final – 66.38m (→ 5. sıra)
Kadınlar gülle atma
- Kathrin Neimke
-
Ines Müller
- Eleme – 19.79m
- Final – 20.37m (→ 4.lük)
-
Heike Hartwig
- Yeterlilik – 20.06m
- Final – 20.20 m (→ 6. sıra)
Kadınlar heptatlon
- Sabine John
- Anke Behmer
-
Ines Schulz
- Nihai sonuç — 6411 puan (→ 6. sıra)
Boks
Erkekler horoz ağırlığı (54 kg)
-
Rene Breitbarth
- İlk tur - Magare Tshekiso'yu (BTS) 5-0 yendi
- İkinci tur - Vedat Tutuk'u (TUR) 5-0 yendi
- Üçüncü tur - Jorge Julio Rocha'ya (COL), 1-4 yenildi
Kano
Bisikletçilik
On yedi bisikletçi, on dört erkek ve üç kadın, 1988'de Doğu Almanya'yı temsil etti.
- Olaf Ludwig — 4:32:22 (→ Altın madalya )
- Uwe Raab
- Uwe Ampler
- Angela Ranft — 2:00:52 (→ 25. sıra)
- Petra Rossner — DNF (→ sıralama yok)
Dalış
eskrim
Yedi eskrimci, hepsi erkek, 1988'de Doğu Almanya'yı temsil etti. Udo Wagner , bireysel folyo etkinliğinde gümüş madalya kazandı.
Jimnastik
Hentbol
Judo
Kürek
yelken
Çekim
Yüzme
Erkekler 100 m serbest stil
-
Steffen Zesner
- Isı – 50.73
- Final – çizik (→ ilerlemedi, sıralama yok)
-
Sven Lodziewski
- Isı – 50.77
- B-Final – 51.00 (→ 12. Sıra)
Erkekler 200 m serbest stil
-
Steffen Zesner
- Isı – 1:49.13
- Final – 1:48.77 (→ 6. sıra)
-
Thomas Flemming
- Isı – 1:49.52
- B-Final – 1:50.18 (→ 10. sıra)
Erkekler 400 m serbest stil
- Uwe Dassler
-
Jörg Hoffmann
- Isı – 3:53.78
- B-Final – 3:52.13 (→ 9. sıra)
Erkekler 1500 m serbest stil
- Uwe Dassler
-
Jörg Hoffmann
- Eleme – 15:14.13 (→ ilerlemedi, 6. sıra)
Erkekler 100 m sırtüstü
-
Frank Baltrusch
- Isı – 56.45
- Final – 56.10 (→ 6. sıra)
-
Dirk Richter
- Isı – 56.52
- B-Final – 56.66 (→ 9. sıra)
Erkekler 200 m sırtüstü
- Frank Baltrusch
-
Dirk Richter
- Isı – 2:01.54
- Final – 2:01.67 (→ 5. sıra)
Erkekler 100 m kurbağalama
-
Hıristiyan Poswiat
- Isı – 1:02.99
- Final – 1:03.43 (→ 8. sıra)
-
Raik Hannemann
- Eleme – 1:04.46 (→ ilerlemedi, 20. sıra)
Erkekler 200 m kurbağalama
-
Hıristiyan Poswiat
- Eleme – 2:20.99 (→ ilerlemedi, 27. sıra)
Erkekler 200 m bireysel karışık
- Patrick Kühl
-
Raik Hannemann
- Isı – 2:04.03
- Final – 2:04.82 (→ 7. sıra)
Erkekler 400 m bireysel karışık
-
Patrick Kühl
- Isı – 4:18.60
- Final – 4:18.44 (→ 5. sıra)
-
Raik Hannemann
- Isı – 2:04.03
- Final – 2:04.82 (→ 7. sıra)
Erkekler 4 × 100 m serbest stil bayrak yarışı
Erkekler 4 × 200 m serbest stil bayrak yarışı
-
Uwe Dassler , Lars Hinneburg , Sven Lodziewski ve Thomas Flemming
- Isı – 7:16.61
- Uwe Dassler , Sven Lodziewski , Thomas Flemming ve Steffen Zesner
Bayanlar 50 m serbest stil
Bayanlar 100 m serbest stil
- Kristin Otto
-
Manuela Stellmach
- Isı – 56.14
- Final – 55.52 (→ 4. sıra)
Bayanlar 200 m serbest stil
Bayanlar 400 m serbest stil
Bayanlar 800 m serbest stil
- Astrid Strauss
-
Anke Möhring
- Isı – 8:30.95
- Final – 8:23.09 (→ 4.lük)
Bayanlar 100 m sırtüstü
Bayanlar 200 m sırtüstü
Bayanlar 100 m kurbağalama
- Silke Hörner
-
Annett Rex
- Isı – 1:10.61
- Final – 1:10.67 (→ 8. sıra)
Bayanlar 200 m kurbağalama
- Silke Hörner
-
Susanne Boernike
- Isı – 2:30.71
- B-Final – 2:28.55 (→ 9. sıra)
Kadınlar 100 m kelebek
Bayanlar 200 m kelebek
Bayanlar 200 m bireysel karışık
Bayanlar 400 m bireysel karışık
- Daniela Açlık
-
Kathleen Kuzey
- Isı – 4:42.92
- Final – 4:41.64 (→ 5. sıra)
Kadınlar 4 × 100 m serbest bayrak yarışı
-
Katrin Meissner , Sabina Schulze , Heike Friedrich ve Daniela Hunger
- Isı – 3:43.13
- Kristin Otto , Katrin Meissner , Daniela Açlık ve Manuela Stellmach
Kadınlar 4 × 100 m karışık bayrak yarışı
-
Cornelia Sirch , Silke Hörner , Birte Weigang ve Manuela Stellmach
- Isı – 4:08.53
- Kristin Otto , Silke Hörner , Birte Weigang ve Katrin Meissner
Voleybol
kadın turnuvası
-
Ön eleme turu (A Grubu)
- Güney Kore'ye kaybetti (1–3)
- Japonya'yı mağlup etti (3-2)
- Sovyetler Birliği'ne Kaybedildi (0-3)
-
sınıflandırma eşleşmeleri
- 5./8. sıra : Amerika Birleşik Devletleri'ni mağlup etti (3-1)
- 5./6. sıra : Brezilya'yı yendi (3-0) → Beşinci sıra
- Takım kadrosu
- Teknik Direktör : Siegfried Köhler