2011 Dünya Atletizm Şampiyonası - 2011 World Championships in Athletics
ev sahibi şehir | Daegu , Güney Kore |
---|---|
katılan uluslar | 204 |
katılan sporcular | 1848 |
Olaylar | 47 |
Tarih | 27 Ağustos – 4 Eylül 2011 |
tarafından resmi olarak açıldı | Başkan Lee Myung-bak |
ana mekan | Daegu Stadyumu |
13. Dünya Atletizm Şampiyonası ( Korece: [제 13 회 세계 육상 선수권 대회] ) düzenlenen uluslararası bir atletizm yarışması yapıldı Daegu , Güney Kore. 27 Ağustos 2011'de başladı ve 4 Eylül 2011'de sona erdi.
Amerika Birleşik Devletleri, yarışmada 28 (12 altın, 9 gümüş ve 7 bronz) madalya sıralamasında birinci oldu. Yarışma sırasında 41 ulusal rekor, 4 bölge rekoru, 3 şampiyonluk rekoru ve 1 dünya rekoru kırıldı.
teklif verme süreci
4 Nisan 2006'da IAAF , dokuz ülkenin (Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Avustralya, İsveç, İspanya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hırvatistan ve Fas) 2011 Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapmak için ilgi beyanlarında bulunduğunu açıkladı.
Adaylar
1 Aralık 2006'da son başvuru tarihi geçtiğinde, dört aday şehir ( Brisbane , Daegu , Moskova ve Göteborg ) adaylıklarını doğrulamıştı. Göteborg, İsveç hükümetinin mali desteğinin eksikliğini öne sürerek o ayın sonunda geri adım attı.
Brisbane, Temmuz veya Ağustos aylarında yapılacak bir şampiyona için önerilen mekan olarak Queensland Spor ve Atletizm Merkezi (resmi olarak ANZ Stadyumu) ile Avustralyalı aday olarak açıklandı . Stadyum daha önce 1982 Commonwealth Games ve 2001 Goodwill Games'e ev sahipliği yaptı . Brisbane, 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası için de başarısız bir teklif aldı .
Daegu , 2009 baskısına ev sahipliği yapmak için yapılan ilk başvurunun ardından Kore ihalesi için seçilen şehirdi. Daegu daha önce 2003 Yaz Universiade ve 2002 FIFA Dünya Kupası'nın üç maçına ev sahipliği yapmıştı . Dünya Atletizm Şampiyonası, Japonya'da iki kez yapılmış olmasına rağmen, Asya anakarasında hiç sahnelenmemişti.
Rus teklifinde önerilen mekan olarak Moskova'nın Luzhniki Stadyumu vardı . Şehir 1980 Yaz Olimpiyatları ve 2006 IAAF Dünya Salon Şampiyonası'na ev sahipliği yaptı .
Niyet adayları arasında , her ikisi de 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası için başarısız teklif verenler olan Kazablanka (Fas) ve Split (Hırvatistan) vardı . İspanyol adayın ya Madrid ya da Valencia olduğu söylendi , ancak İspanya sonunda 2013 Dünya Atletizm Şampiyonası'na aday olarak Barselona'ya razı oldu . Amerika Birleşik Devletleri niyet adayı şehri, 2016 Yaz Olimpiyatları için teklif verenlerle eşleşti : Chicago , Los Angeles veya San Francisco .
seçim
IAAF , 27 Mart 2007'de Mombasa'daki IAAF Konsey Toplantısında Daegu'yu kazanan aday olarak ilan etti. Zaferi "stadyumların kalitesine ve iyi kalabalığa olan ihtiyacı [karşılamaya]" dayanıyordu. IAAF yetkilileri ayrıca Daegu'nun "hırs ve meydan okuma ruhunu" kazanan teklifinin anahtarı olarak övdü. Hem Moskova hem de Brisbane daha sonra Rusya başkentinin kazandığı bir seçim süreci olan 2013 Dünya Atletizm Şampiyonasına ev sahipliği yapmaya aday olduklarını doğruladılar .
Etkinlik programı
Dongdaegu İstasyonu'ndaki etkinlik için bir tanıtım afişi
Anahtar | P | Q | H | ½ | F |
---|---|---|---|---|---|
Değer | ön tur | Niteleyiciler | ısıtır | yarı finaller | son |
Tarih → | 27 Ağu | 28 Ağu | 29 Ağu | 30 Ağustos | 31 Ağu | 1 Eylül | 2 Eylül | 3 Eylül | 4 Eylül | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Etkinlik ↓ | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | |||
100 m | Q | H | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
800 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
1500 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
5000 m | H | F | |||||||||||||||||||
10.000 m | F | ||||||||||||||||||||
Maraton | F | ||||||||||||||||||||
110 m engelli | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m engelli | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
3000 m engelli koşu | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 100 m röle | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 400 m röle | H | F | |||||||||||||||||||
20 km yürüyüş | F | ||||||||||||||||||||
50 km yürüyüş | F | ||||||||||||||||||||
Uzun atlama | Q | F | |||||||||||||||||||
Üçlü atlama | Q | F | |||||||||||||||||||
Yüksek atlayış | Q | F | |||||||||||||||||||
Sırıkla atlama | Q | F | |||||||||||||||||||
Gülle atma | Q | F | |||||||||||||||||||
Disk atma | Q | F | |||||||||||||||||||
Çekiç fırlatma | Q | F | |||||||||||||||||||
Cirit atma | Q | F | |||||||||||||||||||
Dekatlon | F |
Tarih | 27 Ağu | 28 Ağu | 29 Ağu | 30 Ağustos | 31 Ağu | 1 Eylül | 2 Eylül | 3 Eylül | 4 Eylül | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Etkinlik ↓ | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | |||
100 m | Q | H | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
800 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
1500 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
5000 m | H | F | |||||||||||||||||||
10.000 m | F | ||||||||||||||||||||
Maraton | F | ||||||||||||||||||||
100 m engelli | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m engelli | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
3000 m engelli koşu | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 100 m röle | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 400 m röle | H | F | |||||||||||||||||||
20 km yürüyüş | F | ||||||||||||||||||||
- | |||||||||||||||||||||
Uzun atlama | Q | F | |||||||||||||||||||
Üçlü atlama | Q | F | |||||||||||||||||||
Yüksek atlayış | Q | F | |||||||||||||||||||
Sırıkla atlama | Q | F | |||||||||||||||||||
Gülle atma | Q | F | |||||||||||||||||||
Disk atma | Q | F | |||||||||||||||||||
Çekiç fırlatma | Q | F | |||||||||||||||||||
Cirit atma | Q | F | |||||||||||||||||||
Heptatlon | F |
Sonuçlar
erkekler
Erkekler bölümündeki etkinlikler, Jamaika tarafından belirlenen 4 x 100 metre bayrak yarışında bir dünya rekoru ve dünyanın önde gelen birçok sonucuyla sona erdi. Jamaika sprint etkinliklerine hakim olurken, Kenya ve Etiyopya daha uzun pist etkinliklerine hakim oldu. Saha etkinliklerinde, sırasıyla dört ve üç altın madalya kazanan Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya en başarılı ülkelerdi . Her ikisi de Jamaika'dan Yohan Blake ve Usain Bolt , erkekler yarışmalarında en başarılı sporcular olarak iki altın madalya kazandı.
In 100 m finalinde büyük ölçüde tercih Usain Bolt bir diskalifiye edildi sahte bir başlangıç sağlayan Yohan Blake 9.92 sn'lik bir süre ile taç kazanmak. In 200 m Bolt bu noktada bir dünya rekoru olmamaya gelmiş geçmiş en hızlı zamanı idi 19.40 sn süre ile kazandı. Blake ve Bolt, hemşerileri Nesta Carter ve Michael Frater ile birlikte 4 x 100 metre bayrak yarışında 37.04 s ile yeni bir dünya rekoru kırdı. In 10.000 metre olayı , Dünya Şampiyonu Kenenisa Bekele yarışı bitiremedi. Dünya rekoru sahibi 800 m , David Rudisha , Dünya Şampiyonasında ilk altın madalya ile olay kazandı. Son gün Kenyalı Abel Kirui, Abel Anton ve Jaouad Gharib'in ardından bir sonraki Dünya Şampiyonasında unvanını koruyan üçüncü maraton kazananı oldu.
Saha etkinliklerinin çoğu yeni kazananlarla sona erdi, ancak Dwight Phillips uzun atlama unvanını korudu ve Ivan Pedroso'dan sonra bu etkinlikte Dünya Şampiyonasında dört altın kazanan ikinci adam oldu .
Etiyopyalı Imane Merga ilk olarak Erkekler 5000 metrede bronz madalya ile ödüllendirildi , ancak daha sonra koşu parkurunun kaldırımında yaklaşık 10 ila 15 metre koştuğu için diskalifiye edildi. Takım arkadaşı Dejen Gebremeskel sonuç olarak bronz madalyaya yükseldi.
Küba'nın Dayron Robles ait yarışı birinci sırada bitirdi Erkekler 110 metre engelli , ancak müdahale için diskalifiye edildi Liu Xiang önce ve son bariyer üzerinde iki kez. Jason Richardson Altın, Liu Gümüş ve Andy Turner Bronz madalya pozisyonuna terfi etti.
Izlemek
Kronoloji: 2007 | 2009 | 2011 | 2013 | 2015 |
---|
Tarla
Kronoloji: 2007 | 2009 | 2011 | 2013 | 2015 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama |
Jesse Williams Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
2.35 |
Aleksey Dmitrik Rusya (RUS) |
2.35 |
Trevor Barry Bahamalar (BAH) |
2.32 PB |
Sırıkla atlama |
Paweł Wojciechowski Polonya (POL) |
5.90 |
Lázaro Borges Küba (CUB) |
5,90 NR |
Renaud Lavillenie Fransa (FRA) |
5.85 |
Uzun atlama |
Dwight Phillips Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
8.45 SB |
Mitchell Watt Avustralya (AUS) |
8.33 |
Ngonidzashe Makusha Zimbabve (ZIM) |
8.29 |
Üç adım atlama |
Christian Taylor Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
17.96 WL |
Phillips Idowu Büyük Britanya ve NI (GBR) |
17.77 SB |
Will Claye Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
17.50 PB |
gülle atma |
David Storl Almanya (GER) |
21,78 PB |
Dylan Armstrong Kanada (CAN) |
21.64 |
Christian Cantwell Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
21.36 |
Disk atma |
Robert Harting Almanya (GER) |
68.97 |
Gerd Kanter Estonya (EST) |
66,95 |
Ehsan Haddadi İran (IRI) |
66.08 SB |
Cirit atma |
Matthias de Zordo Almanya (GER) |
86.27 SB |
Andreas Thorkildsen Norveç (NOR) |
84.78 |
Guillermo Martínez Küba (CUB) |
84.30 |
Çekiç atma |
Koji Murofushi Japonya (JPN) |
81.24 SB |
Krisztián Pars Macaristan (HUN) |
81.18 SB |
Primož Kozmus Slovenya ( TİG ) |
79.39 SB |
Decathlon |
Trey Hardee Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
8607 |
Ashton Eaton Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
8505 |
Leonel Suarez Küba (CUB) |
8501 SB |
WR dünya rekoru | AR alanı rekoru | CR şampiyonluk rekoru | GR oyunları rekoru | NR ulusal rekoru | VEYA Olimpiyat rekoru | PB kişisel en iyi | SB sezonu en iyi | WL dünya lideri (belirli bir sezonda)
|
KADIN
Şampiyonalar sırasında, Rusya yedi altın madalya kazanarak bayanlar etkinliklerinde en başarılı ülke olurken, onu altı altın madalya ile ABD izledi . En başarılı kadın atlet, bireysel yarışmalarında iki röle altın ve gümüş ve bronz kazanan Allyson Felix oldu . Şampiyonanın ilk gününde Kenyalı sporcular , iki etkinlikte mevcut olan altı madalyanın tamamını kazanarak şaşırtıcı bir performans sergilediler. Kenya uzun mesafe yarışlarına da hakim olurken, Jamaika ve Amerika Birleşik Devletleri sprint yarışlarına katıldı. Saha etkinliklerinde Rusya, dört altın madalya kazanan baskın oldu.
Saklanan numunelerin ve biyolojik pasaportların bir dizi yeniden test edilmesinin ardından, bazı sporcuların doping nedeniyle madalyaları elinden alındı.
Izlemek
Kronoloji: 2007 | 2009 | 2011 | 2013 | 2015 |
---|
Tarla
Kronoloji: 2007 | 2009 | 2011 | 2013 | 2015 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama |
Anna Chicherova Rusya (RUS) |
2.03 |
Blanka Vlašić Hırvatistan (CRO) |
2.03 SB |
Antonietta Di Martino İtalya (ITA) |
2.00 |
Sırıkla atlama |
Fabiana Murer Brezilya (BRA) |
4.85 AR |
Martina Strutz Almanya (GER) |
4.80 NR |
Svetlana Feofanova Rusya (RUS) |
4.75 SB |
Uzun atlama |
Brittney Reese Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
6.82 |
Ineta Radēviča Letonya (LAT) |
6.76 |
Nastassia Mironchyk-Ivanova Beyaz Rusya (BLR) |
6.74 |
Üç adım atlama |
Olha Saladukha Ukrayna (UKR) |
14.94 |
Olga Rypakova Kazakistan (KAZ) |
14.89 |
Caterine Ibargüen Kolombiya (COL) |
14.84 |
gülle atma |
Valerie Adams Yeni Zelanda (NZL) |
21.24 CR , AR |
Jillian Camarena-Williams Amerika Birleşik Devletleri (ABD) |
20.02 |
Gong Lijiao Çin (CHN) |
19.97 |
Disk atma |
Li Yanfeng Çin (CHN) |
66.52 |
Nadine Müller Almanya (GER) |
65.97 |
Yarelis Barrios Küba (CUB) |
65.73 SB |
Cirit atma |
Barbora Špotáková Çek Cumhuriyeti (CZE) |
71.58 SB |
Sunette Viljoen Güney Afrika (RSA) |
68.38 AR |
Christina Obergföll Almanya (GER) |
65.24 |
Çekiç atma |
Tatyana Lysenko Rusya (RUS) |
77.13 SB |
Betty Heidler Almanya (GER) |
76.06 |
Zhang Wenxiu Çin (CHN) |
75.03 |
Heptatlon |
Jessica Ennis Büyük Britanya ve NI (GBR) |
6751 |
Jennifer Oeser Almanya (GER) |
6572 |
Karolina Tymińska Polonya (POL) |
6544 |
WR dünya rekoru | AR alanı rekoru | CR şampiyonluk rekoru | GR oyunları rekoru | NR ulusal rekoru | VEYA Olimpiyat rekoru | PB kişisel en iyi | SB sezonu en iyi | WL dünya lideri (belirli bir sezonda)
|
Heptatlon Orijinal altın madalyalıTatyana ÇernovaaitRusya'da altın ve gümüş sırasıyla ve Polonya Karolina Tymińska verilen bronz terfi Ennis ve Oeser ile Spor Tahkim Mahkemesi tarafından 29 Kasım 2016 tarihinde onun altın madalya sıyrıldı.
Valerie Adams gülle atmada şampiyonluk rekorunu kırdı.
Mariya Abakumova ciritte şampiyonluğu ve Rusya rekorunu geliştirdi.
Tatyana Chernova , son heptatlon şampiyonu Jessica Ennis'i mağlup etti , ancak 2016'da doping suçları nedeniyle diskalifiye edildi.
dopingle mücadele programı
4 Kasım 2011'de IAAF, 468 idrar örneğinden 2'sinin olumsuz analitik bulgular ürettiğini bildirdi. Bayanlar engelli koşusunda finalist olan Portekizli koşucu Sara Moreira ve Koreli bayrak koşucusu Hee-Nam Lim'in numunelerinin her ikisi de metilheksanamin için pozitif test etmişti . Kan örneklerinin analizleri halen devam etmektedir.
Mart 2012'de Trinidad ve Tobago atletizm yetkilileri Semoy Hackett'in Dünya Şampiyonalarından önce Trinidad ve Tobago ulusal şampiyonalarında metilheksanamin için pozitif test ettiğini açıkladı . Bayanlar 100 metredeki sonuçları iptal edildi ve Trinidad 4 x 100 metre bayrak yarışı takımı da dördüncü sıradan diskalifiye edildi.
Etkinlikte Dünya Anti-Doping Ajansı tarafından yapılan isimsiz bir anket , Dünya Şampiyonalarında bulunan sporcuların tahminen %29'unun son 12 ay içinde yasaklı bir madde kullandığını gösterdi.
madalya tablosu
Başlangıçta, ev sahibi ülke Güney Kore bu şampiyonalarda madalya kazanamadı, bu kaderi 1995'te İsveç ve 2001'de Kanada ile paylaştı .
Bununla birlikte, 2015 yılında, Güney Koreli atlet Kim Hyun-sub , üç Rus yarış yürüyüşçünün doping suçlarından diskalifiye edilmesinin ardından 20 km'lik yürüyüşte altıncı sıradan bronz madalyaya yükseldi.
- Anahtar
* Ev sahibi ülke ( Güney Kore )
Rütbe | Ulus | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri (ABD) | 12 | 9 | 7 | 28 |
2 | Kenya (KEN) | 7 | 8 | 3 | 18 |
3 | Jamaika (REÇEL) | 4 | 4 | 1 | 9 |
4 | Almanya (GER) | 3 | 4 | 1 | 8 |
5 | Büyük Britanya ve NI (GBR) | 3 | 3 | 2 | 8 |
6 | Rusya (RUS) | 3 | 1 | 3 | 7 |
7 | Çin (CHN) | 2 | 2 | 4 | 8 |
8 | Güney Afrika (RSA) | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Avustralya (AUS) | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Etiyopya (ETH) | 1 | 0 | 4 | 5 |
11 | Kolombiya (COL) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Polonya (POL) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Ukrayna (UKR) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
14 | Botsvana (YİD) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Brezilya (SUTYEN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Çek Cumhuriyeti (ÇEK) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grenada (GRN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Japonya (JPN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Yeni Zelanda (NZL) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Tunus (TUN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
21 | Küba (CUB) | 0 | 1 | 3 | 4 |
Fransa (FRA) | 0 | 1 | 3 | 4 | |
23 | İtalya (ITA) | 0 | 1 | 1 | 2 |
24 | Kanada (CAN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Hırvatistan (CRO) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Estonya (EST) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Macaristan (HUN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kazakistan (KAZ) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Letonya (LAT) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Norveç (NOR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Porto Riko (PUR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sudan (SUD) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
33 | Saint Kitts ve Nevis (SKN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
34 | Bahamalar (BAH) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Beyaz Rusya (BLR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Belçika (BEL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İran (IRI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenya (TİG) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Güney Kore (KOR)* | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İspanya (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Trinidad ve Tobago (TTO) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Zimbabve (ZIM) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplamlar (42 ülke) | 47 | 47 | 47 | 141 |
katılan ülkeler
Müsabakadan önceki giriş listelerinde, 2011 Dünya Atletizm Şampiyonasına 202 milli takımdan toplam 1943 sporcu katılacaktı. Etkinliğe fiilen katılan akredite sporcu sayısı 1848 iken temsil edilen ülkelerin toplamı 204'tür.
- Afganistan (AFG) (1)
- Arnavutluk (ALB) (1)
- Cezayir (ALG) (10)
- Amerikan Samoası (ASA) (2)
- Angola (ANG) (2)
- Anguilla (AIA) (2)
- Antigua ve Barbuda (ANT) (2)
- Arjantin (ARG) (6)
- Ermenistan (ARM) (2)
- Aruba (ARU) (2)
- Avustralya (AUS) (41)
- Avusturya (AUT) (4)
- Azerbaycan (AZE) (1)
- Bahamalar (BAH) (17)
- Bahreyn (BHR) (11)
- Bangladeş (BAN) (1)
- Barbados (BAR) (4)
- Beyaz Rusya (BLR) (22)
- Belçika (BEL) (9)
- Belize (BIZ) (2)
- Benin (BEN) (2)
- Bermuda (BER) (1)
- Butan (BHU) (1)
- Bolivya (BOL) (2)
- Bosna-Hersek (BH) (2)
- Botsvana (YİD) (3)
- Brezilya (SUTYEN) (26)
- Britanya Virjin Adaları (IVB) (1)
- Brunei (BRU) (1)
- Bulgaristan (BUL) (7)
- Burkina Faso (BUR) (2)
- Burundi (BDI) (2)
- Kamboçya (CAM) (1)
- Kamerun (CMR) (2)
- Kanada (CAN) (28)
- Yeşil Burun Adaları (CPV) (1)
- Kayman Adaları (CAY) (1)
- Orta Afrika Cumhuriyeti (CAF) (1)
- Çad (CHA) (2)
- Şili (CHI) (3)
- Çin (CHN) (54)
- Kolombiya (COL) (20)
- Komorlar (COM) (2)
- Kongo (CGO) (1)
- Demokratik Kongo Cumhuriyeti (KOİ) (2)
- Cook Adaları (COK) (1)
- Kosta Rika (CRC) (2)
- Fildişi Sahili (CIV) (2)
- Hırvatistan (CRO) (6)
- Küba (CUB) (31)
- Kıbrıs (CYP) (2)
- Çek Cumhuriyeti (ÇEK) (21)
- Danimarka (DEN) (6)
- Cibuti (DJI) (2)
- Dominika (DMA) (1)
- Dominik Cumhuriyeti (DOM) (4)
- Ekvador (ECU) (5)
- Mısır (EGY) (5)
- El Salvador (ESA) (2)
- Ekvator Ginesi (GEQ) (0)
- Eritre (ERI) (9)
- Estonya (EST) (9)
- Etiyopya (ETH) (34)
- Mikronezya (FSM) (2)
- Fiji (FIJ) (1)
- Finlandiya (FIN) (13)
- Fransa (FRA) (39)
- Fransız Polinezyası (PYF) (1)
- Gabon (GAB) (2)
- Gambiya (GAM) (2)
- Almanya (GER) (65)
- Gana (GHA) (6)
- Cebelitarık (GIB) (1)
- Büyük Britanya ve NI (GBR) (59)
- Yunanistan (GRE) (12)
- Grenada (GRN) (3)
- Guam (GUM) (2)
- Guatemala (GUA) (2)
- Gine (GUI) (2)
- Gine-Bissau (GBS) (2)
- Guyana (adam) (1)
- Haiti (HAI) (3)
- Honduras (HON) (2)
- Hong Kong (HKG) (2)
- Macaristan (HUN) (12)
- İzlanda (ISL) (2)
- Hindistan (IND) (8)
- Endonezya (INA) (2)
- İran (IRI) (7)
- Irak (IRQ) (1)
- İrlanda (IRL) (16)
- İsrail (ISR) (4)
- İtalya (ITA) (30)
- Jamaika (REÇEL) (45)
- Japonya (JPN) (48)
- Kazakistan (KAZ) (14)
- Kenya (KEN) (47)
- Kiribati (KIR) (2)
- Güney Kore (KOR) (53) (Ev sahibi)
- Kuveyt (KUW) (2)
- Kırgızistan (KGZ) (2)
- Laos (LAO) (2)
- Letonya (LAT) (13)
- Lübnan (LIB) (1)
- Lesoto (LES) (2)
- Liberya (LBR) (2)
- Libya (LBA) (1)
- Litvanya (LTU) (15)
- Makao (MAC) (1)
- Makedonya (MKD) (1)
- Madagaskar (MAD) (1)
- Malavi (MAW) (2)
- Malezya (MAS) (2)
- Maldivler (MDV) (2)
- Mali (MLI) (2)
- Malta (MLT) (2)
- Marshall Adaları (MHL) (0)
- Moritanya (MTN) (2)
- Mauritius (MRI) (2)
- Meksika (MEX) (10)
- Moldova (MDA) (3)
- Monako (MON) (1)
- Moğolistan (MGL) (2)
- Karadağ (MEB) (2)
- Fas (MAR) (19)
- Mozambik (MOZ) (2)
- Myanmar (MYA) (1)
- Namibya (NAM) (2)
- Nauru (NRU) (2)
- Nepal (NEP) (2)
- Hollanda (NED) (17)
- Yeni Zelanda (NZL) (8)
- Nikaragua (NCA) (2)
- Nijer (NIG) (2)
- Nijerya (NGR) (15)
- Kuzey Mariana Adaları (NMI) (2)
- Norveç (NOR) (13)
- Umman (OMN) (1)
- Pakistan (PAK) (1)
- Palau (PLW) (2)
- Filistin (PLE) (1)
- Panama (PAN) (2)
- Papua Yeni Gine (PNG) (2)
- Paraguay (PAR) (1)
- Peru (PER) (5)
- Filipinler (PHI) (2)
- Polonya (POL) (37)
- Portekiz (POR) (25)
- Porto Riko (PUR) (8)
- Katar (QAT) (4)
- Romanya (ROM) (8)
- Rusya (RUS) (76)
- Ruanda (RWA) (2)
- Saint Kitts ve Nevis (SKN) (4)
- Saint Lucia (LCA) (2)
- Saint Vincent ve Grenadinler (VIN) (1)
- Samoa (SAM) (1)
- San Marino (SMR) (2)
- Sao Tome ve Principe (STP) (2)
- Suudi Arabistan (KSA) (8)
- Senegal (SEN) (2)
- Sırbistan (SRB) (9)
- Seyşeller (SEY) (2)
- Sierra Leone (SLE) (2)
- Singapur (SIN) (2)
- Slovakya (SVK) (8)
- Slovenya (TİG) (9)
- Solomon Adaları (SOL) (2)
- Somali (SOM) (1)
- Güney Afrika (RSA) (32)
- İspanya (ESP) (43)
- Sri Lanka (SRI) (2)
- Sudan (SUD) (3)
- Surinam (SUR) (2)
- Svaziland (SWZ) (2)
- İsveç (SWE) (16)
- İsviçre (SUI) (15)
- Suriye (SYR) (1)
- Çin Taipei (TPE) (7)
- Tacikistan (TJK) (2)
- Tanzanya (TAN) (1)
- Tayland (THA) (6)
- Doğu Timor (TLS) (1)
- Togo (TOG) (1)
- Tonga (TGA) (2)
- Trinidad ve Tobago (TRI) (16)
- Tunus (TUN) (5)
- Türkiye (TUR) (20)
- Türkmenistan (TKM) (2)
- Turks ve Caicos Adaları (TKS) (0)
- Tuvalu (TÜV) (2)
- Uganda (UGA) (12)
- Ukrayna (UKR) (55)
- Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) (2)
- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) (127)
- Uruguay (URU) (2)
- ABD Virjin Adaları (ISV) (3)
- Özbekistan (UZB) (7)
- Vanuatu (VAN) (2)
- Venezuela (VEN) (3)
- Vietnam (VIE) (1)
- Yemen (YEM) (2)
- Zambiya (ZAM) (3)
- Zimbabve (ZIM) (4)
Ayrıca bakınız
Atletizm WikiProjesi |