27. Venedik Uluslararası Film Festivali - 27th Venice International Film Festival
Konum | Venedik , İtalya |
---|---|
Kurulan | 1932 |
Festival tarihi | 28 Ağustos – 10 Eylül 1966 |
İnternet sitesi | İnternet sitesi |
27 yıllık Uluslararası Venedik Film Festivali , 10 Eylül 1966-28 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti.
jüri
- Giorgio Bassani (İtalya) (jüri başkanı)
- Lindsay Anderson (Birleşik Krallık)
- Luboš Bartošek (Çekoslovakya)
- Michel Butor (Fransa)
- Lewis Jacobs (ABD)
- Lev Kuleshov (Sovyetler Birliği)
- Joris Ivens (Hollanda)
Yarışmadaki filmler
İngilizce başlık | Orjinal başlık | yönetmen(ler) | üretim ülkesi |
---|---|---|---|
(lafzen) "Balthazar, Random'da" | Au Hasard Balthazar | Robert Bresson | Fransa |
Vahşi Melekler | Roger Corman | Amerika Birleşik Devletleri | |
Cezayir Savaşı | La battaglia di Cezayir | Gillo Pontecorvo | İtalya, Cezayir |
Araştırma | La Busca | Angelino Fonları | ispanya |
dünkü kız | Abschied von Gestern | Alexander Kluge | Batı Almanya |
Chappaqua | Conrad Kaleleri | Amerika Birleşik Devletleri | |
Oyun bitti | La Curée | Roger Vadim | Fransa |
Fahrenhayt 451 | François Truffaut | Amerika Birleşik Devletleri | |
Gece Oyunları | Nattlek | Mai Zetterling | İsveç |
İlk Öğretmen | sapık uchitel | Andrey Konchalovskiy | Sovyetler Birliği |
Neredeyse Bir Adam / Yarım Adam | Un uomo bir metà | Vittorio De Seta | İtalya |
Ödüller
- Altın Aslan :
-
Jüri Özel Ödülü :
- Dün Kız ( Alexander Kluge )
- Chappaqua ( Conrad Rooks )
-
Volpi Kupası :
- En İyi Erkek Oyuncu - Jacques Perrin ( Un uomo a metà )
- En İyi Kadın Oyuncu - Natalya Arinbasarova ( İlk Öğretmen )
- FIPRESCI Ödülü
- OCIC Ödülü
- Au Hasard Balthazar ( Robert Bresson )
- Mansiyon Ödülü - Dünkü Kız ( Alexander Kluge )
- Özel ödül
- Savaş Oyunu ( Peter Watkins )
- Ha-Yeled Me'ever Lerechov (Yosef Shalhin)
- San Marco Aslanı
- Memorandum ( Donald Brittain ve John Spotton )
- Testa di rapa ( Hermína Tırlová ve Giancarlo Zagni )
- Ergenlik Hakkında En İyi Film - Ritzar bez bronya (Borislav Sharaliev)
- En İyi Belgesel - Le mistral ( Joris Ivens )
- En İyi Belgesel - Televizyon - Storm Signal ( Robert Drew )
- San Marco Aslanı - Büyük Ödül
- Hectorologie (Yves Plantin ve Alain Blondel)
- Rodzina czlowiecza (Wladyslaw Slesicki)
- Kız ve Böcek ( Aleksandr Mitta )
- Plaka 'San Marco Aslanı'
- Fildişi Bıçağı: Paul Jenkins İş Başında ( Jules Engel )
- En İyi Deneysel Film - L'ultimo (Vittorio Armentano)
- En İyi Spor Filmi - Hokey (Mica Milosevic)
- En İyi Çocuk Filmi - İyi Kalpli Karınca (Aleksandar Marks ve Vladimir Jutrisa)
- En İyi Animasyon Filmi - Kromofobi ( Raoul Servais )
- Kültürel ve Eğitici Film - Yorum Bilgisi ( Claude Jutra )
- Mimarlık Hakkında Film - Helioplastika (Jaroslaw Brzozowski)
- Plaka
- Hayvan Filmi ( Grant Munro ve Ron Tunis)
- Jemima ve Johnny ( Lionel Ngakane )
- Su Fiziği ve Kimyası ( Sarah Erulkar )
- Ptaci kohaci (Jirí Torman)
- Belgesel - Çağdaş Yaşam/Sosyal - Labanta negro (Piero Nelli)
- Eğlenceli Çocuk Filmi - Küçük Köstebek , bölüm için Krtek a raketa ( Zdeněk Miler )
- Çocuk Filmi - Eğitici-Öğretici - Alexander ve Sol Farsız Bir Araba ( Peter Fleischmann )
- Fahri Diploma
- La fiaba di Tancredi (Velia Vergani)
- Mahkeme (Herbert Seggelke)
- Willem de Kooning, Ressam (Paul Falkenberg ve Hans Namuth )
- Jüri Saygısı
- En iyi yorumlama ödülü
- Ritzar bez bronya (Oleg Kovachev)