A166 yol - A166 road
A166 | |
---|---|
A166 Garton'a doğudan Wolds üzerinden giriyor
| |
Rota bilgisi | |
Uzunluk | 24,72 mil (39,78 km) |
Başlıca kavşaklar | |
Batı ucu | Grimston Bar |
A64 A614 |
|
Doğu ucu | A614 |
yer | |
Birincil hedefler |
York Driffield |
Karayolu ağı | |
A166 yol eteklerinde arasında bir gövde yol York ve Driffield tarihi ilçesinde Yorkshire . Sahil kasabası Bridlington'da , Driffield by- pass'ının açılmasıyla son bölümün A614 olarak yeniden numaralandırılmasına neden olana kadar yol sona eriyordu .
Tarih
A166 , York'tan Stamford Köprüsü'ne giden eski bir Roma yolunun yolunu takip ediyor ve burada modern köprünün bulunduğu yerde nehri zorladı . Köprü, Anglo-Sakson Chronicle'da 1066'daki Stamford Köprüsü Muharebesi ile ilgili olarak belirtilmiştir . Yol, York ve Stone Dale arasında, 1806'da kurulan York, Kexby Köprüsü , Grimston ve Stone Dale Turnpike Trust'ın bir parçası olarak açılıp kapandı. 1765'ten beri mevcuttu, ancak bu yeni bakım hükümlerini içeriyordu. Tröst 1872'ye kadar sürdü. Paralı yol Grimston Smithy'den başladı ve bu yerde yol üzerinde bir ücretli barın açılması sonunda adın Grimston Bar olarak değişmesine neden oldu.
A166'nın yanında, özellikle Garrowby Tepesi bölgesinde yer alan bir dizi planlanmış anıt var :
- Kitty Hill, yuvarlak el arabası
- Garrowby Hill Top Farm, üç yuvarlak el arabası
- Cot Nab Farm, iki yuvarlak el arabası ve çok sayıda doğrusal dayk
- South Wold Farm, doğrusal sınır daykı, iki yuvarlak huni
- Fordham Çiftliği, yuvarlak el arabası
1983'te Driffield by-pass'ı inşa edildi ve daha önce kalabalık pazar kasabasının merkezinden geçen A166'nın rotası oldu. By-pass, 1996'da A614 olacak şekilde yeniden numaralandırıldı ve böylece tarihi eski yolu kısalttı.
2008 yılında, bir fizibilite çalışması yürütüldü ve Stamford Bridge'de Derwent Nehri'nin alternatif bir geçişi için Yorkshire Konseyi'nin East Riding adına öneriler sunuldu . Mevcut Derece II listelenmiş köprü yalnızca tek yönlü akışa izin verir ve trafik ışıkları ile kontrol edilir. Çalışma haftası boyunca en yoğun saat gecikmelerine neden olma kaydına sahiptir. Alternatif rotalar, kullanılmayan York - Beverley demiryolu hattının mevcut köprünün akış aşağısında geçişini içeriyordu. Ayrıca mevcut köprünün hemen yanına yeni bir yapı eklenmesi öne sürüldü. Diğer öneriler nehrin kuzeyine giden iki rotayı içeriyordu, biri Buttercrambe Yolu üzerindeki kervan sahasının hemen kuzeyinden geçiyor, diğeri ise köyü tamamen kaçıran tamamen yeni bir geçiş yolu. Raporda, en iyi seçeneklerin Bölgesel Taşımacılık Kurulunun ilerlemesi için yeterince iyi puan almadığı ve buna başvurulmaması gerektiği sonucuna varıldı.
2009 yılında, Cadde ve York Road boyunca A166 streç, B1248 için talaşı arasında, içinde Wetwang kazandı üçüncü ve son ara sürat, çekildiği yer olan Thomas De Gendt o yılın sırasında, Belçika Turu'nun İngiltere den Aşama 1 Scunthorpe için York .
Rota
Yol , York'un eteklerinde A64 üzerindeki Grimston Bar kavşağından bir çıkış olarak başlıyor . İlk birkaç mil içinde Murton , Dunnington ve Holtby dönüşlerini geçerek kuzey doğuya yönelir . Yol üzerinde bulunan ilk yerleşim, Gate Helmsley'dir . Buradan , Stamford Bridge'de Derwent Nehri'ni geçmesi gerekene kadar yol kademeli olarak doğu yönünde dönüyor . Köprü, bir geçiş noktası olduğu noktada kuzey doğudan güney batıya uzanır. Kasabadan çıkarken yol, eski Roma yolunun rotasını takip etmek için kuzeydoğu yönüne dönüyor. Bir sonraki bölümde Buttercrambe ve Scrayingham mezralarına doğru kuzeye doğru bir dönüş var ve bu noktada tekrar doğuya dönüyor. Bunu, güneyde Full Sutton'a ve kuzeyde Skirpenbeck'e giden bir çıkışla daha ileride kademeli bir kavşak takip eder . Ayrıca kısa bir süre sonra güneyde Youlthorpe için ve kuzeyde Bugthorpe'a dönüşler var .
Garrowby mezrasının hemen güneyinde , yol güneye keskin bir dönüş yapar ve ardından Garrowby Tepesi'nin eteğinde doğuya döner. Tepe üzerinde yüksek noktası olan Yorkshire Wolds ve konusu oldu boyama yoluyla David Hockney . Tepeye çıkan yol, ortalama% 4.8'lik bir eğimle 177 fitten (54 m) 791 fit'e (241 m) yükselen 2.4 mil (3.9 km) kapsar. Tepenin bir kısmı, güneyden Piskopos Wilton'a doğru dönüyor . Bu kavşaktan kısa bir süre sonra yolun aşağı tarafında bir acil durdurma yolu görülebilir. Çakıl ve kumdan oluşan bu, mekanik bir problem durumunda araçların kullanılması için tasarlanmıştır. Daha yavaş yükselen veya alçalan trafiğin sola çekilmesine ve daha hızlı araçların geçmesine izin vermek için yolun genişletildiği birkaç yer vardır. Önümüzdeki 3 mil (4.8 km) içinde, güneyde Great Givendale ve Pocklington ve kuzeyde Thixendale yollarının bulunduğu kavşaklar vardır . Stone Dale olarak bilinen yoldaki bir çukur ve virajda, yol bir kez daha kuzeydoğu yönüne gidiyor.
A166 bundan sonra Fridaythorpe'dan geçiyor . Köyden çıkarken Scenic Route olarak belirlenen Bridlington'a giden B1251 yolu ile karşılaşıyor . Doğu yönünde ilerleyen yol , Wetwang köyüne ulaşana kadar eski bir yeşil şeridi takip ediyor . Köyün iki tarafında yol kesiştiği B1248 Beverley için Malton yol. Yol , kuzeybatıda Sledmere'ye giden B1251 ile buluştuğu Garton-on-the- Wolds'a devam ediyor . Buradan güney doğuya, A614 Driffield By-pass ile kavşağına dönüyor .
Aşağıdaki tabloya yalnızca sınıflandırılmış tanımlara sahip kavşaklar dahil edilmiştir.
A166 Yol | |||
Northbound * çıkışları | Kavşak noktası | Southbound * çıkışları | Koordinatlar |
---|---|---|---|
Grimston Bar Kavşağı A64 (yol) |
Grimston Bar Döner Kavşağı |
Yol başlangıcı | 53 ° 57′28 ″ N 1 ° 00′41 ″ B / 53.95778 ° K 1.01139 ° B |
Fimber , Sledmere , B1251 | 54 ° 01′12.4″ N 0 ° 39′45.6″ B / 54.020111 ° K 0.662667 ° B | ||
Kuzey Grimston , Malton , B1248 | Tibthorpe , Bainton , Lund , Beverley B1248 |
54 ° 01'07.2 "N , 0 ° 35'35.5" W / 54.018667 ° K 0.593194 ° B Northbound 54 ° 01'10.0 "K B 0 ° 34'25.7" / 54.019444 ° K 0.573806 ° B Southbound |
|
Sledmere , B1252 | 54 ° 01′27.8″ N 0 ° 30′42.6″ B / 54,024389 ° K 0,511833 ° B | ||
A614 yol için Bridlington | York Yolu Döner Kavşağı |
A614 yol için Goole York Road, Driffield , yolun sonu |
54 ° 00′31.7″ N 0 ° 27′13.1.1 B / 54.008806 ° K 0.453639 ° B |
Fotoğraf Galerisi
- A166 boyunca görüntüler