1960 Yaz Olimpiyatlarının kronolojik özeti - Chronological summary of the 1960 Summer Olympics
Bir serinin parçası |
Bu sayfa gelen önemli olayların kronolojik özetini içeren 1960 Yaz Olimpiyatları'nda yer Roma .
Takvim
OC | Açılış töreni | ● | Etkinlik yarışmaları | 1 | Altın madalya etkinlikleri | CC | Kapanış töreni |
Ağustos Eylül | 25 Per |
26 Cum |
27 Cmt |
28 Güneş |
29 Pzt |
30 Sal |
31 Çar |
1 Per |
2 Cum |
3 Cmt |
4 Güneş |
5 Pzt |
6 Sal |
7 Çar |
8 Per |
9 Cum |
10 Cmt |
11 Güneş |
Etkinlikler |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Törenler | OC | CC | Yok | ||||||||||||||||
Atletizm | 2 | 4 | 7 | 3 | 3 | 4 | 4 | 6 | 1 | 34 | |||||||||
Basketbol | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | 1 | ||||||||
Boks | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 10 | 10 | ||||||||
Kano kullanma | ● | ● | 7 | 7 | |||||||||||||||
Bisiklet sürmek | 2 | 1 | 2 | 1 | 6 | ||||||||||||||
Dalış | ● | 1 | 1 | 1 | ● | ● | 1 | 4 | |||||||||||
Atlı | ● | 1 | 1 | ● | ● | 2 | 1 | 5 | |||||||||||
Eskrim | ● | 1 | ● | 1 | 1 | 1 | ● | 1 | ● | 1 | 1 | 1 | 8 | ||||||
Çim Hokeyi | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | ● | ● | 1 | ||
Futbol | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | 1 | |||||||||||
Jimnastik | ● | ● | ● | 2 | 5 | 7 | 14 | ||||||||||||
Modern Pentatlon | ● | ● | ● | ● | ● | 2 | 2 | ||||||||||||
Kürek | ● | ● | ● | ● | 7 | 7 | |||||||||||||
Yelken | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 5 | 5 | |||||||||||
Çekim | ● | 1 | 1 | ● | 1 | 2 | 1 | 6 | |||||||||||
Yüzme | ● | 2 | 1 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 15 | ||||||||||
Su topu | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | 1 | |||||||||
Ağırlık kaldırma | 2 | 2 | 2 | 1 | 7 | ||||||||||||||
Güreş | ● | ● | ● | ● | 8 | ● | ● | ● | ● | 8 | 16 | ||||||||
Günlük madalya etkinlikleri | 2 | 4 | 0 | 11 | 5 | 14 | 8 | 11 | 15 | 0 | 14 | 15 | 12 | 12 | 11 | 15 | 1 | 150 | |
Birikimli toplam | 2 | 6 | 6 | 17 | 22 | 36 | 44 | 55 | 70 | 70 | 84 | 99 | 111 | 123 | 134 | 149 | 150 | ||
Ağustos Eylül | 25 Per |
26 Cum |
27 Cmt |
28 Güneş |
29 Pzt |
30 Sal |
31 Çar |
1 Per |
2 Cum |
3 Cmt |
4 Güneş |
5 Pzt |
6 Sal |
7 Çar |
8 Per |
9 Cum |
10 Cmt |
11 Güneş |
Toplam olay |
1. Gün: 25 Ağustos Per
Madalya müsabakası yok
2. Gün: 26 Ağustos Cum
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Bisiklet sürmek | Erkekler 100 kilometre takım zaman denemeleri |
Antonio Bailetti , Ottavio Cogliati , Giacomo Fornoni , Livio Trapè |
İtalya | ||
Erkekler 1000 metre süreli deneme | Sante Gaiardoni | İtalya | WR |
3. Gün: 27 Ağustos Cmt
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Bisiklet sürmek | Erkekler tandem | Giuseppe Beghetto ve Sergio Bianchetto | İtalya | ||
Dalış | Bayanlar 3 metre sıçrama tahtası | Ingrid Krämer | Almanya Birleşik Takımı | ||
Yüzme | Erkekler 100 metre serbest stil | John Devitt | Avustralya | VEYA | |
Kadınlar 200 metre kurbağalama | Anita Lonsbrough | Büyük Britanya | WR |
4. Gün: 28 Ağustos Paz
Olay yok
5. Gün: 29 Ağustos Pazartesi
6. Gün: 30 Ağustos Sal
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Bisiklet sürmek | Erkekler bireysel yol yarışı | Viktor Kapitonov | Sovyetler Birliği | ||
Dalış | 10 metre kadın platformu | Ingrid Krämer | Almanya Birleşik Takımı | ||
Eskrim | Erkekler folyo | Viktor Zhdanovich | Sovyetler Birliği | ||
Yüzme | Kadınlar 100 metre kelebek | Carolyn Schuler | Amerika Birleşik Devletleri | VEYA | |
Erkekler 200 metre kurbağalama | William Mulliken | Amerika Birleşik Devletleri |
7. Gün: 31 Ağustos Çarşamba
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Atletizm | Erkekler gülle atma | Bill Nieder | Amerika Birleşik Devletleri | VEYA | |
Kadınlar uzun atlama | Vera Kolaşnikova | Sovyetler Birliği | VEYA | ||
Modern Pentatlon | Erkekler bireysel | Ferenc Németh | Macaristan | ||
Erkekler takımı |
Imre Nagy , Andras Balczó , ve Ferenc Németh |
Macaristan | |||
Yüzme | Erkekler 400 metre serbest stil | Murray Rose | Avustralya | ||
Erkekler 100 metre sırtüstü | David Theile | Avustralya | |||
Güreş | Erkekler Greko-Romen Flyweight | Dumitru Pârvulescu | Romanya | ||
Erkekler Greko-Romen bantamweight | Oleg Karavayev | Sovyetler Birliği | |||
Erkekler Greko-Romen tüy sıklet | Müzahir Sille | Türkiye | |||
Erkekler Greko-Romen hafif sıklet | Avtandil Koridze | Sovyetler Birliği | |||
Erkekler Greko-Romen ağır siklet | Mithat Bayrak | Türkiye | |||
Erkekler Greko-Romen orta sıklet | Dimitar Dobrev | Bulgaristan | |||
Erkekler Greko-Romen hafif ağır sıklet | Tevfik Kıs | Türkiye | |||
Erkekler Greko-Romen ağır sıklet | Ivan Bogdan | Sovyetler Birliği |
8. Gün: 1 Eylül Per
9. Gün: 2 Eylül Cum
10. Gün: 3 Eylül Cmt
11. Gün: 4 Eylül Paz
Olay yok
12. Gün: 5 Eylül Pazartesi
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Atletizm | Kadınlar disk atma | Nina Romashkova | Sovyetler Birliği | VEYA | |
Erkekler 110 metre engelli | Lee Calhoun | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Kadınlar 200 metre | Wilma Rudolph | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Boks | Erkekler flyweight | Gyula Török | Macaristan | ||
Erkekler ufak siklet | Oleg Grigoryev | Sovyetler Birliği | |||
Erkek tüy siklet | Francesco Musso | İtalya | |||
Erkekler hafif sıklet | Kazimierz Paździor | Polonya | |||
Erkekler hafif siklet | Bohumil Němeček | Çekoslovakya | |||
Erkekler siklet | Giovanni Benvenuti | İtalya | |||
Erkekler hafif orta sıklet | Wilbert McClure | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler orta sıklet | Eddie Crook, Jr. | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler hafif ağır sıklet | Cassius Kili | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler ağır sıklet | Franco De Piccoli | İtalya | |||
Çekim | 300 metrelik tüfek, üç pozisyon | Hubert Çekiç | Avusturya |
13. Gün: 6 Eylül Sal
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Atletizm | Erkekler üçlü atlama | Józef Szmidt | Polonya | VEYA | |
Erkekler 400 metre | Otis Davis | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler 1500 metre | Herb Elliott | Avustralya | WR | ||
Erkekler dekatlon | Rafer Johnson | Amerika Birleşik Devletleri | VEYA | ||
Atlı | Bireysel terbiye | Sergei Filatov | Sovyetler Birliği | ||
Eskrim | Erkekler épée | Giuseppe Delfino | İtalya | ||
Çekim | 50 metre tabanca | Alexey Gushchin | Sovyetler Birliği | ||
Güreş | Erkekler serbest stil flyweight | Ahmet Bilek | Türkiye | ||
Erkekler serbest stil bantamweight | Terrence McCann | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler serbest stil tüy siklet | Mustafa Dağıstanlı | Türkiye | |||
Erkekler serbest stil hafif sıklet | Shelby Wilson | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler serbest stil siklet | Douglas Blubaugh | Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler serbest orta sıklet | Hasan Güngör | Türkiye | |||
Erkekler serbest stil hafif ağır sıklet | İsmet Atlı | Türkiye | |||
Erkekler serbest stil ağır sıklet | Wilfried Dietrich | Almanya Birleşik Takımı |
14. Gün: 7 Eylül Çarşamba
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Atletizm | Erkekler sırıkla atlama | Don Bragg | Amerika Birleşik Devletleri | VEYA | |
Erkekler 50 kilometre yürüyüş | Don Thompson | Büyük Britanya | VEYA | ||
Erkekler disk atma | Al Oerter | Amerika Birleşik Devletleri | VEYA | ||
Bayanlar 800 metre | Lyudmila Lysenko | Sovyetler Birliği | WR | ||
Atlı | Bireysel atlama | Raimondo D'Inzeo | İtalya | ||
Yelken | 5.5 Metre | George O'Day , James Hunt , David Smith | Amerika Birleşik Devletleri | ||
Uçan Hollandalı | Peder Lunde Jr. , Bjørn Bergvall | Norveç | |||
Ejderha |
Ekselansları Veliaht Prens Konstantin , Odysseus Eskidioglou , Georgios Zaimis |
Yunanistan | |||
Star | Timir Pinegin , Fyodor Shutkov | Sovyetler Birliği | |||
Finn | Paul Elvstrøm | Danimarka | |||
Ağırlık kaldırma | Erkekler ufak siklet | Charles Vinci | Amerika Birleşik Devletleri | ||
Erkek tüy siklet | Yevgeni Minaev | Sovyetler Birliği |
15. Gün: 8 Eylül Per
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Atletizm | Kadınlar yüksek atlama | Iolanda Balaş | Romanya | VEYA | |
Erkekler cirit atma | Viktor Tsybulenko | Sovyetler Birliği | |||
Erkekler 4 x 400 metre bayrak yarışı |
Jack Yerman , Earl Young , Glenn Davis , Otis Davis |
Amerika Birleşik Devletleri | WR | ||
Erkekler 10.000 metre | Pyotr Bolotnikov | Sovyetler Birliği | VEYA | ||
Bayanlar 4 x 100 metre bayrak yarışı |
Martha Hudson , Lucinda Williams , Barbara Jones , Wilma Rudolph |
Amerika Birleşik Devletleri | |||
Erkekler 4 x 100 metre bayrak yarışı |
Bernd Cullmann , Armin Hary , Walter Mahlendorf , Martin Lauer |
Almanya Birleşik Takımı | |||
Eskrim | Erkekler kılıç | Rudolf Kárpáti | Macaristan | ||
Jimnastik | |||||
Çekim | 50 metre tüfek üç pozisyon | Viktor Shamburkin | Sovyetler Birliği | = WR | |
Ağırlık kaldırma | Erkekler hafif sıklet | Viktor Bushuev | Sovyetler Birliği | ||
Erkekler orta sıklet | Aleksandr Kurynov | Sovyetler Birliği |
16. Gün: 9 Eylül Cum
Altın madalya | |||||
---|---|---|---|---|---|
Spor | Etkinlik | Rakip (ler) | NOC | Rec | Referans |
Eskrim | Erkekler takım épée |
Giuseppe Delfino , Alberto Pellegrino , Carlo Pavesi Edoardo Mangiarotti , Fiorenzo Marini , Gianluigi Saccaro |
İtalya | ||
Çim Hokeyi | Erkekler turnuvası |
Abdul Hamid , Abdul Rashid , Abdul Waheed , Bashir Ahmad , Ghulam Rasul , Anwar Khan Khursheed Aslam , Habib Ali Kiddie , Manzoor Hussain Atif , Munir Dar , Mushtaq Ahmad , Motiullah , Naseer Bunda , Noor Alam |
Pakistan | ||
Jimnastik | Her yönden bayanlar bireysel | Larisa Latynina | Sovyetler Birliği | ||
Kadınların düzensiz çubukları | Polina Astakhova | Sovyetler Birliği | |||
Kadın denge aleti | Eva Bosáková | Çekoslovakya | |||
Kadın kat | Larisa Latynina | Sovyetler Birliği | |||
Kadın kasası | Margarita Nikolaeva | Sovyetler Birliği | |||
Çekim | 50 metre tüfek üç pozisyon | Viktor Shamburkin | Sovyetler Birliği | = WR | |
Ağırlık kaldırma | Erkekler hafif ağır sıklet | Ireneusz Paliński | Polonya | ||
Erkekler orta ağır sıklet | Arkadi Vorobyev | Sovyetler Birliği |
17. Gün: 10 Eylül Cmt
18. Gün: 11 Eylül Paz
Referanslar