1976 Yaz Olimpiyatları'nda Doğu Almanya - East Germany at the 1976 Summer Olympics
1976 Yaz Olimpiyatları'nda Doğu Almanya | |
---|---|
IOC kodu | DDR |
NOC | GDR Ulusal Olimpiyat Komitesi |
içinde Montreal | |
yarışmacılar | 17 spor dalında 267 (154 erkek, 113 kadın) |
Bayrak taşıyıcı | Hans-Georg Reimann (atletizm) |
Madalyalar 2. Sırada |
|
Yaz Olimpiyatları görünümleri ( genel bakış ) | |
Diğer ilgili görünüşler | |
Almanya (1896–1936, 1992–) Almanya Birleşik Takımı (1956–1964) |
Gelen sporcular Doğu Almanya ( Demokratik Alman Cumhuriyeti ) yarıştı 1976 Yaz Olimpiyatları yılında Montreal, Quebec , Kanada. 154'ü erkek, 113'ü kadın 267 yarışmacı, 17 spor dalında 139 müsabakaya katıldı.
madalyalılar
Atletizm
Erkekler Maratonu
- Waldemar Cierpinski — 2:09.55 (→ Altın Madalya )
Erkekler 4 × 100 m Bayrak Yarışı
Erkekler Yüksek Atlama
-
Rolf Beilschmidt
- Yeterlilik — 2.16m
- Final — 2.18m (→ 7. sıra)
-
Henry Lauterbach
- Yeterlilik — 2.13m (→ ilerlemedi)
Erkekler Uzun Atlama
Erkekler Disk Atma
- Wolfgang Schmidt
-
Norbert Thiede
- Yeterlilik — 61.14m
- Final — 64.30m (→ 4.lük)
-
Siegfried Pachale
- Yeterlilik — 60.64m
- Final — 64.24m (→ 5. sıra)
Erkekler 20 km Yarış Yürüyüşü
- Hans-Georg Reimann — 1:25:13 (→ Gümüş Madalya )
- Peter Frenkel — 1:25:29 (→ Bronz Madalya )
- Karl-Heinz Stadtmüller — 1:26:50 (→ 4. sıra)
Kadınlar Gülle Atma
-
Marianne Adam
- Final — 20.55 m (→ 4. sıra)
-
Ilona Slupianek
- Final — 20.54 m (→ 5. sıra)
-
Margitta Droese
- Final — 19.79 m (→ 6. sıra)
Boks
Erkekler Hafif Flyweight (– 48 kg)
-
Dietmar Geilich
- İlk Tur - Hoşçakalın
- İkinci Tur — Armando Guevara'ya (VEN), 0:5 Kayboldu
Kano
Bisikletçilik
1976'da Doğu Almanya'yı 11 bisikletçi temsil etti.
- Karl-Dietrich Diers — 4:49:01 (→ 16. sıra)
- Gerhard Lauke - bitirmedi (→ sıralama yok)
- Hans-Joachim Hartnick - bitirmedi (→ sıralama yok)
- Siegbert Schmeisser - bitirmedi (→ sıralama yok)
- Jürgen Geschke - Bronz Madalya
- Klaus-Jürgen Grünke — 1:05.927 (→ Altın Madalya )
- Thomas Huschke - Bronz Madalya
Dalış
eskrim
Bir erkek eskrimci 1976'da Doğu Almanya'yı temsil etti.
Futbol
- İlk tur
-
Çeyrek finaller
- Fransa'yı 4-0 yendi
-
yarı finaller
- Mağlup Sovyetler Birliği 2-1
-
son
- Mağlup Polonya 3-1
- Takım Kadrosu
- Baş Antrenör: Georg Buschner
Jimnastik
Hentbol
Judo
Kürek
Doğu Almanya , 1976'da on dört kürek yarışının tamamına 30 erkek ve 24 kadın kürekçi kattı . Her takım bir madalya aldı.
- Erkekler tek çifte – 3.lük ( bronz madalya)
- Erkekler çift kürek – 3.lük ( bronz madalya)
- Erkekler kolsuz çift – 1.lik ( altın madalya)
- Erkekler çifti – 1. sıra ( altın madalya)
- Erkekler dörtlü kürek – 1.lik ( altın madalya)
- Erkekler coxless dört – 1. sıra ( altın madalya)
- Erkekler dörtlü – 2.lik ( gümüş madalya)
- Erkekler sekiz – 1. sıra ( altın madalya)
- Bernd Baumgart
- Gottfried Döhn
- Werner Klatt
- Hans Joachim Luck
- Dieter Wendisch
- Roland Köstulski
- Ulrich Karnatz
- Karl-Heinz Prudöhl
- Karl-Heinz Danielowski
- Bayanlar tek çifte – 1.lik ( altın madalya)
- Bayanlar çift kürek – 2.lik ( gümüş madalya)
- Kadınlar coxless çifti – 2.lik ( gümüş madalya)
- Kadınlar dörtlü – 1.lik ( altın madalya)
- Bayanlar dörtlü çifte – 1.lik ( altın madalya)
- Bayanlar sekiz – 1.lik ( altın madalya)
- Viola Goretzki
- Christiane Knetsch
- Ilona Richter
- Brigitte Ahrenholz
- Monika Kallies
- Henrietta Ebert
- Helma Lehmann
- Irina Müller
- Marina Wilke
yelken
Çekim
Yüzme
- Erkekler Yarışması
100 metre Sırtüstü
- Roland Matthes — 57.22 — Bronz Madalya
- Kadın Yarışması
100 metre Serbest Stil
- Kornelia Ender — 55.65 — Altın Madalya
- Petra Priemer — 56.49 — Gümüş Madalya
200 metre Serbest Stil
- Kornelia Ender — 1:59.26 — Altın Madalya
400 metre Serbest Stil
- Petra Thumer — 4:09.89 — Altın Madalya
800 metre Serbest Stil
- Petra Thumer — 8:37.14 — Altın Madalya
100 metre Sırtüstü
- Ulrike Richter — 1:01.83 — Altın Madalya
- Birgit Treiber — 1:03.41 — Gümüş Madalya
200 metre Sırtüstü
- Ulrike Richter — 2:13.43 — Altın Madalya
- Birgit Treiber — 2:14.97 — Gümüş Madalya
100 metre Kurbağalama
- Hannelore Anke — 1:11.16 — Altın Madalya
100 metre Kelebek
- Kornelia Ender — 1:00.13 — Altın Madalya
- Andrea Pollack — 1:00.98 — Gümüş Madalya
200 metre Kelebek
- Andrea Pollack — 2:11.41 — Altın Madalya
- Ulrike Tauber — 2:12.50 — Gümüş Madalya
- Rosemarie Gabriel — 2:12.86— Bronz Madalya
400 metre Bireysel Karışık
- Ulrike Tauber — 4:42.77 — Altın Madalya
4x100 metre Serbest Bayrak Bayrak Yarışı
- Petra Primer ; Kornelia Ender ; Claudia Hempel ; Andrea Pollack — 3:45.50 — Gümüş Madalya
4x100 metre Karışık Bayrak Yarışı
- Ulrike Richter ; Hannelore Anke ; Kornelia Ender ; Andrea Pollack — 4:07.95 — Altın Madalya
Voleybol
- Bayan Takım Yarışması
-
Ön Tur (Grup B)
- Küba'ya kaybetti (1–3)
- Güney Kore'ye kaybetti (2-3)
- Sovyetler Birliği'ne Kayıp (2–3)
-
Sınıflandırma Eşleşmeleri
- 5./8. sıra : Mağlup Peru (3-2)
- 5./6. sıra : Küba'ya kaybetti (0-3) → Altıncı sıra
- Takım Kadrosu
- Baş Antrenör : Dieter Grund