2015 FIBA Amerika Şampiyonası - 2015 FIBA Americas Championship
Turnuva detayları | |
---|---|
Ev sahibi ülke | Meksika |
Tarih | 31 Ağustos – 12 Eylül |
Takımlar | 10 |
Mekan(lar) | 1 (1 ev sahibi şehirde) |
Son pozisyonlar | |
Şampiyonlar | Venezuela (1. şampiyonluk) |
ikinciler | Arjantin |
Üçüncü sıra | Kanada |
dördüncü yer | Meksika |
Turnuva istatistikleri | |
MVP | luis scola |
En iyi derece |
Luis Scola ( maç başına 21.1 sayı ) |
Erkekler için 2015 FIBA Amerika Şampiyonası'nda , sonraki kuşaklar, FIBA AmeriCup oldu FIBA Amerika için turnuvası eleme 2016 Yaz Olimpiyatları'nda yer, Brezilya . Bu FIBA AmeriCup turnuvası Mexico City , Meksika'da yapıldı . Turnuvayı ilk kez Venezüella milli basketbol takımı kazandı . Venezuela ve ikinci Arjantin , doğrudan 2016 Olimpiyatlarına katılma hakkı kazandı . 2014 FIBA Dünya Kupası'nı kazanarak Olimpiyatlara katılmaya hak kazanan FIBA Americas üyesi Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldılar ve bu turnuvaya katılmamayı seçtiler; ve turnuvayı 9. bitiren, ancak ev sahibi ülke olarak Olimpiyatlara katılmaya hak kazanan FIBA Amerika üyesi Brezilya . Kanada , Meksika ve Porto Riko , sonraki en yüksek dereceli üç takım, 2016 FIBA Olimpik Eleme Turnuvası'na katılmaya hak kazandı, ancak hiçbiri kendi eleme turnuvalarını kazanamadı ve bu nedenle 2016 Olimpiyat umutlarını ortadan kaldırdı.
Her gün yoğun bir katılımla FIBA Amerika rekorları kıran turnuva, üçüncülük ve final maçlarında 20.000 kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Vasıf
- Ev sahibi ülke
- Orta Amerika ve Karayipler Alt Bölgesi: ( 2014 Centrobasket )
- Kuzey Amerika Alt Bölgesi:
- Güney Amerika Alt Bölgesi: ( 2014 Güney Amerika Şampiyonası )
Ana bilgisayar seçimi
7 Ağustos 2014'te 2014 Centrobasket finalinde FIBA Americas , Meksika'nın Brezilya ve Venezuela'yı geçerek şampiyonanın ev sahibi olarak seçildiğini duyurdu . Turnuva sahnelenecek oldu Monterrey Arena Mayıs 2015 ama 9'da, mekan taşındı Palacio de los Deportes de Mexico City tarihleri de 12 Eylül 6 Eylül olarak değiştirildi olduğunu ve.
mekan
Meksika şehri | |
---|---|
Palacio de los Deportes | |
Kapasite: 20.000 | |
Çizmek
Çekiliş 25 Mart'ta Museum of Steel , Fundidora Park , Monterrey , Nuevo Leon'da yapıldı. Takımlar şu şekilde tohumlandı:
Porto Riko (15) Dominik Cumhuriyeti (20)
|
Kadrolar
ön tur
Grup A
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Meksika (H) | 4 | 4 | 0 | 309 | 255 | +54 | 8 | İkinci tura ilerlemek |
2 | Dominik Cumhuriyeti | 4 | 2 | 2 | 304 | 291 | +13 | 6 | |
3 | Panama | 4 | 2 | 2 | 301 | 308 | -7 | 6 | |
4 | Uruguay | 4 | 1 | 3 | 275 | 303 | -28 | 5 | |
5 | Brezilya | 4 | 1 | 3 | 258 | 290 | -32 | 5 | elendi |
Klasman Kuralları: (1) Turnuva puanları, (2) Bire bir turnuva puanları, (3) Bire bir gol ortalaması, (4) Genel gol ortalaması, (5) Kura çekimi
( H) Ev Sahibi
Notları:
Tüm saatler yereldir ( UTC−05:00 ).
31 Ağustos
14:30 |
Uruguay | 71 –57 | Brezilya |
: Dörtte bir oranında Puanlama 12-12, 15 -12, 19 -17, 25 -16 | ||
Puan : Fitipaldo 12 Rebs : Borsellino 8 Asts : Parodi 5 |
Puan: Marquinhos 21 Rebs: Marquinhos 9 Astlar: Luz 4 |
31 Ağustos
20:30 |
Dominik Cumhuriyeti | 66- 84 | Meksika |
Çeyrek Puanlama: 13– 24 , 18 –12, 15– 30 , 20 –18 | ||
Puan : Sosa 18 Rebs : Sánchez 8 Astlar : Sosa 4 |
Puan: Méndez 24 Rebs: Ayón 11 Ast: Toscano 7 |
1 Eylül
12:00 |
Panama | 78 –71 | Uruguay |
Çeyrek Puanlama: 15– 19 , 19– 20 , 21 –12, 23 –20 | ||
Puan : Hicks 21 Rebs : Lloreda 11 Asts : Gaskins 6 |
Puan: Fitipaldo 18 Rebs: Calfani 7 Astlar : Osimani 7 |
1 Eylül
18:00 |
Brezilya | 71 –65 | Dominik Cumhuriyeti |
: Dörtte bir oranında Puanlama 16-16, 29 , -16, 13-13 13- 20 | ||
Puan : Marquinhos 17 Rebs : Batista 9 Astlar : Benite 3 |
Puan: Feldeine 20 Rebs: Santana 10 Astlar : Sosa 3 |
2 Eylül
12:00 |
Dominik Cumhuriyeti | 83 –66 | Panama |
Çeyrek Puanlama: 26 –16, 16– 24 , 22 –21, 19 –5 | ||
Puan : Feldeine 16 Rebs : Vargas 9 Asts : Sosa 6 |
Puan: Lloreda 16 Rebs: Lloreda 10 Ast : Gaskins 5 |
2 Eylül
20:30 |
Meksika | 65 –58 | Brezilya |
Çeyreklere göre puanlama: 18 –17, 12–15 , 18 –11, 17 –15 | ||
Puan : Ayón 27 Rebs : Ayón 13 Astlar : J. Gutiérrez 4 |
Puan: Benite 23 Rebs: Lima 6 Astlar: Fischer 4 |
3 Eylül
12:00 |
Uruguay | 70- 90 | Dominik Cumhuriyeti |
: Dörtte bir oranında Puanlama 11- 21 , 12- 21 , 22- 23 , 25-25 | ||
Puan : Fitipaldo 18 Rebs : Wachsmann 12 Asts : Fitipaldo , Aguiar 3 |
Puan: Feldeine 17 Rebs: Báez 7 Astlar : Feldeine 5 |
3 Eylül
20:30 |
Panama | 68– 82 | Meksika |
: Dörtte Puanlama 19 , -18, 9-9 19- 35 , 21 -20 | ||
Puan : Lloreda 16 Rebs : Pomare , Garcés 7 Asts : Munoz 6 |
Puan: Stoll 20 Rebs: Ayon 11 Ast: Stoll 7 |
4 Eylül
14:30 |
Brezilya | 72– 89 | Panama |
: Dörtte bir oranında Puanlama 26 -22, 13- 17 , 13- 19 , 20- 31 | ||
Puan : Benite 21 Rebs : Lima 9 Astlar : Luz 7 |
Puan: Gaskins 23 Rebs: Lloreda 9 Asts: Gaskins 6 |
4 Eylül
20:30 |
Meksika | 78 –63 | Uruguay |
Çeyreklere göre puanlama: 14– 16 , 24 –11, 17 –14, 23 –22 | ||
Puan : Ayón 23 Rebs : Ayón 14 Astlar : Ayón 6 |
Puan: Aguiar 15 Rebs: Calfani 10 Ast : Fitipaldo , Osimani 4 |
B Grubu
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arjantin | 4 | 4 | 0 | 358 | 305 | +53 | 8 | İkinci tura ilerlemek |
2 | Kanada | 4 | 3 | 1 | 382 | 307 | +75 | 7 | |
3 | Venezuela | 4 | 2 | 2 | 277 | 274 | +3 | 6 | |
4 | Porto Riko | 4 | 1 | 3 | 332 | 338 | -6 | 5 | |
5 | Küba | 4 | 0 | 4 | 236 | 361 | -125 | 4 | elendi |
Klasman Kuralları: (1) Turnuva puanları, (2) Bire bir turnuva puanları, (3) Bire bir gol ortalaması, (4) Genel gol ortalaması, (5) Kura çekimi
Tüm saatler yereldir ( UTC−05:00 ).
31 Ağustos
12:00 |
Küba | 52– 73 | Venezuela |
Çeyrek Puanlama: 7– 18 , 14– 21 , 16– 18 , 15– 16 | ||
Puan : Rivero 10 Rebs : Rivero 7 Astlar : Granda 3 |
Puan: Guillént 14 Rebs: Graterol 5 Ast : Guillént 7 |
31 Ağustos
18:00 |
Arjantin | 91 –86 | Porto Riko |
Çeyreklere göre puanlama: 24– 30 , 17 –15, 33 –28, 17 –13 | ||
Puan : Scola 22 Rebs : Scola 14 Asts : Campazzo 5 |
Puan: Barea 20 Rebs: Chaney 7 Astlar: Barea 10 |
1 Eylül
14:30 |
Kanada | 87- 94 | Arjantin |
: Dörtte bir oranında Puanlama 20 -17, 22- 29 , 24- 25 , 21- 23 | ||
Puan : Wiggins 13 Rebs : Olynyk 10 Asts : Joseph 7 |
Puan: Scola 35 Rebs: Scola 13 Ast : Campazzo 6 |
1 Eylül
20:30 |
Porto Riko | 91 –61 | Küba |
Çeyreklere göre puanlama: 24 –17, 23 –14, 20 –17, 24 –13 | ||
Puan : Barea 19 Rebs : Díaz 7 Astlar : Barea 6 |
Puan: Rivero 20 Rebs: Haití 13 Ast : Haití 4 |
2 Eylül
14:30 |
Küba | 59- 101 | Kanada |
Çeyrek puanlama: 10– 30 , 9– 19 , 22–22, 18– 30 | ||
Puan : Rivero 20 Rebs : Justiz 8 Asts : Granda 6 |
Puan: Stauskas , Wiggins 15 Rebs: Doornekamp 9 Asts: Joseph 6 |
2 Eylül
18:00 |
Venezuela | 74 –63 | Porto Riko |
: Dörtte Puanlama 20- 22 , 23 -15, 19 -12, 12- 14 | ||
Puan : Graterol 13 Rebs : Cox 6 Asts : G. Vargas 6 |
Puan: Barea 20 Rebs: Clemente 5 Ast: Barea 5 |
3 Eylül
14:30 |
Arjantin | 96 –64 | Küba |
Çeyreklere göre puanlama: 23 –22, 12–13 , 34 –10, 27 –19 | ||
Puan : Üç oyuncu 11 Rebs : Nocioni 13 Asts : Laprovíttola 7 |
Puan: Rivero 25 Rebs: Jústiz 13 Astlar : Haití 5 |
3 Eylül
18:00 |
Kanada | 82 –62 | Venezuela |
Çeyreklere göre puanlama: 25 –15, 22 –13, 17– 20 , 18 –14 | ||
Puan : Stauskas 16 Rebs : Bennett 10 Asts : Joseph 5 |
Puan: Lewis 17 Rebs: Colmenares 6 Astlar: J. Vargas 3 |
4 Eylül
12:00 |
Venezuela | 68– 77 | Arjantin |
Çeyrek Puanlama: 11– 16 , 17 –11, 20– 28 , 20– 22 | ||
Puan : G. Vargas 21 Rebs : Graterol 7 Asts : Colmenares 3 |
Puan: Scola 26 Rebs: Scola 10 Ast : Campazzo 6 |
4 Eylül
18:00 |
Porto Riko | 92- 112 | Kanada |
Çeyrek Puanlama: 23– 24 , 21– 22 , 16– 35 , 32 –31 | ||
Puan : Barea 20 Rebs : Balkman 11 Asts : Barea 7 |
Puan: Wiggins 19 Rebs: Bennett , Olynyk 9 Astlar : Joseph 5 |
İkinci tur
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kanada | 7 | 6 | 1 | 707 | 572 | +135 | 13 | Son tura ilerlemek |
2 | Arjantin | 7 | 6 | 1 | 611 | 564 | +47 | 13 | |
3 | Meksika (H) | 7 | 6 | 1 | 577 | 530 | +47 | 13 | |
4 | Venezuela | 7 | 3 | 4 | 496 | 502 | -6 | 10 | |
5 | Porto Riko | 7 | 3 | 4 | 583 | 601 | -18 | 10 | Nihai Olimpik Eleme Turnuvasına Hak Kazanın |
6 | Dominik Cumhuriyeti | 7 | 2 | 5 | 586 | 602 | -16 | 9 | elendi |
7 | Panama | 7 | 1 | 6 | 468 | 576 | -108 | 8 | |
8 | Uruguay | 7 | 1 | 6 | 519 | 600 | -81 | 8 |
Klasman Kuralları: (1) Turnuva puanları, (2) Bire bir turnuva puanları, (3) Bire bir gol ortalaması, (4) Genel gol ortalaması, (5) Kura çekimi
( H) Ev Sahibi
Notları:
Tüm saatler yereldir ( UTC−05:00 ).
6 Eylül
12:00 |
Dominik Cumhuriyeti | 68- 72 | Venezuela |
Çeyrek Puanlama: 13– 20 , 15– 19 , 15– 18 , 25 –15 | ||
Puan : Sosa 21 Rebs : Sánchez 7 Astlar : Sosa 5 |
Puan: Colmenares 19 Rebs: Ruiz 17 Astlar: G. Vargas 6 |
6 Eylül
14:30 |
Arjantin | 90 –87 | Uruguay |
Çeyrek Puanlama: 18– 19 , 19– 25 , 29 –23, 24 –20 | ||
Puan : Scola 26 Rebs : Scola 13 Asts : Campazzo 8 |
Puan: Calfani 20 Rebs: Calfani 17 Ast : Osimani 8 |
6 Eylül
18:00 |
Kanada | 103 –66 | Panama |
Çeyreklere göre puanlama: 20 –10, 22 –13, 35 –20, 26 –23 | ||
Puan : Heslip 23 Rebs : Bennett , Olynyk 9 Asts : Stauskas 5 |
Puan: Kral 13 Rebs: Horne 6 Astlar: Muñoz 6 |
6 Eylül
20:30 |
Meksika | 92 –86 | Porto Riko |
Çeyrek Puanlama: 24 –21, 23 –21, 22–23 , 23 –21 | ||
Puan : Hernández 28 Rebs : Hernández , Ayón 12 Astlar : J. Gutiérrez 9 |
Puan: Vassallo 27 Rebs: Díaz 7 Astlar: Barea 10 |
7 Eylül
12:00 |
Panama | 57– 84 | Arjantin |
: Dörtte bir oranında Puanlama 13-13, 13- 21 , 10- 25 , 21- 25 | ||
Puan : Hicks 15 Rebs : Garcés 11 Astlar : Gaskins 2 |
Puan: Scola 16 Rebs: Nocioni 9 Ast : Campazzo 6 |
7 Eylül
14:30 |
Porto Riko | 98 –92 | Dominik Cumhuriyeti |
Çeyreklere göre puanlama: 27 –25, 20 –9, 22– 27 , 29– 31 | ||
Puan : Barea 37 Rebs : Barea 7 Astlar : Barea 9 |
Puan: García 25 Rebs: Mendoza , Sánchez 6 Astlar: Sosa , García 4 |
7 Eylül
18:00 |
Uruguay | 82- 109 | Kanada |
: Dörtte bir oranında Puanlama 22- 29 , 10- 28 , 20- 29 , 30 -23 | ||
Puan : Borsellino 15 Rebs : Wachsmann 4 Asts : Fitipaldo 5 |
Puan: Wiggins 18 Rebs: Nicholson 10 Astlar: Joseph , Nicholson 6 |
7 Eylül
20:30 |
Venezuela | 70– 73 | Meksika |
: Dörtte bir oranında Puanlama 16 -12, 21 -16, 20- 23 , 13- 22 | ||
Puan : Cox 22 Rebs : Colmenares 10 Asts : Cubillán 3 |
Puan: J. Gutiérrez 20 Rebs: Ayón 11 Asts: J. Gutiérrez 4 |
8 Eylül
12:00 |
Arjantin | 92 –84 | Dominik Cumhuriyeti |
: Dörtte Puanlama 21- 22 , 24 -20, 28 -23, 19-19 | ||
Puan : Nocioni 25 Rebs : Scola 14 Astlar : Scola 6 |
Puan: Sosa 24 Rebs: üç oyuncu 7 Ast: García 5 |
8 Eylül
14:30 |
Venezuela | 75- 77 | Uruguay |
: Dörtte Puanlama 24 -20, 17- 22 , 8- 17 , 26 -18 | ||
Puan : J. Vargas 17 Rebs : Ruiz 7 Astlar : J. Vargas 10 |
Puan: Newsome 20 Rebs: Calfani 7 Astlar : Fitipaldo 7 |
8 Eylül
18:00 |
Panama | 71– 78 | Porto Riko |
Çeyrek Puanlama: 26 –16, 16– 20 , 14– 15 , 15- 27 | ||
Puan : Gaskins 29 Rebs : Garcés 10 Asts : Lloreda 3 |
Puan: Barea 15 Rebs: Clemente 7 Ast: Rivera 4 |
8 Eylül
20:30 |
Meksika | 73- 94 | Kanada |
Çeyrek Puanlama: 17– 26 , 13– 26 , 22–22, 21 –20 | ||
Puan : Cruz 13 Rebs : Ayón , I. Gutiérrez 7 Astlar : Stoll 6 |
Puan: Wiggins 17 Rebs: Ejim 8 Astlar : Joseph 6 |
9 Eylül
12:00 |
Panama | 62- 75 | Venezuela |
Çeyreklere göre puanlama: 22 –21, 13– 19 , 17– 19 , 10– 16 | ||
Puan : Hicks 20 Rebs : Garcés 12 Asts : Gaskins 5 |
Puan: Cox 21 Rebs: Colmenares 10 Ast: G. Vargas 6 |
9 Eylül
14:30 |
Dominik Cumhuriyeti | 103- 120 | Kanada |
Çeyrek Puanlama: 18– 36 , 28– 29 , 26– 31 , 31 –24 | ||
Puan : Suero 19 Rebs : Suero 6 Astlar : Flores 7 |
Puan: Joseph 17 Rebs: Olynyk 9 Astlar : Joseph 7 |
9 Eylül
18:00 |
Uruguay | 69- 80 | Porto Riko |
: Dörtte bir oranında Puanlama 12- 23 , 11- 24 , 19- 20 , 27 -13 | ||
Puan : Fitipaldo 15 Rebs : Borsellino 6 Asts : Osimani 5 |
Puan: Barea 19 Rebs: Balkman 9 Astlar : Rivera 5 |
9 Eylül
20:30 |
Meksika | 95 –83 | Arjantin |
Çeyrek Puanlama: 20– 26 , 25 –16, 14– 30 , 36 –11 | ||
Puan : Ayón 38 Rebs : Ayón 14 Astlar : Cruz , Stoll 5 |
Puan: Scola 26 Rebs: Nocioni 8 Astlar : Campazzo , Laprovíttola 5 |
son tur
yarı final | son | |||||
11 Eylül | ||||||
Kanada | 78 | |||||
12 Eylül | ||||||
Venezuela | 79 | |||||
Venezuela | 76 | |||||
11 Eylül | ||||||
Arjantin | 71 | |||||
Arjantin | 78 | |||||
Meksika | 70 | |||||
Üçüncü sıra | ||||||
12 Eylül | ||||||
Kanada | 87 | |||||
Meksika | 86 |
yarı finaller
Finalistler 2016 Yaz Olimpiyatları'na katılmaya hak kazanırken, kaybeden yarı finalistler 2016 FIBA Erkekler Dünya Olimpiyat Eleme Turnuvası'na katılmaya hak kazanır .
11 Eylül
18:00 |
Kanada | 78– 79 | Venezuela |
: Dörtte Puanlama 19- 20 , 18-18, 23 -20, 18- 21 | ||
Puan : Olynyk 34 Rebs : Olynyk 13 Asts : Joseph , Scrubb 4 |
Puan: Graterol 20 Rebs: Colmenares 6 Ast : Cox 4 |
11 Eylül
20:30 |
Arjantin | 78 –70 | Meksika |
Dörtte Puanlama: 25- 26 , 10- 14 , 27 -22, 16 -8 | ||
Puan : Scola 18 Rebs : Nocioni 13 Asts : Campazzo 8 |
Puan: Gutiérrez 17 Rebs: Ayón 12 Ast: Ayón 5 |
bronz madalya oyunu
12 Eylül
18:00 |
Kanada | 87 –86 | Meksika |
: Dörtte bir oranında Puanlama 18 -14, 22- 27 , 20- 23 , 27 -22 | ||
Puan : Nicholson 20 Rebs : Olynyk 11 Asts : Joseph 8 |
Puan: Ramos 19 Rebs: Ayón 19 Ast: Stoll 10 |
son
12 Eylül
20:30 |
Venezuela | 76 –71 | Arjantin |
Çeyrek Puanlama: 13– 20 , 17 –8, 19– 24 , 27 –19 | ||
Puan : Guillént 15 Rebs : J. Vargas , G. Vargas 7 Astlar : G. Vargas 4 |
Puan: Nocioni 21 Rebs: Scola 11 Ast : Campazzo 7 |
Nihai sıralama
2016 Yaz Olimpiyatları için Kalifiye | |
Erkekler için 2016 FIBA Dünya Olimpiyat Eleme Turnuvası için Kalifiye | |
Ev sahibi ülke olarak 2016 Yaz Olimpiyatları'na katılma hakkı kazandı |
Rütbe | Takım | Kayıt | FIBA Dünya Sıralaması | ||
---|---|---|---|---|---|
Önce | Sonrasında | Değiştirmek | |||
Venezuela | 6–4 | 27 | 22 | 5 | |
Arjantin | 8–2 | 3 | 4 | -1 | |
Kanada | 8–2 | 25 | 26 | -1 | |
4 | Meksika | 7–3 | 19 | 19 | 0 |
5 | Porto Riko | 4–4 | 15 | 16 | -1 |
6 | Dominik Cumhuriyeti | 2–6 | 20 | 18 | 2 |
7 | Panama | 2–6 | 33 | 33 | 0 |
8 | Uruguay | 2–6 | 26 | 27 | -1 |
9 | Brezilya | 1-3 | 9 | 9 | 0 |
10 | Küba | 0-4 | T-58 | 45 | 13 |
Ödüller
2015 FIBA Amerika Şampiyonası Kazananları |
---|
Venezuela İlk şampiyonluk |
En değerli oyuncu |
---|
luis scola |
Tüm Turnuva Ekibi