Çin Komünist Partisi 18. Merkez Komitesi - 18th Central Committee of the Chinese Communist Party
18. Merkez Komitesi | |
---|---|
15 Kasım 2012 – 23 Ekim 2017 | |
Memurlar | |
Genel sekreter | Xi Jinping |
1. sıra sekreter | Liu Yunşan |
İç gruplar | Politbüro Daimi Komitesi: 7 üye Politbüro: 25 üye Sekreterlik: 7 üye Askeri Komisyon: 7 üye |
aparat | |
Hayır bölümlerin | 4 |
Çin Komünist Partisi 18. Merkez Komitesi tarafından seçildi 18. Ulusal Kongresi 15 Kasım 2012 tarihinde, ve communing kadar genel kurullarda oturdu 19. Ulusal Kongresi resmen tarafından geçildi 2017 yılında 17 Merkez Komitesi .
Komite, asil ve yedek üyelerden oluşur. Bir üyenin oy hakkı varken, yedek üyenin oy hakkı yoktur. Bir asil üyenin TK'den çıkarılması halinde, boşalan yer bir sonraki komite genel kurulunda bir yedek üye tarafından doldurulur - lehte en fazla onay oyu alan yedek üye, öncelik sırasına göre en yüksektir. Merkez Komitesine seçilebilmek için bir adayın en az beş yıllık parti üyesi olması gerekir.
2012'deki ilk genel kurul toplantısı, Merkez Komitesi'nin oturumda olmadığı zamanlarda yetkilerinin kullanıldığı organların seçilmesinden sorumluydu : Politbüro ve Politbüro Daimi Komitesi . Ayrıca Sekreterlik, Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu ve Daimi Komitesi üyelerini onaylamaktan da sorumluydu. Mart 2013'teki ikinci genel kurul oturumu, eyalet pozisyonları için adayların belirlenmesinden sorumluydu.
18. Merkez Komitesinin geri kalan genel kurul toplantıları, Deng döneminden bu yana görülmemiş bir ölçekte, "kapsamlı biçimde derinleşen reformlar", "ülkeni yasalara göre yönetmek" ve bir devletin inşasını tamamlamak dahil olmak üzere çok çeşitli reform programlarını duyurmakla biliniyordu. " orta derecede müreffeh toplum ". 18. MK ayrıca, parti tarihindeki yolsuzluk nedeniyle organdan ihraç edilen en yüksek sayıda üyeye de tanık oldu.
18. MK, " koltuk sayısından fazla aday " yöntemi kullanılarak seçildi . 18. Ulusal Kongre'de delegeler, 205 tam üyelik için 224 olası aday ve 171 yedek üye için 190 aday için oy kullanabilirler. Üye adaylarının yüzde 8,5'i ve yedek adayların yüzde 10'u seçilemedi. 373 asil ve yedek üyeden 184'ü (yani yüzde 48,9) ilk kez Merkez Komitesi'ne seçildi. 1960'larda doğan dokuz üyeden beşi ( yabancı yorumcular tarafından Tuanpai olarak adlandırılan) Komünist Gençlik Birliği ile ilişkiliydi .
Daha önce yüksek rütbeli yetkililerin (" prensler " olarak bilinir) birkaç çocuğu , 18. MK'da tam üyelik elde etmeyi başardı, ancak birkaçı yedek üye olarak adlandırıldı. Çalışmış üye sayısı -merkez kontrollü kamu iktisadi teşebbüslerinin içinde birinden artan 17 CC ise, altı Zhang Ruimin (başkanı Haier ) yeniden seçildi. Ordudan üye sayısı, bir önceki komiteye göre yüzde 20 civarında sabit kaldı ve uzun süredir devam eden bir geleneği sürdürdü.
Anahtarlar
Kısaltmalar | |
---|---|
IDUCC | Doğrudan Merkez Komitesine Bağlı Kurumlar |
K | Anahtarlar |
CIM | Bu durumda PSC, PB, ST ve CMC üyeliği anlamına gelen merkezi kurum üyeliği |
PSC | Siyasi Büro Daimi Komitesi |
PB | Siyasi Büro |
NS | Sekreterlik |
CMC | Merkez Askeri Komisyonu |
SC-CCDI | Komitesi Daimi ait Disiplin Muayene için Merkez Komisyonu |
CCDI | Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu |
TBMCC | Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı |
NL | Ulusal Lider |
DNL | Ulusal Lider Yardımcısı |
ÖĞLEDEN SONRA | İl-Bakanlık |
SPM | İlçe (bakan yardımcısı) |
DE | Bölüm-il düzeyi |
Adm. | Amiral |
V-Adm. | Koramiral |
Gen. | Genel |
Teğmen Gen. | Korgeneral |
Binbaşı Gen. | Tümgeneral |
Anahtarlar | |
♀ | Bireyin kadın olduğunu gösterir. |
↑ | Bireyin yedekten üyeliğe yükseltildiğini gösterir |
♮ | Bireyin CCDI soruşturmasından sonra Komünist Partiden ihraç edildiğini gösterir. |
₪ | Bireyin CCDI tarafından soruşturmaya tabi tutulduğunu ve disiplin cezasına çarptırıldığını ancak sonuçların kamuya açıklanmadığını veya rütbesinin düşürüldüğünü ancak partiden ihraç edilmediğini gösterir. |
∞ | Bireyin aktif siyasi pozisyonlardan emekli olduğunu gösterir. |
§ | Kişinin askeri personel olduğunu gösterir. |
↔ | Kişinin askeri personel olduğunu ve aktif askerlikten emekli olduğunu gösterir. |
Not | Aynı sütunda iki anahtar kullanılıyorsa, bireyin her ikisinin de bir şey olduğunu gösterir. Örneğin, "♀§" bireyin kadın (♀) ve askeri personel (§) olduğunu belirtir. |
plenumlar
plenum | başlangıç-bitiş | Uzunluk | Özet |
---|---|---|---|
1. Genel Oturum | 15 Kasım 2012 | 1 gün | Xi Jinping , Genel Sekreter ve CMC Başkanı seçildi . 25 üyeli bir Politbüro , 7 üyeli Politbüro Daimi Komitesi ve birinci düzey sekreter olarak Liu Yunshan ile yedi üyeli Sekreterya seçildi. Plenum , CCDI 1. Genel Kurulu tarafından seçilen SC-CCDI bileşimini ve Wang Qishan'ın CCDI Sekreteri , CCDI Genel Sekreteri ve birkaç CCDI sekreter yardımcısı olarak seçilmesini onayladı . |
2. Genel Oturum | 26–28 Şubat 2013 | 3 gün | Toplantıda, 12. Ulusal Halk Kongresi ve 12. CPPCC Ulusal Komitesi'ndeki önde gelen görevler için aday listelerinin yanı sıra , "daha basit ve merkezi olmayan bir yönetim" hedefleyen bir Devlet Konseyi yeniden yapılandırma planı onaylandı . |
3. Genel Oturum | 9–12 Kasım 2013 | 4 gün | Xi Jinping, Politbüro adına "Reformları Kapsamlı Bir Şekilde Derinleştirmeye İlişkin Temel Konulara İlişkin Karar" başlıklı bir rapor hazırladı. Kaynakların piyasa dağılımına resmi konuşmada "belirleyici bir rol" verildi. 2020 yılına kadar önemli sonuçlar elde etmek amacıyla bankacılık sistemini liberalleştirmek için prosedürler alındı. Ulusal Güvenlik Komisyonu ve Kapsamlı Derinleştirme Reformları için Merkezi Lider Grup kuruldu ve her ikisi de Xi tarafından yönetiliyor. Toplantı , emek yoluyla yeniden eğitimin kaldırılmasını ve tek çocuk politikasının gevşetilmesini öngördü . |
4. Genel Oturum | 20–23 Ekim 2014 | 4 gün | Kapsamlı bir yasal reform paketini onayladı. Karar, Komünist Parti yönetiminin üstünlüğünü onayladı ve Anayasa'nın önemini vurguladı. Devre mahkemeleri (巡视法庭) ve yargılar arası devre mahkemeleri ve savcılık kurumları kurmaya karar verdi . Kararda ayrıca, belediye ve alt düzey mahkemelerdeki mahkeme kaynaklarının yönetiminin doğrudan il düzeyinde yönetileceği belirtildi. Merkez Komitesi , 1. Genel Kurul'un ardından başlatılan yolsuzlukla mücadele kampanyası sırasında görevden alınan yetkililer olan Yang Jinshan , Jiang Jiemin ve Li Dongsheng'in sınır dışı edilmesine yönelik kararı onayladı . |
5. Genel Oturum | 26–29 Ekim 2015 | 4 gün | Oturumda, yoksullukla mücadeleye ilişkin hükümler içeren 13. beş yıllık planın bir taslağı kabul edildi. Daha az varlıklı ailelerin çocukları için orta öğretim, okul ücretleri de dahil olmak üzere kademeli olarak ücretsiz hale getirilecek; belge ayrıca 2020 yılına kadar "kapsamlı bir refah toplumu" ve "yoksulluk bölgelerinin" ( pembeunxian ) tamamen ortadan kaldırılması ve tek çocuk politikasının evrensel olarak gevşetilmesi çağrısında bulundu : evli çiftlerin artık iki çocuğu olabilir. Merkez Komitesi, MK üyeleri Ling Jihua , Zhou Benshun , Yang Dongliang ve MK yedek üyeleri Zhu Mingguo , Wang Min , Chen Chuanping , Qiu He , Yang Weize , Pan Yiyang ve Yu Yuanhui'nin partiden ihraç edilmesini onaylayan bir kararı onayladı ; o zamanlar bu, herhangi bir TK genel kurulu sırasında yolsuzluk nedeniyle ihraç edilen şimdiye kadarki en yüksek TK üyesi sayısıydı; rekor iki yıl sonra 7. plenumda kırıldı. |
6. Genel Oturum | 24-27 Ekim 2016 | 4 gün | 6. plenumun ana odak noktası “Komünist Partinin katı disiplini ve denetimi” idi. Xi Jinping, yerel yönetimde karar verme sürecinde daha fazla şeffaflık için çabaladı ve bu, aynı zamanda Çin Komünist Partisi'nin denizaşırı ülkelerde olumlu bir imajı oluşturma çabasını da temsil ediyor. Bu, Çin'in siyasi sistemi içinde aktif olarak desteklenen yolsuzlukla mücadele kampanyasına ek olarak. Xi, partinin " liderlik çekirdeği " ilan edildi . Merkez Komitesi MK üyesi sınırdışı teyit eden bir kararı kabul Wang Min ve CC yedek üye Lü Xiwen , Fan Changmi ve Niu Zhizhong . |
7. Genel Oturum | 11–14 Ekim 2017 | 4 gün | 7. Plenum, son beş yılın kazanımlarını teyit etmek ve 19. Parti Kongresi için zemin hazırlamak üzere toplanan 18. Merkez Komitesinin son genel oturumuydu. Plenum, Sun Zhengcai , Wu Aiying , Su Shulin , Wang Sanyun , Xiang Junbo , Wang Jianping , Tian Xiusi , Li Yunfeng , Yang Chongyong ve Mo Jiancheng'in Komünist Partiden ihraç edildiğini doğruladı ; Li Liguo ve Yang Huanning'e verilen iki yıllık parti denetimli serbestliğini onayladı ; Zhang Xiwu'nun tüm parti pozisyonlarından uzaklaştırıldığını doğruladı . Plenum, Kültür Devrimi sonrası parti tarihinde tek bir plenumda en fazla ihraç sayısına tanık oldu. |
aparat
Bölüm düzeyindeki kurumların başkanları
Kurum | İsim (doğum-ölüm) |
Hanzi | göreve başladı | sol ofis | görev süresi |
---|---|---|---|---|---|
Disiplin Denetim Organları Merkez Komisyonu |
Wang Qishan (1948 doğumlu) |
王岐山 | 15 Kasım 2012 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 344 gün |
Merkezi Uluslararası İrtibat Departmanı |
Wang Jiarui (1949 doğumlu) |
王家瑞 | 15 Kasım 2012 | 16 Kasım 2015 | 3 yıl 1 gün |
Şarkı Tao (1955 doğumlu) |
宋涛 | 16 Kasım 2015 | 23 Ekim 2017 | 1 yıl 341 gün | |
Merkez Teşkilat Başkanlığı |
Zhao Leji (1957 doğumlu) |
赵乐际 | 15 Kasım 2012 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 344 gün |
Merkez Politika Araştırma Ofisi |
Wang Huning (1955 doğumlu) |
王沪宁 | 15 Kasım 2012 | 23 Ekim 2017 | 4 yıl 342 gün |
Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu |
Meng Jianzhu (1947 doğumlu) |
孟建柱 | 15 Kasım 2012 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 344 gün |
Merkez Tanıtım Departmanı |
Liu Qibao (1953 doğumlu) |
刘奇葆 | 21 Kasım 2012 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 338 gün |
Orta Tayvan Görev Ofisi |
Wang Yi (1953 doğumlu) |
王毅 | 15 Kasım 2012 | 17 Mart 2013 | 122 gün |
Zhang Zhijun (1953 doğumlu) |
张志军 | 17 Mart 2013 | 23 Ekim 2017 | 4 yıl 220 gün | |
Merkez Birleşik Ön Çalışma Departmanı |
Ling Jihua (1956 doğumlu) |
令计划 | 15 Kasım 2012 | 31 Aralık 2013 | 2 yıl 46 gün |
Güneş Chunlan (1950 doğumlu) |
孙春兰 | 31 Aralık 2014 | 25 Ekim 2017 | 2 yıl 298 gün | |
Genel Ofis |
Li Zhanshu (1950 doğumlu) |
栗战书 | 15 Kasım 2012 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 344 gün |
Merkez Kurumsal Teşkilat Komisyonu Genel Müdürlüğü |
Wang Yongqing (1959 doğumlu) |
汪永清 | 15 Kasım 2012 | Nisan 2013 | 137 gün |
Zhang Jinan (1957 doğumlu) |
张纪南 | Nisan 2013 | 23 Ekim 2017 | 4 yıl 205 gün | |
Mali ve Ekonomik İşler Merkezi Lider Grubu Genel Ofisi |
Zhu Zhixin (1949 doğumlu) |
朱之鑫 | 15 Kasım 2012 | Mart 2013 | 106 gün |
Liu He (1952 doğumlu) |
刘鹤 | Mart 2013 | 23 Ekim 2017 | 4 yıl 236 gün | |
Dış İlişkiler Lider Grubu Genel Ofisi |
Dai Bingguo (1941 doğumlu) |
戴秉国 | 15 Kasım 2012 | 14 Mart 2013 | 119 gün |
Yang Jiechi (1950 doğumlu) |
杨洁篪 | 14 Mart 2013 | 23 Ekim 2017 | 4 yıl 223 gün | |
Uluslararası İletişim Ofisi |
Wang Chen (1950 doğumlu) |
王晨 | 15 Kasım 2012 | 14 Mart 2013 | 119 gün |
Cai Mingzhao (1955 doğumlu) |
蔡名照 | 14 Mart 2013 | Aralık 2014 | 1 yıl 262 gün | |
Jiang Jianguo (1956 doğumlu) |
蒋建国 | Ocak 2015 | 23 Ekim 2017 | 2 yıl 295 gün | |
Doğrudan Merkez Komitesine Bağlı Organların Çalışma Komitesi |
Li Zhanshu (1950 doğumlu) |
栗战书 | 15 Kasım 2012 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 344 gün |
IDUCC kurumlarının başkanları
Kurum | İsim (doğum-ölüm) |
Hanzi | göreve başladı | sol ofis | görev süresi |
---|---|---|---|---|---|
Merkezi Derleme ve Çeviri Bürosu |
Yi Junqing (1958 doğumlu) |
衣俊卿 | 15 Kasım 2012 | 15 Ocak 2013 | 61 gün |
Jia Gaojian (1959 doğumlu) |
贾高建 | 15 Ocak 2013 | 23 Ekim 2017 | 4 yıl 281 gün | |
Merkez Edebiyat Araştırma Ofisi |
Uzun Rong (1953 doğumlu) |
冷溶 | 15 Kasım 2012 | 23 Ekim 2017 | 3 yıl 326 gün |
Merkez Parti Tarihi Araştırma Merkezi |
Ouyang Şarkısı (1948 doğumlu) |
欧阳淞 | 15 Kasım 2012 | Aralık 2013 | 1 yıl 16 gün |
Qu Qingshan (1957 doğumlu) |
曲青山 | Aralık 2013 | 23 Ekim 2017 | 3 yıl 326 gün | |
Merkez Parti Okulu |
Liu Yunshan (1947 doğumlu) |
刘云山 | 15 Ocak 2013 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 283 gün |
Çin Yönetici Liderlik Akademisi, Jinggangshan |
Zhao Leji (1957 doğumlu) |
赵乐际 | 15 Kasım 2012 | 25 Ekim 2017 | 4 yıl 344 gün |
Çin Yönetici Liderlik Akademisi, Pudong | |||||
Çin Yönetici Liderlik Akademisi, Yan'an | |||||
Guangming Günlük |
O Dongping (1955 doğumlu) |
何东平 | 15 Kasım 2012 | 23 Ekim 2017 | 4 yıl 342 gün |
Halkın Günlük |
Zhang Yannong (1948 doğumlu) |
张研农 | 15 Kasım 2012 | 30 Nisan 2014 | 1 yıl 166 gün |
Yang Zhenwu (1955 doğumlu) |
杨振武 | 30 Nisan 2014 | 23 Ekim 2017 | 3 yıl 176 gün | |
Qiushi |
Li Baoshan (1955 doğumlu) |
李宝善 | 15 Kasım 2012 | 30 Nisan 2014 | 1 yıl 166 gün |
Li Jie (1955 doğumlu) |
李捷 | 1 Mayıs 2014 | 23 Ekim 2017 | 3 yıl 175 gün |
Üyelik
Üyeler
- Notlar
- Ad, Etnik Köken, Görev, Rütbe ve kurumsal üyelik Hanzi sütununa göre listelenir, ancak sütun başlıklarının yanındaki düğmeye basılarak alfabetik olarak sıralanabilir.
- Hanzi sütunu, resmi sipariş yöntemi olan soyadlarındaki vuruş sayısına göre listelenmiştir .
- Listelenen rütbeler, her bireyin görev süresi boyunca sahip olduğu en yüksek rütbedir; Merkez Komite'deki görev süreleri boyunca ilçe-il-bakanlık düzeyinden il-bakanlık düzeyine terfi etseler, il-bakan düzeyinde sıralanırlar; askeri rütbeler, sivil organlarda görev yapan askeri görevliler hariç, sivil rütbelerden ayrı olarak listelenir; bu durumda hem askeri hem de sivil rütbeler listelenir.
- Ofis sütunu, bireyin Merkez Komite'deki görev süresi boyunca (yani 2012 ile 2017 arasında) sahip olduğu görevleri listeler ve kariyerleri boyunca sahip oldukları görevlerin kapsamlı bir listesi olması amaçlanmamıştır; kişi farklı ofisler arasında transfer edildiyse, her bir ofisi tuttukları süreyi belirtmek için tarihler eklenir. Genel olarak, 18. Parti Kongresi'nin sonuçlanması ile Mart 2013'te Ulusal Halk Kongresi arasında yapılan ofisler hariçtir. Tarihler sadece görev süresini yansıtır dahilinde CC oturum süresince; bu nedenle, örneğin parantez içindeki terimi 2012-2015'i gösteren biri, 2012'den itibaren göreve geldiklerini ima etmez; Benzer şekilde, 2017 yılında görev süresi sona erenler, 2017 yılında bu görevden ayrıldıklarını göstermez.
- Yalnızca maddi ofisler listelenir; örneğin, bir kişinin hem il parti sekreteri hem de il Halk Kongresi başkanı olarak görev yapması adettendir. Bu tabloda, ikinci başlık listelenmemiştir.
İsim (doğum-ölüm) |
Hanzi | K | Etnik köken | Ofis | Rütbe | Vesika | CIM & CCDI üyeliği |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Yu Guangzhou (1953 doğumlu) |
于广洲 |
-
|
Han | Gümrük Genel Müdürlüğü Direktörü |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Xi Jinping (1953 doğumlu) |
习近平 |
-
|
Han |
Genel Sekreter , Merkez Komite Başkanı , Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komisyon Başkanı Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı |
NL
|
PSC, PB , CMC | |
Ma Kai (1946 doğumlu) |
马凯 |
-
|
Han | Başbakan Yardımcısı , Devlet Konseyi |
DNL
|
PB | |
Ma Biao (1954 doğumlu) |
马飚 |
-
|
Zhuang | Başkan Yardımcısı , Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi |
DNL
|
-
|
-
|
Ma Xingrui (1959 doğumlu) |
马兴瑞 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Guangdong İl Komitesi (2013–2015) Sekreter, Shenzhen Belediye Komitesi (2015–2017) Guangdong Valisi (2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Ma Xiaotian (1949 doğumlu) |
马晓天 | § | Han | Başkomutan, Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri |
Gen.
|
CMC | |
Wang Haziran (1952 doğumlu) |
王君 | ∞ | Han | Sekreter, İç Moğolistan Özerk Bölge Komitesi (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Xia (1954 doğumlu) |
王侠 | ♀ | Han | Sekreter, Tüm Çin Tedarik ve Pazarlama İşbirliği Federasyonu Merkez Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Min (1950 doğumlu) |
王珉 | ♮∞ | Han | Sekreter, Liaoning İl Komitesi (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Yong (1955 doğumlu) |
王勇 |
-
|
Han | Devlet Danışmanı |
DNL
|
-
|
-
|
Wang Chen (1950 doğumlu) |
王晨 |
-
|
Han |
Başkan Yardımcısı , Daimi Komite ve Ulusal Halk Kongresi Genel Sekreteri , Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Yi (1953 doğumlu) |
王毅 |
-
|
Han | Dışişleri Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Wang Sanyun (1952 doğumlu) |
王三运 | ♮∞ | Han | Sekreter, Gansu İl Komitesi (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Wanbin (1949 doğumlu) |
王万宾 |
-
|
Han | Genel Sekreter Yardımcısı , Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Yupu (1956 doğumlu) |
王玉普 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, Çin Mühendislik Akademisi (2013–2015) Başkan, Sinopec (2015–2017) Direktör, Devlet İş Güvenliği İdaresi (2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Zhengwei (1957 doğumlu) |
王正伟 |
-
|
hui | Başkan Yardımcısı, Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansı Başkanı, Devlet Etnik İşler Komisyonu (2012-2016) |
DNL
|
-
|
|
Wang Dongming (1956 doğumlu) |
王东明 |
-
|
Han | Sekreter, Siçuan İl Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Wang Guangya (1950 doğumlu) |
王光亚 | ∞ | Han | Direktör, Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Wang Weiguang (1950 doğumlu) |
王伟光 |
-
|
Han | Başkan, Çin Sosyal Bilimler Akademisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Anshun (1957 doğumlu) |
王安顺 |
-
|
Han | Pekin Belediye Başkanı (2012–2016) Parti Sekreteri, Devlet Konseyi Kalkınma Araştırma Merkezi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Wang Zhigang (1958 doğumlu) |
王志刚 |
-
|
Han | Sekreter, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Parti Şubesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Wang Qishan (1948 doğumlu) |
王岐山 |
-
|
Han | Sekreter , Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu |
NL
|
PSC, PB , SC–CCDI , CCDI |
|
Wang Huning (1955 doğumlu) |
王沪宁 |
-
|
Han | Politika Araştırma Ofisi Direktörü |
DNL
|
PB | |
Wang Guosheng (1956 doğumlu) |
王国生 |
-
|
Han | Hubei Valisi (2012–2016) Sekreter, Qinghai İl Komitesi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Xuejun (1952 doğumlu) |
王学军 | ∞ | Han | Anhui Valisi (2013-2015) Sekreter, Anhui İl Komitesi (2015-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Jianping (1953 doğumlu) |
王建平 | ♮§ | Han | Komutan, Halkın Silahlı Polisi (2012–2014) Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu (2014–2016) |
Gen.
|
-
|
-
|
Wang Shengjun (1946 doğumlu) |
王胜俊 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı , Daimi Komite ve Ulusal Halk Kongresi |
DNL
|
-
|
|
Wang Hongyao (1951 doğumlu) |
王洪尧 | § | Han | Siyasi Komiser, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Silahlanma Dairesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Wang Xiankui (1952 doğumlu) |
王宪魁 | ∞ | Han | Sekreter, Heilongjiang İl Komitesi (2013–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wang Guanzhong (1953 doğumlu) |
王冠中 | § | Han | Genelkurmay Başkan Yardımcısı , Halk Kurtuluş Ordusu |
Gen.
|
-
|
|
Wang Jiarui (1949 doğumlu) |
王家瑞 |
-
|
Han | Başkan, Uluslararası İrtibat Departmanı (2012–2015) Başkan Yardımcısı, Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansı |
DNL
|
-
|
|
Wang Jiaocheng (1952 doğumlu) |
王教成 | § | Han | Komutan, Shenyang Askeri Bölgesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Wang Xinxian (1954 doğumlu) |
王新宪 |
-
|
Han | Başkan, Çin Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu |
-
|
-
|
-
|
Wang Rulin (1953 doğumlu) |
王儒林 | ∞ | Han | Sekreter, Jilin İl Komitesi (2012–2014) Sekreter, Shanxi İl Komitesi (2014–2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Zhi Shuping (1953 doğumlu) |
支树平 |
-
|
Han | Direktör, Kalite Kontrol, Muayene ve Karantina Genel İdaresi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Sen Quan (1954 doğumlu) |
尤权 |
-
|
Han | Sekreter, Fujian İl Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Che Haziran (1955 doğumlu) |
车俊 |
-
|
Han | Zhejiang Valisi (2016–2017) Siyasi Komiser, Sincan Üretim ve İnşaat Birlikleri (2012–2015) Sekreter Yardımcısı, Sincan Özerk Bölge Komitesi (2012–2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Yin Weimin (1953 doğumlu) |
尹蔚民 |
-
|
Han | İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Bayanqolu (1955 doğumlu) |
巴音朝鲁 |
-
|
Moğol | Jilin Valisi (2012–2014) Sekreter, Jilin İl Komitesi (2014–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Bagatur (1955 doğumlu) |
巴特尔 |
-
|
Moğol | Başkan, İç Moğolistan Özerk Bölgesi (2012–2016) Başkan, Devlet Etnik İşler Komisyonu (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Lu Zhangong (1952 doğumlu) |
卢展工 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı , Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi |
DNL
|
-
|
-
|
Ye Xiaowen (1950 doğumlu) |
叶小文 | ∞ | Han | Şube Sekreteri, Sosyalizm Merkez Enstitüsü (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Tian Zhong (1956 doğumlu) |
田中 | § | Han | Komutan, Kuzey Denizi Filosu (2012–2014) Komutan Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (2014–2017) |
V-Adm.
|
-
|
|
Tian Xiusi (1950 doğumlu) |
田修思 | ♮§ | Han | Siyasi Komiser, Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (2012-2015) |
Gen.
|
-
|
-
|
Padma Choling (1952 doğumlu) |
白玛赤林 |
-
|
Tibetçe | Başkan, Tibet Halk Kongresi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Bai Chunli (1953 doğumlu) |
白春礼 |
-
|
Han | Başkan, Çin Bilimler Akademisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Ling Jihua (1956 doğumlu) |
令计划 | ♮ | Han |
Başkan Yardımcısı , Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi (2013–2015) Başkan, Birleşik Cephe Çalışması Departmanı (2012–2014) |
DNL
|
-
|
|
Ji Bingxuan (1951 doğumlu) |
吉炳轩 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı , Daimi Komite ve Ulusal Halk Kongresi |
DNL
|
-
|
-
|
Zhu Xiaodan (1953 doğumlu) |
朱小丹 | ∞ | Han | Guangdong Valisi (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Zhu Fuxi (1955 doğumlu) |
朱福熙 | § | Han | Siyasi Komiser, Chengdu Askeri Bölgesi |
Teğmen Gen.
|
-
|
-
|
Quan Zhezhu (1952 doğumlu) |
全哲洙 |
-
|
Koreli | Genel Başkan Yardımcısı, Tüm Çin Sanayi ve Ticaret Federasyonu Merkez Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Liu Peng (1951 doğumlu) |
刘鹏 | ∞ | Han | Sekreter, Devlet Spor Genel İdaresi (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Liu Yuan (1951 doğumlu) |
刘源 | § | Han | Siyasal Komiseri Genel Lojistik Bölümü ait Halk Kurtuluş Ordusu |
Gen.
|
-
|
-
|
Liu He (1952 doğumlu) |
刘鹤 |
-
|
Han | Mali ve Ekonomik İşler Lider Grubu Genel Ofisi Direktörü |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Liu Yunshan (1947 doğumlu) |
刘云山 |
-
|
Han | Başkan, Merkez Parti Okulu Başkanı, Ruhani Medeniyet İnşa Merkezi Rehberlik Komisyonu |
NL
|
PSC, PB , ST | |
Liu Yazhou (1952 doğumlu) |
刘亚洲 | § | Han | Siyasi Komiser, HKO Ulusal Savunma Üniversitesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Liu Chengjun (1949 doğumlu) |
刘成军 | ↔ | Han | Başkan, PLA Askeri Bilimler Akademisi (2012-2015) |
Gen.
|
-
|
-
|
Liu Weiping (1953 doğumlu) |
刘伟平 |
-
|
Han | Gansu Valisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Liu Yandong (1945 doğumlu) |
刘延东 | ♀ | Han | Başbakan Yardımcısı , Devlet Konseyi |
DNL
|
PB | |
Liu Qibao (1953 doğumlu) |
刘奇葆 |
-
|
Han | Tanıtım Departmanı Başkanı |
DNL
|
PB , ST | |
Liu Xiaojiang (1949 doğumlu) |
刘晓江 | ∞ | Han | Siyasi Komiser, Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (2012-2015) |
Adm.
|
-
|
-
|
Liu Jiayi (1955 doğumlu) |
刘家义 |
-
|
Han | Ulusal Denetim Ofisi Genel Denetçisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Liu Yuejun (1954 doğumlu) |
刘粤军 | § | Han | Komutan, Lanzhou Askeri Bölgesi |
Gen.
|
-
|
|
Liu Fulian (1953 doğumlu) |
刘福连 | § | Han | Siyasi Komiser, Pekin Askeri Bölgesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Xu Dazhe (1956 doğumlu) |
许达哲 |
-
|
Han | Direktör, Çin Ulusal Uzay İdaresi (2013–2016) Hunan Valisi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Xu Qiliang (1950 doğumlu) |
许其亮 | § | Han | Başkan Yardımcısı , Merkez Askeri Komisyonu |
DNL Gen.
|
PB , CMC | |
Xu Yaoyuan (1952 doğumlu) |
许耀元 | § | Han | Siyasi Komiser , HKO Askeri Bilimler Akademisi |
Gen.
|
-
|
-
|
Güneş Huaishan (1957 doğumlu) |
孙怀山 | ♮ | Han | Sekreter, Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansına Rapor Veren Örgütlerin Parti Şubesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Güneş Jianguo (1952 doğumlu) |
孙建国 | § | Han | Genelkurmay Başkan Yardımcısı , Halk Kurtuluş Ordusu |
Adm.
|
-
|
|
Güneş Chunlan (1950 doğumlu) |
孙春兰 | ♀ | Han | Sekreter, Tianjin Belediye Komitesi (2012–2014) Başkan, Birleşik Cephe Çalışması Departmanı (2014–2017) |
DNL
|
PB | |
Güneş Zhengcai (1963 doğumlu) |
孙政才 | ♮ | Han | Sekreter, Chongqing Belediye Komitesi (2012-2017) |
DNL
|
PB | |
Sun Sijing (1951 doğumlu) |
孙思敬 | § | Han | Siyasi Komiser, Halkın Silahlı Polis Gücü |
Gen.
|
-
|
-
|
Su Shulin (1962 doğumlu) |
苏树林 | ♮ | Han | Fujian Valisi (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Du Qinglin (1946 doğumlu) |
杜青林 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı , Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi |
DNL
|
NS | |
Du Jincai (1952 doğumlu) |
杜金才 | § | Han |
Sekreter Yardımcısı , Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu Sekreteri, Merkez Askeri Komisyonu Disiplin Teftiş Komisyonu |
Gen.
|
-
|
SC-CCDI , CCDI |
Du Hengyan (1951 doğumlu) |
杜恒岩 | § | Han | Siyasi Komiser, Jinan Askeri Bölgesi |
Adm.
|
-
|
-
|
Li Wei (1953 doğumlu) |
李伟 |
-
|
Han | Direktör, Kalkınma Araştırma Merkezi arasında Danıştay |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Li Bin (1954 doğumlu) |
李斌 | ♀ | Han | Başkan, Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Li Congjun (1949 doğumlu) |
李从军 | ∞ | Han | Xinhua Haber Ajansı Başkanı (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Li Dongsheng (1955 doğumlu) |
李东生 | ♮ | Han | Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı (2012–2013) 6-10 Ofisi Direktörü (2012–2013) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Li Liguo (1953 doğumlu) |
李立国 | ₪ | Han | Sivil İşler Bakanı (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Li Jiheng (1957 doğumlu) |
李纪恒 |
-
|
Han | Yunnan Valisi (2012–2014) Sekreter, Yunnan İl Komitesi (2014–2016) Sekreter, İç Moğolistan Bölge Komitesi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Li Keqiang (1955 doğumlu) |
李克强 |
-
|
Han |
Başbakan , Danıştay Başkanı, Devlet Kamu Reformu Komisyonu Başkanı, Milli Savunma Seferberlik Komisyonu Başkanı, Milli Enerji Komisyonu Başkanı, Merkezi Kurumsal Organizasyon Komisyonu |
NL
|
PSC, PB | |
Li Xueyong (1950 doğumlu) |
李学勇 | ∞ | Han | Jiangsu Valisi (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Li Jianhua (1954 doğumlu) |
李建华 |
-
|
Han | Sekreter, Ningxia Hui Özerk Bölge Komitesi (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Li Jianguo (1946 doğumlu) |
李建国 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı , Daimi Komite ve Ulusal Halk Kongresi |
DNL
|
-
|
PB |
Li Hongzhong (1956 doğumlu) |
李鸿忠 |
-
|
Han | Sekreter, Hubei İl Komitesi (2012–2016) Sekreter, Tianjin Belediye Komitesi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Li Yuanchao (1950 doğumlu) |
李源潮 |
-
|
Han | Çin Halk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı |
DNL
|
PB | |
Yang Jing (1953 doğumlu) |
杨晶 |
-
|
Moğol | Genel Sekreter , Devlet Konseyi |
DNL
|
NS | |
Yang Chuantang (1954 doğumlu) |
杨传堂 |
-
|
Han | Ulaştırma Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Yang Jinshan (1954 doğumlu) |
杨金山 | ♮§ | Han | Chengdu Askeri Bölgesi Komutan Yardımcısı (2012-2013) |
Teğmen Gen.
|
-
|
-
|
Yang Dongliang (1954 doğumlu) |
杨栋梁 | ♮ | Han | Direktör, Devlet İş Güvenliği İdaresi (2012–2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Yang Jiechi (1950 doğumlu) |
杨洁篪 |
-
|
Han | Devlet Danışmanı |
DNL
|
-
|
|
Yang Huanning (1957 doğumlu) |
杨焕宁 | ₪ | Han |
Kamu Güvenliğinden Sorumlu İcra Bakan Yardımcısı (2012–2015) Direktör, İş Güvenliği Devlet İdaresi (2015–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Xiao Çetesi (1958 doğumlu) |
肖钢 |
-
|
Han | Başkan, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Xiao Jie (1957 doğumlu) |
肖捷 |
-
|
Han | Genel Sekreter Yardımcısı , Devlet Konseyi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Wu Changde (1952 doğumlu) |
吴昌德 | § | Han | Direktör Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Siyasi Departmanı |
Gen.
|
-
|
-
|
Wu Shengli (1945 doğumlu) |
吴胜利 | § | Han | Komutan, Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri |
Adm.
|
CMC | |
Wu Aiying (1951 doğumlu) |
吴爱英 | ♮♀ | Han | Adalet Bakanı (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Wu Xinxiong (1949 doğumlu) |
吴新雄 | ∞ | Han | Direktör, Ulusal Enerji İdaresi (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
O Yiting (1952 doğumlu) |
何毅亭 |
-
|
Han | Genel Başkan Yardımcısı, Merkez Parti Okulu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Uzun Rong (1953 doğumlu) |
冷溶 |
-
|
Han | Başkan, Merkez Edebiyat Araştırma Ofisi |
-
|
-
|
-
|
Wang Yang (1955 doğumlu) |
汪洋 |
-
|
Han | Başbakan Yardımcısı , Devlet Konseyi |
DNL
|
PB | |
Wang Yongqing (1959 doğumlu) |
汪永清 |
-
|
Han | Genel Sekreter, Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı , Danıştay |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Shen Yueyue (1957 doğumlu) |
沈跃跃 | ♀ | Han |
Bölüm Başkan , Daimi Komite ve Ulusal Halk Kongresi Başkanı, Merkez Komitesi All-Çin Kadınlar Federasyonu |
DNL
|
-
|
-
|
Shen Deyong (1954 doğumlu) |
沈德咏 |
-
|
Han | İcra Başkan Yardımcısı, Yüksek Halk Mahkemesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Şarkı Dahan (1952 doğumlu) |
宋大涵 |
-
|
Han | Direktör, Danıştay Yasama İşleri Ofisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Song Xiuyan (1955 doğumlu) |
宋秀岩 | ♀ | Han | Sekreter, Tüm Çin Kadınlar Federasyonu Parti Şubesi Birinci Sekreter, Tüm Çin Kadınlar Federasyonu Sekreterliği |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhang Yang (1951–2017) |
张阳 | § | Han | Direktör Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Siyasi Departmanı |
Gen.
|
-
|
CMC |
Zhang Mao (1954 doğumlu) |
张茅 |
-
|
Han | Direktör, Devlet Sanayi ve Ticaret İdaresi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhang Yi (1950 doğumlu) |
张毅 | ∞ | Han | Direktör, Devlete Ait Varlıkları Denetleme ve İdare Komisyonu (2012–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhang Youxia (1950 doğumlu) |
张又侠 | § | Han | Direktör, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Silahlanma Dairesi |
Gen.
|
CMC | |
Zhang Shibo (1952 doğumlu) |
张仕波 | § | Han | Başkan, HKO Ulusal Savunma Üniversitesi (2014–) Komutanı, Pekin Askeri Bölgesi (2012–2014) |
Gen.
|
-
|
|
Zhang Qingwei (1961 doğumlu) |
张庆伟 |
-
|
Han | Hebei Valisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhang Qingli (1951 doğumlu) |
张庆黎 |
-
|
Han |
Başkan Yardımcısı , Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Genel Sekreteri , Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi |
DNL
|
-
|
-
|
Zhang Zhijun (1953 doğumlu) |
张志军 |
-
|
Han | Direktör, Tayvan İşleri Ofisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Zhang Guoqing (1964 doğumlu) |
张国清 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Chongqing Belediye Komitesi (2013–2016) Chongqing Belediye Başkanı (2016–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Zhang Baoshun (1950 doğumlu) |
张宝顺 | ∞ | Han | Sekreter, Anhui İl Komitesi (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhang Chunxian (1953 doğumlu) |
张春贤 |
-
|
Han | Sekreter, Sincan Özerk Bölge Komitesi |
DNL
|
-
|
PB |
Zhang Gaoli (1946 doğumlu) |
张高丽 |
-
|
Han | Başbakan Yardımcısı , Devlet Konseyi |
NL
|
PSC, PB | |
Zhang Haiyang (1949 doğumlu) |
张海阳 | ↔ | Han | Siyasi Komiser, İkinci Topçu Kolordusu (2012-2015) |
Gen.
|
-
|
-
|
Zhang Yijiong (1955 doğumlu) |
张裔炯 |
-
|
Han | Yönetici Başkan Yardımcısı, Birleşik Ön Çalışma Departmanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhang Dejiang (1946 doğumlu) |
张德江 |
-
|
Han | Başkan , Daimi Komite ve Ulusal Halk Kongresi |
NL
|
PSC, PB | |
Lu Hao (1967 doğumlu) |
陆昊 |
-
|
Han | Heilongjiang Valisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Chen Xi (1953 doğumlu) |
陈希 |
-
|
Han | Genel Müdür Yardımcısı, Organizasyon Departmanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Chen Lei (1954 doğumlu) |
陈雷 |
-
|
Han | Su Kaynakları Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Chen Quanguo (1955 doğumlu) |
陈全国 |
-
|
Han | Sekreter, Sincan Bölge Komitesi (2016–) Sekreter, Tibet Bölge Komitesi (2011–2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Chen Kiufa (1954 doğumlu) |
陈求发 |
-
|
Miao | Hunan Halk Siyasi Danışma Konferansı Başkanı (2013–2015) Liaoning Valisi (2015–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Chen Baosheng (1956 doğumlu) |
陈宝生 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, Çin Ulusal Yönetim Okulu Parti Sekreteri, Çin Ulusal Yönetim Okulu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Chen Zhenggao (1952 doğumlu) |
陈政高 |
-
|
Han | İskan ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Chen Min'er (1960 doğumlu) |
陈敏尔 |
-
|
Han | Guizhou Valisi (2012–2015) Sekreter, Guizhou İl Komitesi (2015–2017) Sekreter, Chongqing Belediye Komitesi (2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Nur Bekri (1961 doğumlu) |
努尔·白克力 |
-
|
Uygur | Sincan Başkanı (2012–2014) Direktör, Ulusal Enerji İdaresi (2015–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Miao Wei (1955 doğumlu) |
苗圩 |
-
|
Han | Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Hayran Changlong (1947 doğumlu) |
范长龙 | § | Han | Başkan Yardımcısı , Merkez Askeri Komisyonu |
DNL Gen.
|
PB , CMC | |
Lin Haziran (1949 doğumlu) |
林军 |
-
|
Han | Başkan, Denizaşırı Çin Ülkelerine Geri Dönen Tüm Çin Federasyonu Merkez Komitesi |
-
|
-
|
-
|
Lin Zuoming (1957 doğumlu) |
林左鸣 |
-
|
Han | Başkan, Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu Yönetim Kurulu |
-
|
-
|
-
|
Shang Fulin (1951 doğumlu) |
尚福林 | ∞ | Han | Başkan, Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Luo Zhijun (1951 doğumlu) |
罗志军 | ∞ | Han | Sekreter, Jiangsu İl Komitesi (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Luo Baoming (1952 doğumlu) |
罗保铭 | ∞ | Han | Sekreter, Hainan İl Komitesi (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhou Ji (1946 doğumlu) |
周济 |
-
|
Han | Başkan, Çin Mühendislik Akademisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhou Qiang (1960 doğumlu) |
周强 |
-
|
Han | Başkan, Yargıtay |
DNL
|
-
|
|
Zhou Benshun (1953 doğumlu) |
周本顺 | ♮ | Han | Sekreter, Hebei İl Komitesi (2013-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhou Shengxian (1949 doğumlu) |
周生贤 | ∞ | Han | Çevre Koruma Bakanı (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Zheng Weiping (1955 doğumlu) |
郑卫平 | § | Han | Siyasi Komiser, Nanjing Askeri Bölgesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Fang Fenghui (1951 doğumlu) |
房峰辉 | § | Han | Direktör, Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Dairesi |
Gen.
|
CMC | |
Meng Xuenong (1949 doğumlu) |
孟学农 |
-
|
Han | Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Hukuk İşleri Komitesi Başkanı |
-
|
-
|
-
|
Meng Jianzhu (1947 doğumlu) |
孟建柱 |
-
|
Han | Sekreter, Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu |
DNL
|
PB | |
Xiang Junbo (1957 doğumlu) |
项俊波 | ♮ | Han | Başkan, Çin Sigorta Düzenleme Komisyonu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Zhao Shi (1953 doğumlu) |
赵实 | ♀ | Han | Çin Edebiyat ve Sanat Çevreleri Federasyonu Parti Şube Sekreteri |
-
|
-
|
-
|
Zhao Zhengyong (1951 doğumlu) |
赵正永 | ∞ | Han | Sekreter, Shaanxi İl Komitesi (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Zhao Leji (1957 doğumlu) |
赵乐际 |
-
|
Han | Organizasyon Departmanı Başkanı |
DNL
|
PB , ST | |
Zhao Keshi (1947 doğumlu) |
赵克石 | § | Han | Halk Kurtuluş Ordusu Genel Lojistik Departmanı Direktörü |
Gen.
|
-
|
CMC |
Zhao Kezhi (1953 doğumlu) |
赵克志 |
-
|
Han | Sekreter, Guizhou İl Komitesi (2012–2015) Sekreter, Hebei İl Komitesi (2015–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Zhao Zongqi (1955 doğumlu) |
赵宗岐 | § | Han | Komutan, Jinan Askeri Bölgesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Zhao Hongzhu (1947 doğumlu) |
赵洪祝 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu |
DNL
|
-
|
ST , SC-CCDI , CCDI |
Hu Zejun (1955 doğumlu) |
胡泽君 | ♀ | Han | Genel Başsavcı Yardımcısı, Yüksek Halk Savcılığı (2012–2017) Genel Denetçi (2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Hu Chunhua (1963 doğumlu) |
胡春华 |
-
|
Han | Sekreter, Guangdong İl Komitesi |
DNL
|
PB | |
Yu Zhengsheng (1945 doğumlu) |
俞正声 |
-
|
Han | Başkan , Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi |
NL
|
PSC, PB | |
Jiang Daming (1953 doğumlu) |
姜大明 |
-
|
Han | Toprak ve Kaynaklar Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Jiang Yikang (1953 doğumlu) |
姜异康 | ∞ | Han | Sekreter, Shandong İl Komitesi (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Luo Huining (1954 doğumlu) |
骆惠宁 |
-
|
Han | Qinghai Valisi (2012–2016) Sekreter, Shanxi İl Komitesi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Qin Guangrong (1954 doğumlu) |
秦光荣 | ∞ | Han | Sekreter, Yunnan İl Komitesi (2012-2014) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Yuan Chunqing (1952 doğumlu) |
袁纯清 |
-
|
Han | Shanxi Parti Sekreteri (2012-2014) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Yuan Guiren (1950 doğumlu) |
袁贵仁 |
-
|
Han | Eğitim Bakanı (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Geng Huichang (1951 doğumlu) |
耿惠昌 | ∞ | Han | Devlet Güvenlik Bakanı (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Nie Weiguo (1952 doğumlu) |
聂卫国 |
-
|
Han | Müdür, Three Gorges Barajı Mühendislik Gözetim Ofisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Li Zhanshu (1950 doğumlu) |
栗战书 |
-
|
Han | Direktörü Genel Ofis ve Merkez Komitesi |
DNL
|
PB , ST | |
Jia Ting'an (1952 doğumlu) |
贾廷安 | § | Han | Direktör Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Siyasi Departmanı |
Gen.
|
-
|
-
|
Xia Baolong (1952 doğumlu) |
夏宝龙 | ∞ | Han | Sekreter, Zhejiang İl Komitesi (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Kravat Ning (1957 doğumlu) |
铁凝 | ♀ | Han | Başkan, Çin Yazarlar Derneği |
-
|
-
|
|
Xu Shousheng (1953 doğumlu) |
徐守盛 | ∞ | Han | Sekreter, Hunan İl Komitesi (2013-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Xu Shaoshi (1951 doğumlu) |
徐绍史 | ∞ | Han | Başkan, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Xu Fenlin (1953 doğumlu) |
徐粉林 | § | Han | Komutan, Guangzhou Askeri Bölge |
Gen.
|
-
|
|
Gao Hucheng (1951 doğumlu) |
高虎城 | ∞ | Han | Ticaret Bakanı (2013-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Guo Shengkun (1954 doğumlu) |
郭声琨 |
-
|
Han | Devlet Müşaviri Kamu Güvenliği Bakanı |
DNL
|
-
|
|
Guo Jinlong (1947 doğumlu) |
郭金龙 |
-
|
Han | Sekreter, Pekin Belediye Komitesi (2012-2017) |
DNL
|
PB | |
Guo Gengmao (1950 doğumlu) |
郭庚茂 | ∞ | Han | Sekreter, Henan İl Komitesi (2013-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Guo Shuqing (1956 doğumlu) |
郭树清 |
-
|
Han | Shandong Valisi (2013–2017) Başkan, Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu (2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Huang Xingguo (1954 doğumlu) |
黄兴国 | ♮ | Han | Tianjin Belediye Başkanı (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Huang Qifan (1952 doğumlu) |
黄奇帆 | ∞ | Han | Chongqing Belediye Başkanı (2012-2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Huang Shuxian (1954 doğumlu) |
黄树贤 |
-
|
Han |
Sekreter Yardımcısı , Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu Denetim Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
SC-CCDI , CCDI |
Cao Jianming (1955 doğumlu) |
曹建明 |
-
|
Han | Arasında Procurator Genel Yüksek Halk Savcılığı |
DNL
|
-
|
-
|
Qi Jianguo (1952 doğumlu) |
戚建国 | § | Han | Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu |
Gen.
|
-
|
|
Chang Wanquan (1949 doğumlu) |
常万全 | § | Han | Devlet Müşaviri Milli Savunma Bakanı |
DNL Gen.
|
CMC | |
Lu Xinshe (1956 doğumlu) |
鹿心社 |
-
|
Han | Jiangxi Valisi (2012–2016) Sekreter, Jiangxi İl Komitesi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Peng Yong (1954 doğumlu) |
彭勇 | § | Han | Komutan, Sincan Askeri Bölgesi |
Teğmen Gen.
|
-
|
-
|
Peng Qinghua (1957 doğumlu) |
彭清华 |
-
|
Han | Sekreter, Guangxi Zhuang Özerk Bölge Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Jiang Dingzhi (1954 doğumlu) |
蒋定之 |
-
|
Han | Hainan Valisi (2012–2015) Başkan Yardımcısı, Jiangsu İl Halk Kongresi (2015–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Jiang Jianguo (1956 doğumlu) |
蒋建国 |
-
|
Han | Direktörü Danıştay Bilgi Bürosu Müdür Yardımcısı, Tanıtım Bölümü |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Jiang Jiemin (1954 doğumlu) |
蒋洁敏 | ♮ | Han | Direktör, Devlete Ait Varlıkları Denetleme ve İdare Komisyonu (2013) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Han Zheng (1954 doğumlu) |
韩正 |
-
|
Han | Sekreter, Şanghay Belediye Komitesi |
DNL
|
PB | |
Han Changfu (1954 doğumlu) |
韩长赋 |
-
|
Han | Tarım Bakanı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Jiao Huancheng (1949 doğumlu) |
焦焕成 | ∞ | Han | Genel Sekreter Yardımcısı , Danıştay (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Xie Fuzhan (1954 doğumlu) |
谢伏瞻 |
-
|
Han | Henan Valisi (2013–2016) Sekreter, Henan İl Komitesi (2016–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Qiang Wei (1953 doğumlu) |
强卫 | ∞ | Han | Sekreter, Jiangxi İl Komitesi (2013-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
-
|
Lou Jiwei (1950 doğumlu) |
楼继伟 | ∞ | Han | Maliye Bakanı (2012-2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Xie Zhenhua (1949 doğumlu) |
解振华 | ∞ | Han | Direktör Yardımcısı, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (2012-2015) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Chu Yimin (1953 doğumlu) |
褚益民 | § | Han | Siyasi Komiser, Shenyang Askeri Bölgesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Cai Wu (1949 doğumlu) |
蔡武 | ∞ | Han | Kültür Bakanı (2012-2014) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Cai Mingzhao (1955 doğumlu) |
蔡名照 |
-
|
Han | Başkan, Xinhua Haber Ajansı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Cai Yingting (1954 doğumlu) |
蔡英挺 | § | Han | Komutan, Nanjing Askeri Bölge |
Gen.
|
-
|
|
Cai Fuchao (1951 doğumlu) |
蔡赴朝 | ∞ | Han | Başkan, Devlet Radyo, Film ve Televizyon İdaresi (2012-2016) Müdür Yardımcısı, Tanıtım Dairesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Luo Shugang (1955 doğumlu) |
雒树刚 |
-
|
Han | Genel Müdür Yardımcısı, Propaganda Dairesi (2012–2014) Kültür Bakanı (2014–2017) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
-
|
|
Wei Liang (1953 doğumlu) |
魏亮 | § | Han | Siyasi Komiser, Guangzhou Askeri Bölgesi |
Gen.
|
-
|
-
|
Wei Fenghe (1953 doğumlu) |
魏凤和 | § | Han | Komutan, İkinci Topçu Kolordusu |
Gen.
|
CMC |
alternatifler
- Notlar
- Komiteyi seçen Parti Kongresi'nde alınan lehte oy sayısına göre aşağıdaki kişiler sıralanmıştır; aldıkları lehte oy sayıları aynı ise soyadlarındaki vuruş sayısına göre sıralanırlar.
- İsim (doğum-ölüm), Etnisite, Görev ve Rütbe sütun başlıklarının yanındaki düğmeye basılarak alfabetik olarak sıralanabilir.
- İhraç edilen CC tam üyelerinin değiştirilmesi
- Her genel kurulda, daha önce ihraç edilen Merkez Komitesi tam üyelerinin yerine yedek üyeler gelir. Yedek üyeler, bir önceki parti kongresinde aldıkları oy sayısına göre belirlenen sıra sırasına göre tam üyeliğe terfi ederler. Ekim 2017'de 7. genel kurulda bu tür 11 değişiklik yapıldı. Bununla birlikte, görünüşte protokolden ayrılarak, Liu Xuepu, Zhu Yanfeng, Zheng Qunliang ve Zhao Jin değerlendirme dışı bırakıldı - bu, genel kuruldan önce kendilerinin parti düzenlemelerine aykırı davrandıklarının olası bir göstergesi.
İsim (doğum-ölüm) |
Hanzi | K | Etnik köken | Ofis | Rütbe |
---|---|---|---|---|---|
Ma Jiantang (1958 doğumlu) |
马建堂 | ↑ | Han | Direktör, Ulusal İstatistik Bürosu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Wang Zuo'an (1958 doğumlu) |
王作安 | ↑ | Han | Direktör, Devlet Din İşleri İdaresi |
SPM
|
Mao Wanchun (1961 doğumlu) |
毛万春 | ↑ | Han | Başkan, Shaanxi İl Organizasyon Departmanı (2013–2016) Sekreter Yardımcısı, Shaanxi İl Komitesi (2016–) |
SPM
|
Liu Xiaokai (1962 doğumlu) |
刘晓凯 | ↑ | Miao | Başkan, Guizhou Birleşik Ön Çalışma Departmanı |
SPM
|
Chen Zhirong (1957–2016) |
陈志荣 | ↑ | Li | Hainan Vali Yardımcısı |
SPM
|
Jin Zhenji (1959 doğumlu) |
金振吉 | ↑ | Koreli | Jilin Vali Yardımcısı |
SPM
|
Zhao Xiangeng (1953 doğumlu) |
赵宪庚 | ↑ | Han | Başkan Yardımcısı, Çin Mühendislik Akademisi |
SPM
|
Xian Hui (1958 doğumlu) |
咸辉 | ↑♀ | hui | Gansu Vali Yardımcısı (2012–2016) Ningxia Başkanı (2016–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Mo Jiancheng (1956 doğumlu) |
莫建成 | ♮ | Han | Sekreter Yardımcısı, Jiangxi İl Komitesi Jiangxi Vali Yardımcısı |
SPM
|
Cui Bo (1957 doğumlu) |
崔波 | ↑ | Han | Sekreter Yardımcısı, Ningxia Hui Özerk Bölge Komitesi |
SPM
|
Shu Xiaoqin (1956 doğumlu) |
舒晓琴 | ↑♀ | Han | Direktör, Devlet Mektup ve Çağrı Bürosu Genel Sekreter Yardımcısı , Danıştay |
SPM
|
Ma Shunqing (1963 doğumlu) |
马顺清 | ↑ | hui | Başkan, Qinghai Sendikalar Federasyonu (2015–) Qinghai Vali Yardımcısı (2012–2015) |
SPM
|
Wang Jianjun (1958 doğumlu) |
王建军 | ↑ | Han | Bakan Yardımcısı, Qinghai İl Komitesi |
SPM
|
Zhu Mingguo (1957 doğumlu) |
朱明国 | ♮ | Li | Başkan, Guangdong Halk Siyasi Danışma Konferansı (2013–2014) Sekreter Yardımcısı, Guangdong İl Komitesi (2012–2013) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Liu Xuepu (1957 doğumlu) |
刘学普 |
-
|
Tujia | Sekreter, Chongqing Belediyesi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu |
SPM
|
Li Qiang (1959 doğumlu) |
李强 | ↑ | Han | Zhejiang Valisi (2012–2016) Sekreter, Jiangsu İl Komitesi (2016–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Yang Chongyong (1955 doğumlu) |
杨崇勇 | ♮ | Mançu | Hebei Genel Müdür Yardımcısı |
SPM
|
Yu Yuanhui (1964 doğumlu) |
余远辉 | ♮ | yoo | Sekreter, Nanning Belediye Komitesi (2013-2015) |
SPM
|
Chen Wu (1954 doğumlu) |
陈武 | ↑ | Zhuang | Başkan, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Chen Mingming (1957 doğumlu) |
陈鸣明 | ↑ | Buyei | Guizhou Sekreter Yardımcısı Vali , Qianxinan Buyei ve Miao Özerk İli Komitesi |
SPM
|
Zhu Yanfeng (1961 doğumlu) |
竺延风 |
-
|
Han | Başkan, Dongfeng Motor Partisi Sekreteri, Dongfeng Motor |
-
|
Zheng Qunliang (1954 doğumlu) |
郑群良 | § | Han | Komutan Yardımcısı, PLA Hava Kuvvetleri |
Teğmen Gen.
|
Zhao Jin (1962 doğumlu) |
赵金 |
-
|
Yi | Yunnan İl Propaganda Dairesi Başkanı |
SPM
|
Zhao Lixiong (1956 doğumlu) |
赵立雄 | ↑ | Bai | Başkan, Yunnan Etnik İşler ve Din Komisyonu (2012–2016) Başkan Yardımcısı, Yunnan Halk Kongresi (2016–) |
SPM
|
Zhao Shucong (1955 doğumlu) |
赵树丛 | ↑ | Han | Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Ormancılık İdaresi Direktörü |
SPM
|
Duan Chunhua (1959 doğumlu) |
段春华 | ↑ | Han | Genel Sekreter, Tianjin Belediye Komitesi |
SPM
|
Losang Gyaltsen (1957 doğumlu) |
洛桑江村 | ↑ | Tibetçe | Başkan, Tibet Özerk Bölgesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Qian Zhimin (1960 doğumlu) |
钱智民 |
-
|
Han | CEO, Çin Ulusal Nükleer Şirketi |
-
|
Gao Jin (1959 doğumlu) |
高津 | § | Han | Başkan, PLA Askeri Bilimler Akademisi |
Teğmen Gen.
|
Gao Guangbin (1963 doğumlu) |
高广滨 |
-
|
Han | Sekreter, Changchun Belediye Komitesi (2012-2015) Jilin Genel Müdür Yardımcısı (2015-) |
SPM
|
Liang Guoyang (1951 doğumlu) |
梁国扬 |
-
|
Han |
-
|
-
|
Shen Yiqin (1959 doğumlu) |
谌贻琴 | ♀ | Bai | Guizhou Vali Yardımcısı (2012–2015) Sekreter Yardımcısı, Guizhou İl Komitesi (2015–2017) Guizhou Valisi (2017–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Han Yong (1956 doğumlu) |
韩勇 |
-
|
Han | Siyasi Komiser, Sincan Üretim ve İnşaat Birlikleri (2015–) Sekreter Yardımcısı, Sincan Uygur Özerk Bölge Komitesi |
SPM
|
Lan Tianli (1962 doğumlu) |
蓝天立 |
-
|
Zhuang | Başkan Yardımcısı, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi |
SPM
|
Zhan Wenlong (1955 doğumlu) |
詹文龙 |
-
|
Han | Başkan, Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü |
-
|
Pan Liangshi (1956 doğumlu) |
潘良时 | § | Han | Komutan, Pekin Garnizonu |
Teğmen Gen.
|
Ai Husheng (1951 doğumlu) |
艾虎生 | ↔ | Han | Komutan Yardımcısı, Chengdu Askeri Bölgesi (2012-2014) |
Teğmen Gen.
|
Danko (1962 doğumlu) |
旦科 |
-
|
Tibetçe | Başkan, Qinghai Eyaleti Birleşik Cephe Departmanı |
SPM
|
Ren Xuefeng (1965 doğumlu) |
任学锋 |
-
|
Han | Sekreter, Guangzhou Belediye Komitesi |
SPM
|
Liu Sheng (1956 doğumlu) |
刘胜 | § | Han | Direktör Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Silahlanma Dairesi |
Teğmen Gen.
|
Liu Hui (1959 doğumlu) |
刘慧 | ♀ | hui | Sekreter Yardımcısı, Ningxia Hui Özerk Bölge Komitesi Başkanı, Ningxia Hui Özerk Bölgesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Li Shixiang (1958 doğumlu) |
李士祥 |
-
|
Han | Pekin Belediye Başkan Yardımcısı |
SPM
|
Li Baoshan (1955 doğumlu) |
李宝善 |
-
|
Han | Genel Yayın Yönetmeni, People's Daily (2014–) Genel Yayın Yönetmeni, Qiushi (2012–2014) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Li Jiayang (1956 doğumlu) |
李家洋 |
-
|
Han |
Tarım Bakan Yardımcısı Başkan, Çin Tarım Bilimleri Akademisi Başkanı, Çin Genetik Derneği |
SPM
|
Yang Yue (1968 doğumlu) |
杨岳 |
-
|
Han | Sekreter, Fuzhou Belediye Komitesi |
SPM
|
Yang Xuejun (1963 doğumlu) |
杨学军 | § | Han | Başkan, Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi |
Teğmen Gen.
|
Zhang Jie (1958 doğumlu) |
张杰 |
-
|
Han | Başkan, Şanghay Jiao Tong Üniversitesi |
SPM
|
Zhang Daili (1954 doğumlu) |
张岱梨 |
-
|
Han | Başkan, Hubei Sendikalar Federasyonu (2015–) Başkan, Hebei Eyaleti Birleşik Ön Çalışma Departmanı (2012–2015) |
SPM
|
Zhang Jianping (1956 doğumlu) |
张建平 | § | Han | Komutan Yardımcısı, PLA Hava Kuvvetleri |
Teğmen Gen.
|
Chen Chuanping (1962 doğumlu) |
陈川平 | ♮ | Han | Sekreter, Taiyuan Belediye Komitesi (2012-2014) |
SPM
|
Hao Peng (1960 doğumlu) |
郝鹏 |
-
|
Han | Çinghay Valisi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Ke Zunping (1956 doğumlu) |
柯尊平 |
-
|
Han | Başkan, Siçuan Halk Siyasi Danışma Konferansı Daimi Komitesi (2015–) Sekreter Yardımcısı, Siçuan İl Komitesi (2013–2015) Başkan, Siçuan İl Teşkilatı Departmanı (2012–2013) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Lou Qinjian (1956 doğumlu) |
娄勤俭 |
-
|
Han | Shaanxi Valisi Sekreter Yardımcısı, Shaanxi İl Komitesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Yao Yinliang (1956 doğumlu) |
姚引良 |
-
|
Han | Vali Yardımcısı, Shaanxi Sekreteri, Yan'an Belediye Komitesi (2012-2015) |
SPM
|
Xia Jie (1960 doğumlu) |
夏杰 | ♀ | hui | Henan İl Teşkilatı Departmanı Başkanı |
SPM
|
Xu Songnan (1956 doğumlu) |
徐松南 |
-
|
Han | Sekreter, Chongqing Disiplin Teftiş Komisyonu |
SPM
|
Jiang Weilie (1955 doğumlu) |
蒋伟烈 | § | Han | Komutan Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri |
V-Adm.
|
Wan Lijun (1957 doğumlu) |
万立骏 |
-
|
Han | Başkan, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (2015–) |
SPM
|
Wang Huizhong (1956 doğumlu) |
王辉忠 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Zhejiang İl Komitesi Sekreteri, Zhejiang Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu |
SPM
|
Niu Zhizhong (1955 doğumlu) |
牛志忠 | ♮§ | Han | Genelkurmay Başkanı, Halkın Silahlı Polisi |
Teğmen Gen.
|
Deng Kai (1959 doğumlu) |
邓凯 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Henan İl Komitesi |
SPM
|
Ye Hongzhuan (1958 doğumlu) |
叶红专 |
-
|
Tujia | Sekreter, Xiangxi Tujia ve Miao Özerk İli Komitesi |
DE
|
Erkenjan Turahun (1964 doğumlu) |
尔肯江·吐拉洪 |
-
|
Uygur | Başkan, Sincan Sendikalar Federasyonu |
SPM
|
Liu Yuting (1956 doğumlu) |
刘玉亭 |
-
|
Han | Sanayi ve Ticaret Devlet İdaresi Müdür Yardımcısı |
SPM
|
Liu Shiquan (1963 doğumlu) |
刘石泉 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, China Aerospace Science and Industry Corporation |
-
|
Li Kang (1957 doğumlu) |
李康 | ♀ | Zhuang | Başkan Yardımcısı, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi |
SPM
|
Li Changping (1961 doğumlu) |
李昌平 |
-
|
Tibetçe | Başkan, Sichuan Kırsal Çalışma Komisyonu |
SPM
|
Yang Weize (1962 doğumlu) |
杨卫泽 | ♮ | Han | Sekreter, Nanjing Belediye Komitesi (2012-2015) |
SPM
|
Chen Zuoning (1957 doğumlu) |
陈左宁 | ♀ | Han | Başkan Yardımcısı, Çin Mühendislik Akademisi |
-
|
Nurlan Abelmanjen (1962 doğumlu) |
努尔兰·阿不都满金 |
-
|
Kazak | Başkan, Sincan Halkı Siyasi Danışma Konferansı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Lin Duo (1956 doğumlu) |
林铎 |
-
|
Han | Sekreter, Liaoning Disiplin Denetim Komisyonu (2014–) Sekreter, Harbin Belediye Komitesi (2012–2014) |
SPM
|
Jin Zhuanglong (1964 doğumlu) |
金壮龙 |
-
|
Han | Genel Müdür, Çin Ticari Uçak Şirketi |
-
|
Zhao Amaçlayan (1961 doğumlu) |
赵爱明 | ♀ | Han | Başkan, Jiangxi İl Organizasyon Departmanı |
SPM
|
Qin Yizhi (1965 doğumlu) |
秦宜智 |
-
|
Han | Birinci Sekreter, Komünist Gençlik Birliği |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Qin Yinhe (1951 doğumlu) |
秦银河 | § | Han | Müdür Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Lojistik Departmanı (2012-2014) |
Teğmen Gen.
|
Gao Jianguo (1954 doğumlu) |
高建国 | § | Han | Yönetmen, Shenyang Askeri Bölge Siyasi Departmanı |
Teğmen Gen.
|
Guo Jianbo (1960 doğumlu) |
郭剑波 |
-
|
Han | Başkan, Çin Elektrik Enerjisi Araştırma Enstitüsü |
-
|
Huang Kunming (1956 doğumlu) |
黄坤明 |
-
|
Han | İcra Başkan Yardımcısı, Propaganda Dairesi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Huang Xinchu (1957 doğumlu) |
黄新初 |
-
|
Han | Sekreter, Chengdu Belediye Komitesi |
SPM
|
Cao Shumin (1966 doğumlu) |
曹淑敏 | ♀ | Han | Başkan, Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi |
-
|
Ge Huijun (1963 doğumlu) |
葛慧君 | ♀ | Han | Başkan, Zhejiang İl Propaganda Departmanı |
SPM
|
Zeng Wei (1956 doğumlu) |
曾维 |
-
|
Han | Sekreter, Shenyang Belediye Komitesi |
SPM
|
Yu Weiguo (1955 doğumlu) |
于伟国 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Fujian İl Komitesi (2013–2015) Fujian Valisi (2015–) |
SPM
|
Wang Ning (1955 doğumlu) |
王宁 | § | Han | Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu (2013–2014) Komutanı, Halkın Silahlı Polisi (2014–) |
Gen.
|
Wang Haziran (1958 doğumlu) |
王军 |
-
|
Han | Direktör, Devlet Vergi İdaresi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Wang Jian (1954 doğumlu) |
王健 | § | Han | Siyasi Komiser Yardımcısı, Pekin Askeri Bölgesi |
Teğmen Gen.
|
Lü Xiwen (1955 doğumlu) |
吕锡文 | ♮♀ | Han | Bakan Yardımcısı, Pekin Belediye Komitesi (2013-2015) |
SPM
|
Ruan Chengfa (1957 doğumlu) |
阮成发 |
-
|
Han | Sekreter, Wuhan Belediye Komitesi |
SPM
|
Li Xi (1956 doğumlu) |
李希 |
-
|
Han | Başkan, Şanghay Organizasyon Departmanı (2012–2014) Liaoning Valisi (2014–2015) Sekreter, Liaoning İl Komitesi (2015–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Li Qun (1962 doğumlu) |
李群 |
-
|
Han | Sekreter, Qingdao Belediye Komitesi |
SPM
|
Li Yunfeng (1957 doğumlu) |
李云峰 | ♮ | Han | Jiangsu Genel Müdür Yardımcısı |
SPM
|
Li Guoying (1964 doğumlu) |
李国英 |
-
|
Han | Su Kaynakları Bakan Yardımcısı (2012–2015) Sekreter Yardımcısı, Anhui İl Komitesi (2015–2016) Anhui Valisi (2016–) |
SPM
|
Wu Manqing (1965 doğumlu) |
吴曼青 |
-
|
Han | Başkan, Çin Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Akademisi |
-
|
Shen Suli (1958 doğumlu) |
沈素琍 | ♀ | Han | Başkan, Anhui Birleşik Cephe Departmanı |
SPM
|
Fan Changmi (1955 doğumlu) |
范长秘 | ♮§ | Han | Yönetmen, Lanzhou Askeri Bölge Siyasi Departmanı (2012-2014) |
Teğmen Gen.
|
Ouyang Jian (1957 doğumlu) |
欧阳坚 |
-
|
Bai | Bakan Yardımcısı, Gansu İl Komitesi |
SPM
|
Zhao Yupei (1954 doğumlu) |
赵玉沛 |
-
|
Han | Başkan, Pekin Birliği Tıp Fakültesi Hastanesi |
-
|
Huang Lixin (1962 doğumlu) |
黄莉新 | ♀ | Han | Sekreter, Nanjing Belediye Komitesi (2015–) |
SPM
|
Gong Ke (1955 doğumlu) |
龚克 |
-
|
Han | Başkan, Nankai Üniversitesi |
SPM
|
Liang Liming (1961 doğumlu) |
梁黎明 | ♀ | Han | Zhejiang Vali Yardımcısı |
SPM
|
Dao Linyin (1959 doğumlu) |
刀林荫 | ♀ | gün | Başkan Yardımcısı, Yunnan Halk Kongresi |
SPM
|
Ma Weiming (1960 doğumlu) |
马伟明 | § | Han | Profesör, PLA Donanma Mühendisliği Üniversitesi |
RADM
|
Wang Min (1956 doğumlu) |
王敏 | ♮ | Han | Sekreter, Jinan Belediye Komitesi (2012-2014) |
-
|
Wang Wentao (1964 doğumlu) |
王文涛 |
-
|
Han | Sekreter, Nanchang Belediye Komitesi (2012–2015) Sekreter, Jinan Belediye Komitesi (2015–) |
SPM
|
Niu Hongguang (1951 doğumlu) |
牛红光 | § | Han | Direktör Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Silahlanma Dairesi |
Teğmen Gen.
|
Mao Chaofeng (1965 doğumlu) |
毛超峰 |
-
|
Han | Hainan Genel Müdür Yardımcısı (2015–) Sekreter, Hainan Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu (2013–2015) |
SPM
|
Gongpo Tashi (1962 doğumlu) |
公保扎西 |
-
|
Tibetçe | Başkan, Tibet Birleşik Cephe Departmanı |
SPM
|
Zhu Shanlu (1953 doğumlu) |
朱善璐 |
-
|
Han | Sekreter, Pekin Üniversitesi |
SPM
|
Ren Hongbin (1963 doğumlu) |
任洪斌 |
-
|
Han | Başkan, Sinomach |
-
|
Tang Tao (1962 doğumlu) |
汤涛 |
-
|
Han | Başkan, Shanxi Organizasyon Departmanı (2012-2015) İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı |
SPM
|
Li Jincheng (1963 doğumlu) |
李金城 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, China Railway Construction Corporation Limited |
-
|
Li Xiansheng (1954 doğumlu) |
李宪生 |
-
|
Han | Bakan Yardımcısı, Hainan İl Komitesi (2012-2014) |
SPM
|
Li Peilin (1955 doğumlu) |
李培林 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, Çin Sosyal Bilimler Akademisi |
SPM
|
Wu Zhenglong (1964 doğumlu) |
吴政隆 |
-
|
Han | Sekreter, Taiyuan Belediye Komitesi (2014–) |
SPM
|
Zhang Xiaoming (1963 doğumlu) |
张晓明 |
-
|
Han | Hong Kong Merkezi Hükümet İrtibat Bürosu Direktörü |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Zhang Xiwu (1958 doğumlu) |
张喜武 | ♮ | Han | Müdür Yardımcısı, Devlete Ait Varlıkları Denetleme ve İdare Komisyonu |
SPM
|
Zhang Ruimin (1949 doğumlu) |
张瑞敏 |
-
|
Han | İcra Kurulu Başkanı, Haier |
-
|
Zhang Ruiqing (1955 doğumlu) |
张瑞清 | § | Han | Siyasi Komiser Yardımcısı, Halkın Silahlı Polisi |
Teğmen Gen.
|
Shang Yong (1957 doğumlu) |
尚勇 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, Çin Bilim ve Teknoloji Derneği (2015–) |
-
|
Hu Heping (1962 doğumlu) |
胡和平 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Shaanxi İl Komitesi |
SPM
|
Ni Yuefeng (1964 doğumlu) |
倪岳峰 |
-
|
Han | Sekreter, Fujian Disiplin Denetim Komisyonu |
SPM
|
Yin Fanglong (1953 doğumlu) |
殷方龙 | § | Han | Direktör Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu Genel Siyasi Departmanı |
Gen.
|
Cao Guangjing (1964 doğumlu) |
曹广晶 |
-
|
Han | Hubei Vali Yardımcısı |
SPM
|
Lei Chunmei (1959 doğumlu) |
雷春美 | ♀ | O | Başkan, Fujian Birleşik Cephe Departmanı |
SPM
|
Wang Yongchun (1960 doğumlu) |
王永春 | ♮ | Han | Başkan Yardımcısı, Çin Ulusal Petrol Şirketi (2012-2013) |
-
|
Xu Linping (1957 doğumlu) |
许林平 | § | Han | Komutan Yardımcısı, Nanjing Askeri Bölgesi |
Teğmen Gen.
|
Güneş Jinlong (1962 doğumlu) |
孙金龙 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Hunan İl Komitesi |
SPM
|
Jin Donghan (1961 doğumlu) |
金东寒 |
-
|
Han | Baş Mühendis, Çin Gemi İnşa Sanayi Şirketi |
-
|
O Fuchu (1962 doğumlu) |
贺福初 | § | Han | Başkan, Askeri Tıp Akademisi |
Binbaşı Gen.
|
Xia Deren (1955 doğumlu) |
夏德仁 |
-
|
Han | Başkan, Liaoning Halk Siyasi Danışma Konferansı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
E Jingping (1956 doğumlu) |
鄂竟平 |
-
|
Han | Güney-Kuzey Su Transfer Projesi Ofisi Direktörü |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Jiang Chaoliang (1957 doğumlu) |
蒋超良 |
-
|
Han | Jilin Valisi (2015–) Başkan, Çin Ziraat Bankası (2012–2014) |
-
|
Ma Zhengqi (1959 doğumlu) |
马正其 |
-
|
Han | Sanayi ve Ticaret Devlet İdaresi Müdür Yardımcısı |
SPM
|
Shi Taifeng (1956 doğumlu) |
石泰峰 |
-
|
Han | Sekreter, Suzhou Belediye Komitesi (2012–2015) Sekreter Yardımcısı, Jiangsu İl Komitesi (2012–2015) Jiangsu Valisi (2015–2017) Sekreter, Ningxia Bölge Komitesi (2017–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Li Yumei (1956 doğumlu) |
李玉妹 | ♀ | Han | Guangdong Organizasyon Departmanı Başkanı |
SPM
|
Yang Hui (1963 doğumlu) |
杨晖 | § | Han | Genelkurmay Başkanı, Nanjing Askeri Bölgesi |
Teğmen Gen.
|
Wu Changhai (1954 doğumlu) |
吴长海 | § | Han | Nanjing Askeri Bölgesi Siyasi Komiser Yardımcısı |
Teğmen Gen.
|
Şarkı Liping (1962 doğumlu) |
宋丽萍 | ♀ | Han | Başkan ve CEO, Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası |
-
|
Zhang Yesui (1953 doğumlu) |
张业遂 |
-
|
Han | Sekreter, Dışişleri Bakanlığı Parti Komitesi Dışişleri Bakan Yardımcısı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Chen Run'er (1957 doğumlu) |
陈润儿 |
-
|
Han | Henan Valisi (2016–) Sekreter Yardımcısı, Heilongjiang İl Komitesi (2014–2016) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Jiang Jianqing (1953 doğumlu) |
姜建清 |
-
|
Han | Başkan, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası |
-
|
Mei Kebao (1957 doğumlu) |
梅克保 |
-
|
Han | Müdür Yardımcısı, Kalite Kontrol, Muayene ve Karantina Genel Müdürlüğü |
SPM
|
Pan Yiyang (1961 doğumlu) |
潘逸阳 | ♮ | Han | Genel Müdür Yardımcısı, İç Moğolistan (2012–2014) |
SPM
|
Ding Xuexiang (1962 doğumlu) |
丁薛祥 |
-
|
Han | Müdür Yardımcısı , Komünist Parti Genel Sekreteri Genel Sekretere Genelkurmay Başkanı |
SPM
|
Ulan (1962 doğumlu) |
乌兰 | ♀ | Moğolca | Sekreter Yardımcısı, Hunan İl Komitesi (2016–) Başkanı, İç Moğolistan Propaganda Dairesi (2012–2016) |
SPM
|
Güneş Shougang (1965 doğumlu) |
孙守刚 |
-
|
Han | Başkan, Shandong Propaganda Departmanı |
SPM
|
Li Jia (1961 doğumlu) |
李佳 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, İç Moğolistan Özerk Bölge Komitesi |
SPM
|
Zhao Yong (1963 doğumlu) |
赵勇 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Hebei İl Komitesi |
SPM
|
Xu Lejiang (1959 doğumlu) |
徐乐江 |
-
|
Han | Baosteel Grubu Başkanı |
-
|
Cao Qing (1952 doğumlu) |
曹清 | § | Han | Komutan Yardımcısı, Pekin Askeri Bölgesi (2015–) Müdür, Merkez Muhafız Bürosu (2012–2015) |
Teğmen Gen.
|
Cai Zhenhua (1961 doğumlu) |
蔡振华 |
-
|
Han | Direktör, Devlet Spor Genel İdaresi Başkanı, Çin Futbol Federasyonu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Wan Qingliang (1964 doğumlu) |
万庆良 | ♮ | Han | Sekreter, Guangzhou Belediye Komitesi (2012-2014) |
SPM
|
Yin Li (1962 doğumlu) |
尹力 |
-
|
Han | Sekreter Yardımcısı, Siçuan İl Komitesi (2015–2016) Siçuan Valisi (2016–) |
SPM
|
Du Jiahao (1955 doğumlu) |
杜家毫 |
-
|
Han | Hunan Valisi (2013-2016) Sekreter, Hunan İl Komitesi (2016-) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Li Chuncheng (1956 doğumlu) |
李春城 | ♮ | Han | Sekreter Yardımcısı, Siçuan İl Komitesi (2012) |
SPM
|
O Lifeng (1955 doğumlu) |
何立峰 |
-
|
Han | Direktör Yardımcısı, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Chen Çetesi (1966 doğumlu) |
陈刚 |
-
|
Han | Pekin Belediye Başkan Yardımcısı |
SPM
|
Wang Rong (1958 doğumlu) |
王荣 |
-
|
Han | Sekreter, Shenzhen Belediye Komitesi (2012–2015) Başkan, Guangdong Halk Siyasi Danışma Konferansı (2015–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Ji Lin (1962 doğumlu) |
吉林 |
-
|
Han | Başkan, Pekin Halk Siyasi Danışma Konferansı |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Liu Jian (1970 doğumlu) |
刘剑 |
-
|
Han | Sekreter, Hami Eyalet Komitesi |
DE
|
Li Bing (1949 doğumlu) |
李冰 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, Çin Yazarlar Derneği |
-
|
Zhang Xuan (1958 doğumlu) |
张轩 | ♀ | Han | Başkan, Chongqing Halk Kongresi |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Hu Xiaolian (1958 doğumlu) |
胡晓炼 | ♀ | Han | Başkan Yardımcısı, Çin Halk Bankası |
SPM
|
Guo Mingyi (1958 doğumlu) |
郭明义 |
-
|
Han | Başkan Yardımcısı, Tüm Çin Sendikalar Federasyonu |
SPM
|
Wang Xiaochu (1958 doğumlu) |
王晓初 |
-
|
Han | Başkan, Çin Telekom |
-
|
Jiang Xiaojuan (1957 doğumlu) |
江小涓 | ♀ | Han | Genel Sekreter Yardımcısı , Devlet Konseyi |
SPM
|
Wang Hongzhang (1954 doğumlu) |
王洪章 |
-
|
Han | Başkan, Çin İnşaat Bankası |
-
|
Hu Huaibang (1955 doğumlu) |
胡怀邦 |
-
|
Han | Başkan, Çin Kalkınma Bankası |
-
|
Yi Xiaoguang (1958 doğumlu) |
乙晓光 | § | Han | Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Halk Kurtuluş Ordusu |
Teğmen Gen.
|
Qiu He (1957 doğumlu) |
仇和 | ♮ | Han | Sekreter Yardımcısı, Yunnan İl Komitesi (2012-2015) |
SPM
|
Li Xiaopeng (1959 doğumlu) |
李小鹏 |
-
|
Han | Shanxi Valisi (2013–2016) Ulaştırma Bakanı (2016–) |
ÖĞLEDEN SONRA
|
Ayrıca bakınız
Notlar
Referanslar
alıntılar
Kaynaklar
- Genel
Genel kurul oturumları, aygıt başkanları, etnik köken, Merkez Komite üyesi- ve yedek üyelik, Politbüro üyeliği, Sekreterlik üyeliği, Merkezi Askeri Komisyon üyeleri, Merkez Disiplin Denetimi Daimi Komitesi üyeliği, Disiplin Denetimi Merkez Komisyonu, bireyin sahip olduğu ofisler, emeklilik, söz konusu kişi askeri personel ise, kadın ise, ihraç edildiyse, halen soruşturma altındaysa veya emekli olduysa:
- "中共中央直属机构" [Doğrudan CPC Merkez Komitesine rapor veren ajanslar]. People's Daily Online (Çince) . Erişim tarihi: 2 Temmuz 2015 .
- "18. ÇKP Merkez Komitesi üyelerinin listesi" . Çin Günlük . 14 Kasım 2012 Arşivlenen orijinal 24 Eylül 2015 tarihinde . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "18. ÇKP Merkez Komitesi yedek üyelerinin listesi" . Xinhua Haber Ajansı . 14 Kasım 2012 . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- Yi, Yang, ed. (23 Ekim 2014). "ÇKP Merkez Komitesi'nin 4. genel kurulunun tebliğinden öne çıkanlar" . Xinhua Haber Ajansı . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "令计划涉嫌严重违纪正接受组织调查" [Ling Jihua ciddi disiplin ihlali yapmakla suçlanıyor ve kurumsal soruşturma altında] (Çince). Disiplin Denetim için Merkez Komisyonu arasında Çin Komünist Partisi . Dan 22 Aralık 2014 Arşivlenen orijinal 23 Aralık 2014 tarihinde . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- Ranade, Jayadeva (Aralık 2012). "Çağdaş Çin: ÇKP, Ordu ve 18. Merkez Komitesi" . Barış ve Çatışma Araştırmaları Enstitüsü . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "Xi Jinping, ÇKP Merkez Komitesinin genel sekreteri seçildi" . Çin Günlük . Xinhua Haber Ajansı . 15 Kasım 2012 . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "18. ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Büro üyelerinin listesi" . Çin Günlük . Xinhua Haber Ajansı . 15 Kasım 2012 . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "18. ÇKP Merkez Komitesi Sekreterliği üyelerinin listesi" . Xinhua Haber Ajansı . 15 Kasım 2012 . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "Başkan, başkan yardımcıları, ÇKP Merkez Askeri Komisyonu üyelerinin listesi" . Xinhua Haber Ajansı . 15 Kasım 2012 . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "Sekreter listesi, sekreter yardımcıları, TBM disiplin komisyonu Daimi Komitesi üyeleri" . Xinhua Haber Ajansı . 15 Kasım 2012 . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "Disiplin Denetimi için TBM Merkez Komisyonu üyelerinin listesi" . Xinhua Haber Ajansı . 14 Kasım 2012 . Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015 .
- "Kurumlara Göz Atın: Tüm Kategoriler: Siyasi Partiler ve Hareketler: Çin Komünist Partisi (ÇKP): ÇKP, Merkez Komitesi" . Çin Özgeçmişi . Erişim tarihi: 5 Temmuz 2015 . Not: Bireysel üyeler hakkında bilgi (iş geçmişi, doğum tarihi veya etnik köken gibi) için isimlerine basın (bu, sizi o kişiye ayrılmış bir sayfaya yönlendirecektir) .
- "TBM ve hükümet yöneticilerinin Veritabanı" . Halkın Günlüğü (Çince). Merkez Komitesi arasında Çin Komünist Partisi . Erişim tarihi: 8 Temmuz 2015 . Not: Bireysel üyeler hakkında bilgi için (iş geçmişi, doğum tarihi veya etnik köken gibi), adlarını (Çince olarak) arayın ve doğrudan onlara ayrılmış bir sayfaya yönlendirileceksiniz.
- Makaleler ve dergiler
- Doyon, Jerome; Winckler, Hugo (2014). "Dördüncü Plenum, Parti Yetkilileri ve Yerel Mahkemeler" (PDF) . Çin Özeti . Jamestown Vakfı . XIV (22): 17–20. Arşivlenmiş orijinal (PDF) 2015-02-15 tarihinde . 2015-07-05 alındı .
- Lam, Willy (30 Kasım 2012). "Komünist Gençlik Birliği Kliği, Kongre Gerilemeye Rağmen Etkisini Sürdürüyor" (PDF) . Çin Özeti . Jamestown Vakfı . XII (23): 2–4. Arşivlenmiş orijinal (PDF) 2015-07-13 tarihinde . 2015-07-05 alındı .
-
Personel yazarları (21 Aralık 2012). "Çin Yükselen Liderler Projesi, Bölüm 2: Çin Komünist Partisinin 18. Ulusal Kongresinin Sonuçları" (PDF) . ABD–Çin Ekonomi ve Güvenlik İnceleme Komisyonu Personel Araştırma Raporu: 1-28. Alıntı günlüğü gerektirir
|journal=
( yardım )