1962 Britanya İmparatorluğu ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları - 1962 British Empire and Commonwealth Games
ev sahibi şehir | Perth , Batı Avustralya, Avustralya |
---|---|
katılan uluslar | 35 |
katılan sporcular | 863 |
Etkinlikler | 104 |
Açılış töreni | 22 Kasım |
Kapanış töreni | 1 Aralık |
tarafından resmi olarak açıldı | Prens Philip, Edinburgh Dükü |
Sporcunun Yemini | Ivan Lund |
ana mekan | Perry Lakes Stadyumu |
1962 İngiliz İmparatorluğu ve Commonwealth Games gerçekleştirildi Perth 1 Aralık 1962'de atletik olaylara 22 Kasım, Batı Avustralya düzenlendi Perry Göller Stadı'nda banliyösünde Floreat de ve yüzme etkinlikleri Beatty Park içinde Kuzey Perth . Tekerlekli sandalyeli sporcular için 1962 Commonwealth Paraplejik Oyunlarından sonra yapıldı .
Mekanlar
Özel olarak inşa edilmiş Beatty Park ve Perry Lakes Stadyumu dışındaki çoğu mekan mevcut tesislerdi.
- Atletizm , Açılış ve Kapanış Törenleri – Perry Lakes Stadyumu , Floreat
- Kaseler – Dalkeith Nedlands Bowling Kulübü, Dalkeith
- Boks – Perry Lakes Boks Stadyumu , Floreat
- Bisiklet, parkur – Monger Gölü Velodrome , Leederville
- Bisiklete binme, yol – Kings Park , Perth
- Eskrim – Victoria Park Ordu Tatbikat Salonu, Victoria Park
- Kürek - Canning River , Applecross
- Yüzme – Beatty Park , Leederville
- Halter – Güney Perth Belediye Binası, Güney Perth
- Güreş - Royal King's Park Tenis Kulübü , Perth
- Sporcular Köyü – Commonwealth Games Village, City Beach
Katılan takımlar
1962 Britanya İmparatorluğu ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarında 35 takım temsil edildi.
(İlk kez yarışan takımlar koyu renkle gösterilmiştir ).
Ülkelere göre madalyalar
Not: Bu Oyunlarda kullanılan madalyalar, boyun zincirine sahip ilk madalyalardı. Önceki tüm oyunların madalyaları sunum kutularındaydı.
* Ev sahibi ülke ( Avustralya )
Sıra | Ulus | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Avustralya (AUS) * | 38 | 36 | 31 | 105 |
2 | İngiltere (ENG) | 29 | 22 | 27 | 78 |
3 | Yeni Zelanda (NZL) | 10 | 12 | 10 | 32 |
4 | Pakistan (PAK) | 8 | 1 | 0 | 9 |
5 | Kanada (CAN) | 4 | 12 | 15 | 31 |
6 | İskoçya (SCO) | 4 | 7 | 3 | 14 |
7 | Gana (GHA) | 3 | 5 | 1 | 9 |
8 | Jamaika (REÇEL) | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Kenya (KEN) | 2 | 2 | 1 | 5 |
10 | Singapur (SIN) | 2 | 0 | 0 | 2 |
11 | Uganda (UGA) | 1 | 1 | 4 | 6 |
12 | Rodezya ve Nyasaland (FRN) | 0 | 2 | 5 | 7 |
13 | Galler (WAL) | 0 | 2 | 4 | 6 |
14 | Bahamalar (BAH) | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Fiji (FIJ) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Trinidad ve Tobago (TTO) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
17 | Barbados (BAR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
İngiliz Guyanası (BGU) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jersey (JEY) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Malaya (Malaya) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kuzey İrlanda (NIR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Papua ve Yeni Gine | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplamlar (22 ülke) | 104 | 104 | 112 | 320 |
Etkinliğe göre madalyalar
Atletizm
Yer: Perry Lakes Stadyumu , Floreat
kaseler
Yer: Dalkeith Nedlands Bowling Kulübü, Dalkeith
Boks
Yer: Perry Lakes Boks Stadyumu , Floreat
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |
Flyweight | erkekler | Bobby Mallon ( SCO ) | Cassis Aryee ( GHA ) | Philip Waruinge ( KEN ) |
Mike Pye ( TR ) | ||||
horoz siklet | erkekler | Jeff Dynevor ( AUS ) | Sammy Manastırı ( GHA ) | J. Sentongo ( UGA ) |
Peter Benneyworth ( ENG ) | ||||
tüy ağırlığı | erkekler | John McDermott ( SCO ) | Ali Cuma ( KEN ) | Turori George ( NZL ) |
Ted Stone ( AUS ) | ||||
Hafif | erkekler | Eddie Blay ( GHA ) | Kesi Odongo ( UGA ) | Çeltik Donovan ( NZL ) |
Brian Whelan ( İng ) | ||||
Hafif Ağır Siklet | erkekler | Clement Quartey ( GHA ) | Dick McTaggart ( SCO ) | Harvey Reti ( CAN ) |
Brian Brazier ( ENG ) | ||||
orta siklet | erkekler | Wallace Coe ( NZL ) | John Pritchett ( İng ) | Albert Turmel ( JER ) |
Hafif Orta Siklet | erkekler | Harold Mann ( CAN ) | Brian Benson ( FRN ) | F. Nyangweso ( UGA ) |
Kenneth Hopkins ( PNG ) | ||||
orta sıklet | erkekler | Cephas Colquhoun ( REÇEL ) | Thomas Arimi ( GHA ) | Moses Evans ( FIJ ) |
Hafif Ağır Siklet | erkekler | Tony Madigan ( AUS ) | Jojo Milleri ( GHA ) | Hans Christie ( NIR ) |
Tom Menzies ( SCO ) | ||||
ağır sıklet | erkekler | George Oywello ( UGA ) | Bill Kini ( NZL ) | Holgar Johansen ( FIJ ) |
Graham Robinson ( AUS ) |
Bisiklet sürmek
Bisikleti takip et
Yer: Monger Gölü Velodrome , Leederville
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | ||||
Deneme süresi | erkekler | Peter Bartels ( Avustralya ) | 00:01:13 | Ian Chapman ( AUS ) | 00:01:13 | Roger Whitfield ( TR ) | 00:01:14 |
sürat koşusu | erkekler | Tom Harrison ( AUS ) | Karl Barton ( ENG ) | Ian Browne ( AUS ) | |||
Bireysel Takip | erkekler | Maxwell Langshaw ( AUS ) | 00:05:08 | Richard Hine ( AUS ) | 00:05:13 | Harry Jackson ( TR ) | 00:05:14 |
10 Mil Çizik | erkekler | Doug Adams ( AUS ) | 00:22:11 | Warren Johnston ( NZL ) | John Clarey ( ENG ) |
Yol bisikleti
Yer: Kings Park , Perth
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | ||||
Yol yarışı | erkekler | Wes Mason ( ENG ) | 05:20:26 | Anthony Walsh ( NZL ) | 05:20:27 | Laurie Byers ( NZL ) | 05:20:27 |
eskrim
Yer: Victoria Park Ordu Tatbikat Salonu, Victoria Park
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |
Folyo | erkekler | Sandy Leckie ( SCO ) | Allan Jay ( İng ) | Ralph Cooperman ( İng ) |
Folyo – Takım | erkekler |
İngiltere Allan Jay Ralph Cooperman René Paul |
Avustralya Brian McCowage David McKenzie Ivan Lund |
Kanada Benedek Simo Carl Schwende John Andru |
Epe | erkekler | Ivan Lund ( AUS ) | John Pelling ( TR ) | Peter Jacobs ( TR ) |
Épée – Takım | erkekler |
İngiltere John Pelling Mike Howard Peter Jacobs |
Avustralya Ivan Lund John Humphreys Mike Diamond |
Kanada Carl Schwende Peter Bakonyi Robert Foxcroft |
kılıç | erkekler | Ralph Cooperman ( İng ) | Benedek Simo ( CAN ) | John Andru ( CAN ) |
Sabre – Takım | erkekler |
İngiltere Ralph Cooperman George Birks Michael Amberg |
Kanada Benedek Simo Carl Schwende John Andru Robert Foxcroft |
Yeni Zelanda Brian Pickworth Michael Henderson Bob Binning |
Folyo | KADIN | Melodi Coleman ( NZL ) | Johanna Kış ( Avustralya ) | Janet Höpner ( AUS ) |
Kürek
Yer: Canning River , Applecross
Yüzme
Yer: Beatty Parkı , Leederville
Erkekler etkinlikleri
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
110 yarda serbest stil | Dick Pound ( CAN ) | 55.8 | Bob McGregor ( SCO ) | 56.1 | David Dickson ( AUS ) | 56.1 |
440 yarda serbest stil | Murray Gül ( AUS ) | 4:20.0 | Allan Wood ( AUS ) | 4:22.5 | Bob Windle ( AUS ) | 4:23.1 |
1650 yarda serbest stil | Murray Gül ( AUS ) | 17:18.1 | Bob Windle ( AUS ) | 17:44.5 | Allan Wood ( AUS ) | 17:55.6 |
110 yard sırtüstü | Graham Sykes ( TR ) | 1.04.5 | Julian Carroll ( AUS ) | 1:05.4 | Wayne Vincent ( AUS ) | 1: 06.2 |
220 yard sırtüstü | Julian Carroll ( AUS ) | 2:20.9 | Tony Fingleton ( AUS ) | 2:21.0 | Alan Robertson ( NZL ) | 2:23.0 |
110 yard kurbağalama | Ian O'Brien ( AUS ) | 1:11.4 | William Burton ( AUS ) | 1:13.9 | Steve Rabinovitch ( CAN ) | 1:14.1 |
220 yard kurbağalama | Ian O'Brien ( AUS ) | 2:38.2 | William Burton ( AUS ) | 2:42.1 | Neil Nicholson ( İng ) | 2:42.6 |
110 yarda kelebek | Kevin Berry ( AUS ) | 59.5 | Neville Hayes ( AUS ) | 1:02.3 | Aldwin Meinhardt ( CAN ) | 1:02,6 |
220 yarda kelebek | Kevin Berry ( AUS ) | 2::10.8 | Neville Hayes ( AUS ) | 2: 16.3 | Brett Hill ( Avustralya ) | 2:18.7 |
440 yarda bireysel karışık | Alex Alexander ( AUS ) | 5:15.3 | John Oravainen ( AUS ) | 5:16.3 | John Kelso ( CAN ) | 5:16.5 |
4×110 yard serbest stil bayrak yarışı |
Avustralya David Dickson Murray Rose Peter Doak Peter Phelps |
3:43.9 |
Kanada Aldwin Meinhardt Sandy Gilchrist Jack Kelso Dick Pound |
3: 48.3 |
İngiltere Rodney Clayden John Martin-Dye Peter Kendrew Stanley Clarke |
3:51.3 |
4×220 yarda serbest stil bayrak yarışı |
Avustralya Allan Wood Anthony Strahan Murray Rose Bob Windle |
8:13.4 |
Kanada Aldwin Meinhardt Sandy Gilchrist Jack Kelso Dick Pound |
8:42.4 |
İngiltere John Martin-Dye Peter Kendrew Richard Campion Stanley Clarke |
8:46.0 |
4×110 yard karışık bayrak yarışı |
Avustralya David Dickson Ian O'Brien Julian Carroll Kevin Berry |
4:12.4 |
İngiltere Graham Sykes Neil Nicholson Peter Kendrew Terry Glenville |
4: 19.9 |
Kanada Aldwin Meinhardt Jack Kelso Dick Pound Steve Rabinovitch |
4: 19.9 |
Kadın etkinlikleri
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
110 yarda serbest stil | Dawn Fraser ( AUS ) | 59.5 | Robyn Dikenli ( AUS ) | 1:03,8 | Mary Stewart ( CAN ) | 1:04.4 |
440 yarda serbest stil | Dawn Fraser ( AUS ) | 4: 51.4 | Ilsa Konrads ( Avustralya ) | 4: 55.0 | Liz Uzun ( ENG ) | 5:00.4 |
110 yard sırtüstü | Linda Ludgrove ( ENG ) | 1:11.1 | Pam Çavuş ( AUS ) | 1: 11,5 | Sylvia Lewis ( TR ) | 1:12,2 |
220 yard sırtüstü | Linda Ludgrove ( ENG ) | 2:35.2 | Sylvia Lewis ( TR ) | 2:36.7 | Pam Çavuş ( AUS ) | 2:37.5 |
110 yard kurbağalama | Anita Lonsbrough ( ENG ) | 1:21.3 | Vivien Haddon ( NZL ) | 1:21.3 | Dorinda Fraser ( ENG ) | 1:21.7 |
220 yard kurbağalama | Anita Lonsbrough ( ENG ) | 2:51.7 | Jackie Enfield ( ENG ) | 2:54.7 | Vivien Haddon ( NZL ) | 2:56.3 |
110 yarda kelebek | Mary Stewart ( CAN ) | 1:10.1 | Mary-Anne Cotterill ( ENG ) | 1:11.2 | Linda McGill ( AUS ) | 1:11.6 |
440 yarda bireysel karışık | Anita Lonsbrough ( ENG ) | 5:38.6 | Linda McGill ( AUS ) | 5: 46.1 | Jennifer Corish ( AUS ) | 5:53.0 |
4×110 yard serbest stil bayrak yarışı |
Avustralya Şafağı Fraser Lynette Bell Robyn Thorn Ruth Everuss |
4: 11.0 |
Kanada M. Sevigny M.P. Stewart Patricia Thompson Sara Berber |
4:21.1 |
İngiltere Diana Wilkinson Elizabeth Long Linda Amos Sandra Keen |
4:21.3 |
4×110 yard karışık bayrak yarışı |
Avustralya Şafağı Fraser Linda McGill Marguerite Ruygrok Pamela Çavuş |
4:45.9 |
İngiltere Anita Lonsbrough Diana Wilkinson Linda Ludgrove Mary-Anne Cotterill |
4: 47.9 |
Canada A.J. Glendenning MP Stewart Patricia Thompson Sara Berber |
4:48.1 |
Dalış
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | ||||
3 Metre Sıçrama Tahtası Dalışı | erkekler | Brian Phelps ( ENG ) | 154.14 | Thomas Dinsley ( CAN ) | 147.22 | Ernest Meissner ( CAN ) | 145.03 |
10 Metre Highboard [Platform] Dalış | erkekler | Brian Phelps ( ENG ) | 168.35 | Graham Deuble ( AUS ) | 151 | Tony Kitcher ( TR ) | 150.81 |
3 Metre Sıçrama Tahtası Dalışı | KADIN | Susan Şövalye ( AUS ) | 134.72 | Liz Ferris ( ENG ) | 132.74 | Lorraine McArthur ( AUS ) | 125.13 |
10 Metre Highboard [Platform] Dalış | KADIN | Susan Şövalye ( AUS ) | 101.15 | Margaret Austen ( İng ) | 98.93 | Patricia Plowman ( AUS ) | 91.79 |
Ağırlık kaldırma
Yer: Güney Perth Belediye Binası, Güney Perth
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | ||||
Bantamweight – Genel | erkekler | Chua Phung Kim ( SIN ) | 322 | Allen Salter ( CAN ) | 310.5 | Martin Dias ( BGU ) | 306 |
Tüy Siklet - Genel | erkekler | George Newton ( İng ) | 326.5 | Ieuan Owen ( WAL ) | 292.5 | Cheong Kam Hong ( Malaya ) | 281 |
Hafif – Genel | erkekler | Carlton Göring ( ENG ) | 351.5 | Alan Oshyer ( AUS ) | 340 | Jimmy Moir ( SCO ) | 340 |
Orta Siklet – Genel | erkekler | Tan Howe Liang ( SIN ) | 390 | Pierre St.-Jean ( CAN ) | 376 | Horace Johnson ( WAL ) | 372 |
Hafif Ağır Siklet – Genel | erkekler | Phil Caira ( SCO ) | 408 | George Manners ( ENG ) | 403.5 | Peter Arthur ( WAL ) | 392 |
Orta Ağır Siklet – Genel | erkekler | Louis Martin ( İng ) | 469,5 | Cosford Beyaz ( CAN ) | 408 | Jackie Samuel ( TRI ) | 399 |
Ağır Sıklet – Genel | erkekler | Arthur Shannos ( AUS ) | 465 | Don Oliver ( NZL ) | 465 | Brandon Bailey ( TRI ) | 440 |
Güreş
Yer: Royal King's Park Tenis Kulübü , Perth
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |
Flyweight | erkekler | Muhammed Niaz Din ( PAK ) | Peter Michienzi ( CAN ) | Warren Nisbet ( NZL ) |
horoz siklet | erkekler | Siraj-ud-Din ( PAK ) | Walter Boncuklanma ( ENG ) | James Turnbull ( SCO ) |
tüy ağırlığı | erkekler | Ala-ud-Din ( PAK ) | Matti Jutila ( CAN ) | Albert Aspen ( ENG ) |
Hafif | erkekler | Muhammed Eşref ( PAK ) | Sid Bataklığı ( AUS ) | Kurt Boese ( CAN ) |
orta siklet | erkekler | Muhammed Beşir ( PAK ) | Philip Oberlander ( CAN ) | Len Allen ( TR ) |
orta sıklet | erkekler | Muhammed Faiz ( PAK ) | Michael Benarik ( AUS ) | Fred Thomas ( NZL ) |
Hafif Ağır Siklet | erkekler | Tony Buck ( TR ) | Muhammed Said ( PAK ) | Jim Armstrong ( AUS ) |
ağır sıklet | erkekler | Muhammed Niaz ( PAK ) | Ray Mitchell ( AUS ) | Denis McNamara ( TR ) |
Ayrıca bakınız
Referanslar
Dış bağlantılar
- Commonwealth Oyunları Resmi Sitesi
- 1962 Britanya İmparatorluğu ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları - Avustralya Milletler Topluluğu Oyunları Derneği resmi web sitesi
Önceki Halleri Cardiff |
İngiliz İmparatorluğu ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları Perth VII İngiliz İmparatorluğu ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları |
Kingston tarafından başarılı |