Bölgeler / tarihler
|
Mısır |
Kenan |
Ebla |
Mari |
Akshak / Akkad
|
Kish |
Uruk |
Adab |
Umma
|
Lagash |
Ur |
Elam
|
|
Öncesinde: Neolitik dönemin kronolojisi
|
MÖ 4000–3200
|
Naqada kültürü (MÖ 4000–3100)
|
Proto-Kannaanitler
|
Ubaid dönemi (MÖ 6500-3800)
|
Susa ben
|
|
Nakada I Nakada II
|
Mısır-Mezopotamya ilişkileri
|
Uruk dönemi (MÖ 4000-3100) (Anonim "Kral-rahipler")
|
Susa II (Uruk etkisi veya kontrolü)
|
MÖ 3200–3100
|
Proto-Hanedanlık dönemi ( Naqada III ) Erken veya efsanevi krallar:
|
Yukarı Mısır Parmak Salyangoz Balığı Kalem-Abu Hayvan Leylek Canide Bull Scorpion I Shendjw Iry-Hor Ka Scorpion II Narmer / Menes
|
Aşağı Mısır Hedju Hor Ny-Hor Hsekiu Khayu Tiu Thesh Neheb Wazner Nat-Hor Mekh Double Falcon Wash
|
MÖ 3100–2900
|
Erken Hanedan Dönemi Mısır'ın İlk Hanedanı
Narmer Menes Neithhotep ♀ (Regent) Hor-Aha Djer Djet Merneith ♀ (Regent) Den Anedjib Semerkhet qa'a'ın Sneferka Horus Kuş
|
Kenanlılar
|
Jemdet Nasr dönemi
|
Proto-Elamite dönemi ( Susa III ) (3100-2700 BCE)
|
|
MÖ 2900
|
Mısır İkinci Hanedanı
Hotepsekhemwy Nebra / Raneb Nynetjer Ba Nubnefer Horus Sa Weneg-Nebty Wadjenes Senedj Seth-Peribsen Sekhemib-Perenmaat Neferkara I Neferkasokar Hudjefa I Khasekhemwy
|
Erken Hanedan Dönemi I (MÖ 2900-2700)
|
İlk Eblaite Krallığı
|
Mari'nin ilk krallığı
|
Kiş I hanedanı Jushur , Kullassina-bel Nangishlishma , En-tarah-ana Babum , Puannum , Kalibum
|
MÖ 2800
|
Kalumum Zuqaqip Atab Mashda Arwium Etana Balih En-me-nuna Melem-Kiş Barsal-nuna
|
Uruk I hanedanı Mesh-ki-ang-gasher
|
Enmerkar ( "fatihi Aratta ")
|
MÖ 2700
|
Erken Hanedan Dönemi II (MÖ 2700–2600)
|
|
|
Zamuğ , Tizqar , İlku İltasadum
|
Balıkçı Lugalbanda Dumuzid
|
Enmebaragesi ("Elam ülkesini teslim etti")
|
Ağa Kiş
|
Gılgamış
|
Eski Elam dönemi (MÖ 2700-1500)
İndus-Mezopotamya ilişkileri
|
MÖ 2600
|
Mısır Üçüncü Hanedanı
Djoser'in Sekhemkhet Sanakht Nebka Khaba Qahedjet Huni
|
Erken Hanedan Dönemi III (MÖ 2600-2340)
|
Sagisu Abur-lim Agur-lim Ibbi-Damu Baba-Damu
|
|
Kiş II hanedanı (5 kral) Uhub Mesilim
|
Ur-Nungal Udulkalama Labashum
|
Lagash En-hegal Lugalshaengur
|
Ur A-Imdugud Ur-Pabilsag Meskalamdug(KraliçePuabi)Akalamdug
|
Enun-dara-anna Mes-he Melamanna Lugal-kitun
|
Adab Nin-kisalsi Me-durba Lugal-dalu
|
|
MÖ 2575
|
Mısır Eski Krallığı Mısır'ın Dördüncü Hanedanı Snefru Khufu DjedefreKhafre Bikheris MenkaureShepseskaf Thamphthis
|
Ur I hanedanı Mesannepada "Ur ve Kiş Kralı",Uruk'agalip geldi
|
MÖ 2500
|
Finike (MÖ 2500-539)
|
İkinci Mari
Ikun-Shamash Krallığı Iku-Shamagan AnsudSa'umuIshtup-IsharIkun-MariIblul-IlNizi
|
Akshak hanedanı Unzi Undalulu
|
Kiş III hanedanı Ku-Baba
|
Uruk II hanedanı Enshakushanna
|
Kupa-si
|
Umma I hanedanı
Pabilgagaltuku
|
Lagash I hanedanı
Ur-Nanshe Akurgal
|
A'annepada Meskiagnun Elulu Balulu
|
Awan hanedanı Peli Tata Ukkutahesh Hishur
|
MÖ 2450
|
Mısır Beşinci Hanedan
Userkaf Sahure Neferirkare Kakai Neferefre Shepseskare Nyuserre Ini Menkauhor Kaiu Djedkare ISESI Unas
|
Enar-Damu Ishar-Malik
|
Uş Enakalle
|
Elam istilaları (3 kral)
|
Shushuntarana Napilhush
|
MÖ 2425
|
Kun-Damu
|
Eannatum (Lagaş Kralı, Sümer, Akkad, Elam fatihi)
|
MÖ 2400
|
Adub-Damu İgrish-Halam Irkab-Damu
|
Urur
|
Kiş IV hanedanı Puzur-Suen Ur-Zababa
|
Lugal-kinishe-dudu Lugal-kisalsi
|
E-iginimpa'e Meskigal
|
Ur-Lumma Il Gishakidu (Kraliçe Bara-irnun )
|
Enannatum Entemena Enannatum II Enentarzi
|
Ur II hanedanı Nanni Mesh-ki-ang-Nanna II
|
Kiku-siwe-tempti
|
MÖ 2380
|
Altıncı Mısır Hanedanı Teti Userkare Pepi I Merenre Nemtyemsaf I Pepi II Merenre Nemtyemsaf II Netjerkare Siptah
|
Adab hanedanı Lugalannemundu "Dünyanın dört biryanınınkralı"
|
MÖ 2370
|
Isar-Damu
|
Enna-Dagan Ikun-Ishar Ishqi-Mari
|
Invasion Mari ANBU, Anba, bazı, Mari Zizi, dimer, Sharrum-ITER
|
Ukush
|
Lugalanda Urukagina
|
Luh-ishan
|
MÖ 2350
|
Puzur-Nirah Ishu-Il Shu-Sin
|
Uruk III hanedanı Lugalzagesi (Tüm Sümerlerin Kralı Umma Valisi)
|
MÖ 2340
|
|
Akad Dönemi (MÖ 2340-2150)
|
Akkad Rimush Manishtushu'lu Akad İmparatoru Sargon
|
Akad Valileri: Eshpum Ilshu-rabi Epirmupi Ili-ishmani
|
MÖ 2250
|
Naram-Sin
|
Lugal-ushumgal ( Akadlıların vasalı)
|
MÖ 2200
|
Birinci Ara Dönem Mısır Yedinci Hanedanı Mısır Sekizinci Hanedanı Menkare Neferkare II Neferkare Neby Djedkare Shemai Neferkare Khendu Merenhor Neferkamin Nikare Neferkare Tereru Neferkahor Neferkare Pepiseneb Neferkamin Anu Qakare Ibi Neferkaure Neferkauhor Neferirkare
|
İkinci Eblaite Krallığı
(UR III'ün Vasalları)
|
Mari Shakkanakku hanedanının üçüncü krallığı
Ididish Shu-Dagan Ishma -Dagan (Akadyalıların Vasalları)
|
Shar-Kali-Sharri
|
Igigi , Imi , Nanum , Ilulu (3 yıl) Dudu Shu-turul
|
Uruk IV hanedanı Ur-nigin Ur-gigir
|
|
Lagash II hanedanı Puzer-Mama Ur-Ningirsu I Pirig-me Lu-Baba Lu-gula Ka-ku
|
Hishep-Ratep Helu Khita Puzur-Inshushinak
|
MÖ 2150
|
Mısır Dokuzuncu Hanedanı Meryibre Khety Neferkare VII Nebkaure Khety Setut
|
Ur III dönemi (2150-2000 BCE)
|
Nûr-Mêr Ishtup-Ilum Ishgum-Addu Apil-kin
|
Gutian hanedanı (21 kral)
La-erabum Si'um
|
Kuda (Uruk) Puzur-ili Ur-Utu
|
|
Umma II hanedanı Lugalannatum (Gutiansvasal)
|
Ur-Baba Gudea
Ur-Ningirsu Ur-gar Nam-mahani
|
Tirigan
|
MÖ 2125
|
Onuncu Mısır Hanedanı Meryhathor Neferkare VIII Wahkare Khety Merykare
|
İddi-ilum Ili-Ishar Tura-Dagan Puzur-Ishtar Hitial-Erra Hanun -Dagan (Ur Vassalları III)
|
Uruk V hanedanı Utu-hengal
|
MÖ 2100
|
Ur III hanedanı "Ur, Sümer ve Akad Kralları"Ur-NammuShulgiAmar-SinShu-SinIbbi-Sin
|
MÖ 2050
|
MÖ 2000
|
Orta Mısır Krallığı Mısır Onbirinci Hanedanı Mentuhotep I Intef I Intef II Intef III Mentuhotep II Mentuhotep III Mentuhotep IV
|
MÖ 2000 dolaylarında
|
Amorit istilaları
|
Elam istilaları Kindattu ( Shimashki Hanedanı )
|
MÖ 2025-1763
|
Mısır Onikinci Hanedanı Amenemhat I Senusret I Amenemhat II Senusret II Senusret III Amenemhat III Amenemhat IV Sobekneferu ♀
|
Üçüncü
Eblaite Krallığı Ibbit-Lim Immeya Indilimma
|
Lim Hanedanı Yaggid-Lim Yahdun-Lim Yasmah-Adad Zimri-Lim (Kraliçe Shibtu )
|
Işın-Larsa süresi ( Amor ) Işın Dynasty : Ishbi-Erra Shu-Ilishu Iddin-Dagan Ishme-Dagan lipit-Eshtar Ur Ninurta'nın Bur-SUEN lipit-Enlil'e Erra-imitti Enlil'e-Bani Zambiya iter-Pisha Ur-du-kuga Suen-magir Damiq-ilishu Larsa Hanedanı : Naplanum Emisum Samium Zabaia Gungunum Abisare Sumuel Nur-Adad Sin-Iddinam Sin-Eribam Sin-Iqisham Silli-Adad Warad-Sin Rim-Sin I (...) Rim-Sin II Uruk VI hanedan : Alila-hadum Sumu-binasa Naram-Sin of Uruk Sîn-kāšid Sîn-iribam Sîn-gāmil Ilum-gamil Uruk Irdanene'li Anam Rim-Anum Nabi-ilišu
|
Sukkalmah hanedanı
Siwe-Palar-Khuppak
|
MÖ 1800–1595
|
Mısır On Üçüncü Hanedanı Mısır On Dördüncü Hanedanı
|
İbrahim ( İncil ) Byblos Kralları Tire Kralları Sayda Kralları
|
Yamhad
|
Eski Asur İmparatorluğu (MÖ 2025–1378) Puzur-Ashur I Shalim-ahum Ilu-shuma Erishum I Ikunum Sargon I Puzur-Ashur II Naram-Sin Erishum II Shamshi-Adad I Ishme-Dagan I Mut-Ashkur Rimush Asinum Ashur-dugul Ashur -apla-idi Nasir-Sin Sin-namir Ipqi-Ishtar Adad-salulu Adasi Bel-bani Libaya Sharma-Adad I Iptar-Sin Bazaya Lullaya Shu-Ninua Sharma-Adad II Erishum III Shamshi-Adad II Ishme-Dagan II Shamshi-Adad III Ashur-nirari I Puzur-Ashur III Enlil-nasir I Nur-ili Ashur-shaduni Ashur-rabi I Ashur-nadin-ahhe I Enlil-Nasir II Ashur-nirari II Ashur-bel-nisheshu Ashur-rim-nisheshu Ashur-nadin -ahhe II
|
İlk Babil hanedanı ("Eski Babil Dönemi") ( Amoritler ) Sumu-abum Sumu-la-El Sin-muballit Sabium Apil-Sin Sin-muballit Hammurabi Samsu-iluna Abi-eshuh Ammi-ditana Ammi-saduqa Samsu-Ditana ErkenKassite
hükümdarları
|
İkinci Babil hanedanı (" Sealand Hanedanı ") Ilum-ma-ili Itti-ili-nibi Damqi-ilishu Ishkibal Shushushi Gulkishar m DIŠ + U-EN Peshgaldaramesh Ayadaragalama Akurduana Melamkurkurra Ea-gamil
|
İkinci Ara Dönem Onaltıncı Hanedanı
Abydos Hanedanı
On Yedinci Hanedanı
|
Mısır'ın Onbeşinci Hanedanı (" Hiksos ")
Semqen 'Aper-'Anati Şakir-Har Khyan Apepi Khamudi
|
Mitanni (MÖ 1600–1260) Kirta Shuttarna I Parshatatar
|
MÖ 1531-1155
|
Yeni Mısır Krallığı Mısır'ın Onsekizinci Hanedanı Ahmose I Amenhotep I
|
Üçüncü Babylonian hanedanı ( kassitler ) Agum-Kakrime Burnaburiash I Kashtiliash III Ulamburiash Agum III Karaindash Kadashman-harbe I Kurigalzu I Kadashman-Enlil'e I Burnaburiash II Kara-hardash Nazi- Bugash Kurigalzu II Nazi- Maruttash Kadashman-Turgu Kadashman-Enlil'e II Kudur-Enlil'e Shagarakti-Shuriash Kashtiliashu IV Enlil-nadin-shumi Kadashman-Harbe II Adad-shuma-iddina Adad-shuma-usur Meli-Shipak II Marduk-apla-iddina I Zababa-shuma-iddin Enlil- nadin -ahi
|
Orta Elam dönemi
(MÖ 1500–1100) Kidinuid hanedanı Igehalkid hanedanı Untash-Napirisha
|
Thutmose I Thutmose II Hatshepsut ♀ Thutmose III
|
Amenhotep II Thutmose IV Amenhotep III Akhenaten Smenkhkare Neferneferuaten ♀ Tutankhamun Ay Horemheb
|
Hitit İmparatorluğu
Ugarit
|
Mısır Ondokuzuncu Hanedanı Ramesses I Seti I Ramesses II Merneptah Amenmesses Seti II Siptah Twosret ♀
|
Elam İmparatorluğu Shutrukid hanedanı Shutruk-Nakhunte
|
MÖ 1155–1025
|
Mısır'ın Yirminci Hanedanı
Setnakhte Ramesses III Ramesses IV Ramesses V Ramesses VI Ramesses VII Ramesses VIII Ramesses IX Ramesses X Ramesses XI
Üçüncü Ara Dönem
Mısır Yirmi birinci Hanedanı Smendes Amenemnisu Psusennes ben Amenemope Osorkon Elder Siamun Psusennes II
|
Byblos'un Finike Kralları Sur Kralları Sayda Kralları
İsrail Krallığı Saul Ish-bosheth David Solomon
|
Syro-Hitit devletleri
|
Orta Asur İmparatorluğu Eriba-Adad I Ashur-uballit I Enlil-nirari Arık-den-ili Adad-nirari ben Salmanasar ben Tukulti Ninurta'nın Ashur-nadin-apli Ashur-nirari III Enlil-kudurri-Üşür Ninurta apal--Ekur Ashur- dan I Ninurta-tukulti-Ashur Mutakkil-Nusku Ashur-resh-ishi I Tiglath-Pileser I Asharid-apal-Ekur Ashur-bel-kala Eriba-Adad II Shamshi-Adad IV Ashurnasirpal I Shalmaneser II Ashur-nirari IV Ashur-rabi II Ashur-resh-ishi II Tiglath-Pileser II Ashur-dan II
|
Dördüncü Babil hanedanı (" Isin İkinci Hanedanı ") Marduk-kabit-ahheshu Itti-Marduk-balatu Ninurta-nadin-shumi Nebuchadnezzar I Enlil-nadin -apli Marduk-nadin- ahhe Marduk-shapik-zeri Adad-apla-iddina Marduk-apla- iddina ahhe-eriba Marduk-zer-X Nabu-shum-libur
|
Neo- Elamite dönemi (MÖ 1100–540)
|
MÖ 1025–934
|
Beşinci, Altıncı, Yedinci, Sekizinci Babil hanedanları ("Kaos Dönemi") Simbar-shipak Ea-mukin- zeri Kashshu- nadin-ahi Eulmash-shakin-shumi Ninurta-kudurri-usur I Shirikti-shuqamuna Mar-biti-apla-usur Nabû-mukin-apli
|
MÖ 911–745
|
Yirmi ikinci Mısır Hanedanı Shoshenq I Osorkon I Shoshenq II Takelot I Osorkon II Shoshenq III Shoshenq IV Pami Shoshenq V Pedubast II Osorkon IV
Mısır'ın yirmi üçüncü Hanedanı Harsiese A Takelot II Pedubast I Shoshenq VI Osorkon III Takelot III Rudamun Menkheperre Ini
Yirmi dördüncü Mısır Hanedanı Tefnakht Bakenranef
|
Samiriye
Krallığı Yahuda Krallığı
|
Yeni Asur İmparatorluğu Adad-nirari II Tukulti-Ninurta II Ashurnasirpal II Shalmaneser III Shamshi-Adad V Shammuramat ♀ (veli) Adad-nirari III Shalmaneser IV Ashur-Dan III Ashur-nirari V
|
Dokuzuncu Babil Hanedanı Ninurta-kudurri-usur II Mar-biti-ahhe-iddina Shamash -mudammiq Nabu-shuma-ukin I Nabu-apla-iddina Marduk-zakir-shumi I Marduk-balassu-iqbi Baba-aha-iddina (beş kral) Ninurta-apla-X Marduk-bel-Zeri Marduk-apla-Üşür Eriba-Marduk Nabu-shuma-ishkun Nabonassar -nadin-Zeri Nabu II Nabu-shuma-ukin Nabu-mukin-Zeri
|
Humban-Tahrid hanedanı
Urtak Teumman Ummanigash Tammaritu I Indabibi Humban-haltash III
|
MÖ 745–609
|
Mısır'ın yirmi beşinci Hanedanı ( " Siyah Firavunlar ") Piye Shebitku Shabaka Taharqa Tanutamun
|
Yeni Asur İmparatorluğu
( Sargonid hanedanı ) Tiglath-Pileser'in † Salmanasar † Marduk-apla-iddina II Sargon † Sennacherib † Marduk-zakir-shumi II Marduk-apla-iddina II Bel-ibni Ashur-nadin-shumi † Nergal-ushezib Mushezib-Marduk Esarhaddon † Asurbanipal Ashur-etil-ilani Sinsharishkun Sin-shumu-lishir Ashur-uballit II
|
Mısır'ın Asur fethi
|
|
MÖ 626–539
|
Geç dönem Mısır yirmi altıncı Hanedanı Necho I I. Psamtik Necho II psamtik II Wahibre Ahmose II psamtik III
|
Yeni Babil İmparatorluğu Nabopolassar Nebuchadnezzar II Amel-Marduk Neriglissar Labashi-Marduk Nabonidus
|
Medyan İmparatorluğu Deioces Phraortes Madius Cyaxares Astyages
|
539–331 BCE
|
Mısır Yirmi yedinci Hanedanı ( Mısır Akamanış işgal )
|
Byblos Kralları Tire Kralları Sayda Kralları
|
Achaemenid İmparatorluğu Cyrus Cambyses Darius I Xerxes Artaxerxes I Darius II Artaxerxes II Artaxerxes III Artaxerxes IV Darius III
|
Yirmi sekizinci Mısır Hanedanı Mısır'ın Yirmi dokuzuncu Hanedanı Otuzuncu Mısır Hanedanı
|
Otuz birinci Mısır Hanedanı
|
MÖ 331–141
|
Ptolemaik hanedanı Ptolemaios I Soter Ptolemi Keraunos Ptolemi II Philadelphus Arsinoe'nin II ♀ Ptolemaios III Euergetes Berenice II Euergetis ♀ Ptolemi IV Philopator Arsinoe'nin III Philopator ♀ Ptolemi V Epiphanes Kleopatra I Syra ♀ Ptolemi VI Philometor Ptolemi VII Neos Philopator Cleopatra II Philometor Soter ♀ Ptolemi VIII Physcon Kleopatra III ♀ Ptolemi IX Lathyros Kleopatra IV ♀ Ptolemi X Alexander Berenice III ♀ Ptolemi XI Alexander Ptolemi XII Auletes Kleopatra V ♀ Kleopatra VI Tryphaena ♀ Berenice IV Epiphanea ♀ Ptolemi XIII Ptolemi XIV Kleopatra VII Philopator ♀ Ptolemi XV Caesarion'un Arsinoe'nin IV ♀
|
Helenistik Dönem
Argead hanedanı : Alexander I Philip Alexander II Antigonus
Selevkos İmparatorluğu : Seleukos I Antiochus I Antiochus II Seleucus II Seleucus III Antiochus III Seleucus IV Antiochus IV Antiochus V Demetrius I Alexander III Demetrius II Antiochus VI Dionysos Diodotus Tryphon Antiochus VII Sidetes
|
MÖ 141–30
|
Yahudiye Krallığı Simon Thassi John Hyrcanus Aristobulus I Alexander Jannaeus Salome Alexandra Hyrcanus II Aristobulus II Antigonus II Mattathias
|
Alexander II Zabinas Seleucus V Philometor Antiochus VIII Grypus Antiochus IX Cyzicenus Seleucus VI Epiphanes Antiochus X Eusebes Antiochus XI Epiphanes Demetrius III Eucaerus Philip I Philadelphus Antiochus XII Dioneus Antiochus XIII Asiaticus Philip II Philoroma
|
Part Empire Mithridates Phraates Hyspaosines Artabanus Mithridates II Gotarzes Mithridates III Orodes I Sinatruces Phraates III Mithridates IV Orodes II Phraates IV Tiridates II Musa Phraates V Orodes III Vonones I Artabanus II Tiridates III Artabanus II Vardanes I Gotarzes II Meherdates Vonones II Vologases I Vardanes II Pacorus II Vologases II Artabanus III Osroes I
|
MÖ 30 - MS 116
|
Roma imparatorluğu
|
( Mısır, Roma fethi ) Mısır İl
|
Yahudiye
|
Suriye
|
116-117 CE
|
Trajan altındaki Mezopotamya Eyaleti
|
Partlı Parthamaspates
|
117–224 CE
|
Suriye Palaestina
|
Mezopotamya Eyaleti
|
Sinatruces II Mithridates V Vologases IV Osroes II Vologases V Vologases VI Artabanus IV
|
224–270 CE
|
Asoristan'ın Sasani İmparatorluğu Eyaleti
Ardashir I Shapur I I. Hürmüz Behram I Behram II Behram III Nerseh Hormizd II Adur Nerseh Shapur II Ardashir II Shapur III Behram IV I. Yezdigirt Shapur IV Khosrow Behram V Yazdegerd II Hormizd III Peroz I Balash Kavad I Jamasp Kavad I Khosrow I Hormizd IV Khosrow II Bahram VI Chobin Vistahm
|
270–273 CE
|
Palmira İmparatorluğu Vaballathus Zenobia Antiochus
|
273–395 CE
|
Roma imparatorluğu
|
Mısır eyaleti
|
Suriye Palaestina
|
Suriye
|
Mezopotamya Eyaleti
|
395–618 CE
|
Bizans imparatorluğu
|
Bizans Mısır
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
Bizans Suriye
|
Bizans Mezopotamya
|
618–628 CE
|
( Mısır Sasani fethi ) İl Mısır Shahrbaraz Sahralanyozan Shahrbaraz
|
Sasani İmparatorluğu Asoristan Eyaleti II . Hüsrev Kavad II
|
628–641 CE
|
Bizans imparatorluğu
|
Ardashir III Shahrbaraz Khosrow III Boran Shapur-i Shahrvaraz Azarmidokht Farrukh Hormizd Hormizd VI Khosrow IV Boran Yazdegerd III Peroz III Narsieh
|
Bizans Mısır
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
Bizans Suriye
|
Bizans Mezopotamya
|
639–651 CE
|
Mısır'ın Müslüman fethi
|
Levant'ın Müslüman fethi
|
Mezopotamya ve İran'ın Müslüman fethi
|
Eski Orta Asya Hükümdarları
|
|